W poradniku opowiemy o tym, jakie substancje mogą być przyczyną zatrucia pokarmowego u psa. Poznasz również najczęstsze objawy, które towarzyszą tej dolegliwości oraz dowiesz się, jak udzielić zwierzakowi pierwszej pomocy. Znajdziesz tu też informacje dotyczące leczenia w gabinecie weterynaryjnym.

Trucizny i substancje mogące wywołać zatrucie

Zatrucie pokarmowe u psa może być wywoływane przez wiele substancji z różnych grup. Chociaż bakterie takie jak SalmonellaCampylobacter, Escherichia coli, Clostridium botulinumStaphylococcus aureus i Bacillus cereus nie należą do częstych przyczyn zatruć u zwierząt towarzyszących, to spożycie skażonych bakteryjne tłustych ryb (na przykład anchois, tuńczyk, sardynka) może wywoływać poważne dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Źródłem zatrucia pokarmowego u psa mogą być też mykotoksyny, czyli metabolity wytwarzane przez grzyby pleśniowe. Przeważnie ma ono wówczas charakter ostry, podostry lub przewlekły, w związku z czym jest poważnym zagrożeniem zdrowia i życia psa. Najczęściej do tego typu zatruć dochodzi po spożyciu karmy zanieczyszczonej grzybami pleśniowymi, takimi jak Aspergillus spp., Fusarium spp., Alternaria spp., Penicillium spp.

Niebezpieczna żywność

Bardzo często zatrucie pokarmowe u psa jest spowodowane zjedzeniem różnego rodzaju żywności, czasem jest to przypadkowe, ale nierzadko szkodliwe produkty są podawane przez nieświadomych właścicieli czworonogów. Czego należy unikać?

Ze względu na wysoką zawartość trujących sulfotlenków, mogących spowodować zatrucie u psa, należy zrezygnować z podawania takich warzyw jak:

  • cebula;
  • por;
  • szczypiorek;
  • czosnek.

Zatrucie teobrominą znajdującą się w czekoladzie, zwłaszcza gorzkiej, wywołuje nie tylko objawy ze strony przewodu pokarmowego, ale również te pochodzące z ośrodkowego układu nerwowego. Poza tym w przebiegu choroby może dojść do uszkodzenia nerek i serca. Podobne symptomy występują po spożyciu kofeiny.

Chociaż winogrona oraz rodzynki uznaje się za zdrowe, dla psów są silnie trujące. W najcięższych przypadkach ostra niewydolność nerek może rozwinąć się już po 24 godzinach od zjedzenia tych owoców.

Spożycie ksylitolu, uznawanego za zdrowszy zamiennik białego cukru, również może skutkować wystąpieniem niepokojących objawów. Nierzadkim powikłaniem jest niewydolność wątroby oraz problemy z krzepnięciem krwi.

Alkohol, a właściwie zawarty w nim etanol, jest toksyczną substancją dla psów w znacznie wyższym stopniu niż dla ludzi. Dawką śmiertelną mogą być nawet 3 łyżeczki wysokoprocentowego trunku.

Szkodliwe rośliny

Nierzadko zatrucie pokarmowe u psa jest skutkiem zjedzenia trujących gatunków roślin. Ich lista jest dość długa i można znaleźć na niej między innymi:

  • popularne odmiany doniczkowe, na przykład aloes, bluszcz czy diffenbachia;
  • rośliny ogrodowe, w tym cis pospolity, piwonia oraz tulipan;
  • owoce roślin zielonych, takich jak ostrokrzew lub cis;
  • trujące grzyby, w tym jeden z najbardziej niebezpiecznych – muchomor sromotnikowy.

Baterie, detergenty i inne groźne substancje

Wiele substancji trujących znajduje się także w detergentach, zwłaszcza tych odkażających, lub wybielaczach do tkanin. Szkodliwe są także rozpuszczalniki, trutki dla gryzoni, preparaty stosowane do zabijania ślimaków czy mrówek. W przypadku zatrucia glikolem etylenowym – popularnym składnikiem płynów chłodniczych śmiertelność wśród psów sięga 70%. Często do spożycia wyżej wymienionych substancji przez zwierzaka dochodzi podczas wylizywania sierści zabrudzonej toksycznymi związkami.

Często zdarzają się połknięcia niebezpiecznych przedmiotów, na przykład baterii z aparatów fotograficznych czy gier elektronicznych.

Objawy zatrucia u psa

Rodzaj objawów zatrucia pokarmowego u psa zależy w głównej mierze od substancji będącej jego przyczyną. Intoksykacja może dotknąć wszystkich narządów zwierzaka i imitować wiele chorób.

Do najczęstszych objawów zatrucia u zwierząt należą:

  • biegunka;
  • krwawe wymioty;
  • osłabienie i apatia;
  • ślinienie spowodowane podrażnieniem błon śluzowych jamy ustnej, gardła lub przełyku;
  • drżenie mięśni;
  • dreszcze;
  • zaczerwienienie i obrzęk skóry;
  • poparzenie pyska, a nawet całego przewodu pokarmowego;
  • podskórne wylewy krwi;
  • częstoskurcz;
  • zaburzenia oddychania;
  • przyspieszona akcja serca;
  • zwężone lub rozszerzone źrenice;
  • śpiączka.

Twój pies zjadł baterię lub inny groźny przedmiot? Pierwsza pomoc

Szybka reakcja jest niezwykle ważna, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się poważnych powikłań po zatruciu pokarmowym u psa. Przede wszystkim należy uniemożliwić czworonogowi kontakt z substancją trującą. Jeśli zwierzę nie jest osłabione, nie ma drgawek i nie znajduje się w śpiączce, możesz przejść do dalszych czynności.

Najpierw wywołaj wymioty, podając doustnie 3% roztworu wody utlenionej (od 1 do 3 łyżeczek w zależności od wagi psa) lub soli kuchennej (1 mała łyżeczka podana na tył języka). Tego typu działania należy podejmować jedynie, kiedy od połknięcia trucizny nie minęło więcej niż 2 godziny, a zwierzę nie spożyło substancji żrącej, ropopochodnej lub ciała obcego o ostrych końcach.

Następnie możesz przejść do działań mających na celu zapobieganie wchłanianiu trucizn. Użyj do tego węgla aktywowanego w proporcji 1 łyżeczka na 10 mililitrów wody na każdy kilogram masy ciała psa. Jeśli stan zwierzaka jest na tyle ciężki, że nie chce pić, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii.

Zatrucie pokarmowe u psa – leczenie

Podejrzewając zatrucie pokarmowe u psa, zawsze warto wybrać się do weterynarza. Objawy sugerujące zjedzenie trującej substancji mogą być także skutkiem rozwijania się poważnej choroby w organizmie zwierzaka. Przed wizytą zastanów się, co mógł zjeść twój pupil, a najlepiej zabierz próbkę wymiotów lub kału do badania toksykologicznego. Poznanie substancji odpowiedzialnej za wywołanie objawów znacznie ułatwi leczenie.

Leczenie przyczynowe, polegające na usunięciu trucizny z organizmu zwierzęcia, daje najlepsze rezultaty. Można to osiągnąć, na przykład wywołując wymioty, płucząc żołądek, wykonując zabieg chirurgiczny, prowadząc do przeczyszczenia lub podając odtