W psim organizmie za utrzymanie równowagi odpowiedzialny jest w dużej mierze obwodowy układ przedsionkowy. Pozwala on nie tylko kontrolować mięśnie, ale także dostosowywać pozycję głowy do aktualnego ułożenia ciała. Jest to układ obwodowy, którego elementy znajdują się móżdżku, pniu mózgu oraz uchu środkowym. Kiedy dojdzie do jego uszkodzenia, mamy do czynienia z tak zwanym zespołem przedsionkowym u psa.

Skąd bierze się zespół przedsionkowy?

Przyczyny uszkodzenia układu przedsionkowego mogą być bardzo różne. W większości przypadków jest to konsekwencja różnych schorzeń związanych z uchem wewnętrznym – perforacji błony bębenkowej, czy zapalenia ucha środkowego. W nielicznych przypadkach zespół określonych objawów neurologicznych może być konsekwencją:

  • niedoczynności tarczycy,
  • porażenia nerwu twarzy,
  • nowotworów mózgu.

Niestety często występuje tak zwany idiopatyczny zespół przedsionkowy u psa. Ustalenie jego pochodzenia jest bardzo trudne, a czasami nawet niemożliwe.

Co ciekawe, w niektórych przypadkach zespół przedsionkowy może pojawić się u całkowicie zdrowych psów, które przeszły przez nieprawidłowo wykonane czyszczenie uszu. Taka pielęgnacja ucha wewnętrznego zawsze powinna być wykonywana przez osoby doświadczone, najlepiej przez lekarzy weterynarii.

Objawy zespołu przedsionkowego u psa

O jakich objawach dokładnie mowa w zespole przedsionkowym u psa? Najczęściej są to:

  • oczopląs;
  • zez;
  • zaburzenia równowagi;
  • przekręcanie głowy na jedną stronę;
  • wymioty;
  • problem z utrzymaniem prawidłowej postawy;
  • zawroty głowy;
  • niechęć do jedzenia;
  • problem z przełykaniem.

Bardzo ważne jest to, że wymienione wyżej objawy pojawiają się nagle. Z tego powodu zespół przedsionkowy u psa budzi bardzo wiele skrajnie negatywnych emocji u opiekunów, którzy stykają się z nim po raz pierwszy.

Zespół przedsionkowy u psa – diagnostyka

Dla lekarza weterynarii rozpoznanie zespołu przedsionkowego u psa ni jest szczególnie trudnym zadaniem. Potencjalnie problematyczne może okazać się znalezienie przyczyny jego wystąpienia. W tym celu konieczne będzie przeprowadzanie serii badań neurologicznych.

Na samym początku weterynarz wykona zwierzęciu badania krwi. Konieczne będzie także badanie otoskopem. Lekarz oceni stan kanału słuchowego i błony bębenkowej. W prawidłowej diagnostyce pomocne bywa badanie RTG. W niektórych przypadkach konieczne będzie wykonanie badania MRI głowy, czyli rezonansu magnetycznego. To badanie niezwykle efektywne, ale jednocześnie bardzo drogie i wymagające użycia specjalistycznego sprzętu. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacje z weterynarzem o specjalizacji neurologicznej.

Zespół przedsionkowy u psa – leczenie

Sposób leczenia zespołu przedsionkowego oraz rokowania są uzależnione od przyczyny opisywanych wyżej objawów. Jeżeli problemy neurologiczne psa wynikają z zapalenia ucha wewnętrznego lub stanów zapalnych błony bębenkowej leczenie opiera się na antybiotykoterapii. Sporadycznie w przypadku zaburzeń idiopatycznych objawy po pewnym czasie znikają same. Jeżeli u podłoża objawów leżą problemy z tarczycą, lekarz zleca farmakoterapię hormonami.

Tak naprawdę kluczem jest prawidłowa diagnostyka. Niestety niektóre choroby neurologiczne można zdiagnozować wyłącznie za pomocą rezonansu magnetycznego. Do psiego neurologa nie potrzeba skierowania, a specjalistyczne lecznice weterynaryjne znajdziesz w większości dużych i średnich miast.

Jak pomóc psu z zespołem przedsionkowym?

Widok psa, który doświadcza objawów uszkodzenia narządu przedsionkowego, to dla opiekuna ogromny szok. Pamiętaj jednak, że to zwierzak czuje się wtedy najbardziej przerażony i zdezorientowany. Doświadcza apatii, nie może złapać równowagi, dręczą go nudności i wymioty. Twoim zadaniem jest więc jak najbardziej skuteczna doraźna pomoc.

Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji? Zabezpiecz psa w komfortowym miejscu, w którym nie będzie miał dużej przestrzeni na poruszanie się. W tej roli świetnie sprawdzi się klatka kennelowa, kojec albo bardzo małe pomieszczenie – toaleta lub garderoba. Zadbaj o to, aby zwierzak miał dostęp do miękkiego posłania lub materaca.

Jeżeli pies jest w stanie wychodzić na spacery, będzie potrzebował asekuracji i drastycznego ograniczenia aktywności. Bardzo możliwe, że zwierzak nie będzie chciał przyjmować pokarmu. Trzeba koniecznie zadbać o to, aby zwierzę piło. Jeżeli nie jest w stanie samo przyjmować płynów, trzeba jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem.

Jak długo trwają objawy zespołu przedsionkowego?

Długość trwania wymienionych wyżej objawów jest uzależniona od przyczyny ich występowania. Leczenie stanów zapalnych może trwać nawet dwa tygodnie. Poważniejsze schorzenia neurologiczne, takie jak na przykład nowotwory, znacznie utrudniają przewidywania w tej kwestii. W przypadku zespołu idiopatycznego lub takiego, który występuje u zdrowych psów i kotów, objawy powinny zniknąć po kilku dniach.

Zespół przedsionkowy u psa – podsumowanie

Zespół przedsionkowy u psa to objawy, które mogą wskazywać na wiele problemów neurologicznych. Zdezorientowanie, nienaturalne ruchy gałek ocznych, przechylona głowa czy problemy z utrzymaniem równowagi to tylko przykłady tych najbardziej charakterystycznych. Objawy te pojawiają się nagle i bardzo gwałtownie, dlatego u opiekunów mogą wywołać szok i panikę. Bardzo ważne jest to, aby zachować zimną krew i ustabilizować zwierzaka. Jak najszybciej udaj się także do weterynarza, aby wykonać badania kliniczne i rozpocząć diagnostykę.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.