Zatwardzenie u psa może być spowodowane między innymi różnymi problemami z układem pokarmowym. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny i objawy zaparcia u psów. Sprawdź, kiedy konieczna będzie wizyta u weterynarza.

Układ pokarmowy twojego pupila z różnych przyczyn może nie działać tak, jak powinien. Mogą się wówczas pojawić np. problemy z oddawaniem kału, innymi słowy – zaparcia u psa. Z czego one wynikają i w jaki sposób można ułatwić zwierzęciu wypróżnienie?

Czym jest zatwardzenie u psa?

zatwardzenie u psa - czym jest

Podobnie jak i człowiek, czworonóg również może cierpieć z powodu różnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jedną z nich jest zatwardzenie u psa, czyli zaburzenie polegające na trudności w oddawaniu kału. To przykra, niejednokrotnie bolesna dolegliwość, która potencjalnie może być niebezpieczna dla czworonoga. Nie wolno bagatelizować sytuacji, w której pies nie może się wypróżnić.

Zatwardzenie u psa nazywane jest zaparciem lub obstrukcją i polega na utrudnionym oddawaniu stolca. W przebiegu tej dolegliwości dojść może do całkowitego braku wypróżnień u zwierzęcia. Pod względem fizjologicznym przebiega ono następująco – w momencie, gdy pies nie może zrobić kupy, dochodzi do gromadzenia się kału w okrężnicy. To nasila potrzebę załatwienia się, ale nadal nie sprawia, że jest taka możliwość.

Zatwardzenie u psa może mieć charakter chwilowej dolegliwości, ale zdarza się, że pies nie może się wypróżnić co pewien czas. Mówić można wtedy o nawracających zaparciach u czworonoga, które prowadzą do potencjalnie poważnych powikłań.

Dlaczego pies ma zatwardzenie? Najczęstsze przyczyny

Zaparcia u psa to często występujący problem. Być może i ty miałeś kiedyś do czynienia z sytuacją, w której pies nie może się wypróżnić. Warto wiedzieć, z czego może to wynikać. Do podstawowych czynników sprzyjających zaparciom zaliczyć można:

  • zbyt małą podaż płynów w diecie czworonoga – pies pije za mało, co powoduje odwodnienie organizmu. Ubytek wody następuje także w uformowanym już stolcu. Wysuszony stolec nie może być oddany przez zwierzę, przez co zalega w jelitach;
  • nieprawidłową dietę – jeśli karmisz psa karmą o niskiej zawartości lekkostrawnych składników, m.in. błonnika, a pełną wypełniaczy, może to powodować kłopoty z regularnym wypróżnianiem się. W diecie zwierzęcia nie powinno znajdować się też zbyt dużo kości;
  • braku ruchu – mała aktywność fizyczna nikomu nie służy, również twojemu psu. Układ pokarmowy i wydalniczy może nie pracować prawidłowo, ponieważ brak ruchu powoduje spowolnienie perystaltyki jelit. Pies, który nie wybiega się i nie zmęczy na świeżym powietrzu, nie odczuwa wzmożonego pragnienia i nie jest w stanie nawodnić organizmu tak, jak powinien;
  • zbyt rzadkie spacery – nie tylko brak ruchu, ale i niewiele wyjść w ciągu doby w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych powodują, że zwierzę może zacząć wstrzymywać kał. Brak stworzenia mu o odpowiednich porach możliwości wypróżnienia się bardzo często prowadzi do nawykowych zaparć u psa;
  • przyjmowanie niektórych leków – zatwardzenie u psa może wynikać z przyjmowania przez niego leków na inne współistniejące schorzenia;
  • choroby związane ze starszym wiekiem – zaparcia u psów mogą być spowodowane artretyzmem, zwolnieniem metabolizmu lub zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie miednicy;
  • choroby nowotworowe i stany zapalne obejmujące jelita;
  • występowanie zaburzeń hormonalnych;
  • spożywanie trawy – długie źdźbła trawy połknięte przez zwierzaka mogą utrudniać normalne wypróżnianie się;
  • obecność ciała obcego w przewodzie pokarmowym;
  • zaburzenia neurologiczne i niedowład kończyn tylnych;
  • przepuklinę.

Jak widać, wiele czynników może spowodować zatwardzenie u psa. Części z nich można zapobiegać, by czworonóg mógł regularnie się wypróżniać.

Objawy zaparcia u psa

zatwardzenie u psa - objawy

Najbardziej rozpoznawalnym objawem zaparć u pupila jest to, że pies nie może zrobić kupy, choć widzisz, że próbuje to zrobić. Oprócz tego może wystąpić wiele dodatkowych symptomów, takich jak:

  • osłabienie;
  •  utrata apetytu;
  •  wymioty;
  • widoczna utrata masy ciała;
  • twardy i bolesny brzuch;
  • bladość błon śluzowych.

Jeśli pies cierpi, nie może oddać stolca i traci na wadze, powinieneś jak najszybciej zgłosić się z nim do weterynarza.

Zaparcia u psa – leczenie u lekarza weterynarii

zatwardzenie u psa - zaparcia

Najważniejszą kwestią przy zatwardzeniu u psa jest wyeliminowanie przyczyny, która powoduje taki stan. Poza tym, wraz z lekarzem weterynarii przyjrzyj się temu, co je twój czworonóg. Być może konieczna będzie modyfikacja jego diety. 

Jeśli dosyć często pies nie może się wypróżnić albo nie jest w stanie oddać w ogóle stolca, weterynarz przeprowadzi badanie, wywiad oraz może zlecić USG jamy brzusznej czworonoga lub prześwietlenie RTG. Znalezienie przyczyny, dla której powstają zaparcia u psa, umożliwia leczenie celowane, które jest skuteczne.

Jeśli w wyniku prowadzonych badań obrazowych weterynarz stwierdzi, że doszło do zaczopowania jelit treścią pokarmową czy pojawiła się przepuklina czy ciało obce w przewodzie pokarmowym, niewykluczone, że podejmie zdecydowane działania:

  • przeprowadzi operację chirurgiczną;
  • wykona lewatywę;
  • zleci podawanie psu odpowiednich leków;
  • poda zwierzęciu kroplówkę.

Zatwardzenie u psa – domowe sposoby leczenia

Raz na jakiś czas mogą pojawić się naturalnie zaparcia u psa – leczenie weterynaryjne nie jest w takiej sytuacji konieczne od razu. Jak przeciwdziałać zatwardzeniu u psa? Domowe sposoby mogą być skutecznym rozwiązaniem. Kluczem do sukcesu i zdrowia jelit czworonoga jest rzecz jasna prawidłowa dieta, która powinna być wspierana aktywnością fizyczną.

Jeśli pies nie może zrobić kupy od czasu do czasu, zadbaj o lepsze nawodnienie jego organizmu. Możesz dolewać mu wodę do posiłków i ustawić ją w dużej misce, aby zawsze pupil miał do niej ułatwiony dostęp. Lekkostrawna dieta pełna błonnika pobudzi jelita do pracy. Tempo metabolizmu wzrośnie, dzięki czemu zwierzę zacznie się regularnie wypróżniać. Do karmy możesz dodać mu otręby zbożowe, zmienione siemię lniane czy błonnik roślinny – skórki od jabłka czy obierki marchewki.

Na pewno w przeciwdziałaniu zatwardzeniu u psa pomocne okazują się spacery. Długie, aktywne wyjścia, podczas których czworonóg będzie się sporo ruszał, a po przyjściu do domu wypije dużą ilość wody, są w tej kwestii najlepszą praktyką.

Jeśli twój pies ma zaparcia, to podaj mu niewielką ilość tłuszczu lub oleju parafinowego, które mogą okazać się pomocne w ułatwieniu przemieszczania się stolca w jelitach. Nie dawaj żadnych środków przeczyszczających, nawet takich, które stosujesz ty lub twoje dzieci. Zdaj się na lekarza weterynarii, ponieważ przedłużające się zaparcia u psa mogą prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

Profilaktyka u zatwardzeniu u psa

zatwardzenie u psa - profilaktyka

Jeśli uporasz się już z zatwardzeniem u psa – domowymi sposobami lub z pomocą leczenia weterynaryjnego – zastosuj kilka sprawdzonych porad, jak nie dopuścić ponownie do tego problemu. Profilaktyka w takiej sytuacji obejmuje w pierwszej kolejności prawidłowe żywienie pupila. Pies powinien otrzymywać dobrze zbilansowaną karmę dostosowaną do jego wieku i indywidualnych predyspozycji. Konieczne jest dostarczanie mu wraz z posiłkami właściwej dawki białka, tłuszczów i błonnika pokarmowego. Jeśli twój czworonóg ma skłonności do zatwardzeń, nie podawaj mu resztek ze swojego stołu ani kości. Zadbaj o to, by pił możliwie jak najwięcej wody, i zapewnij mu dawkę ruchu.

Podsumowanie

Jeśli pies nie może zrobić kupy, najprawdopodobniej ma zatwardzenie. U psa może ono wynikać z wielu różnych przyczyn, ale najczęściej z nieodpowiedniej diety i braku wystarczającej dawki ruchu.

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)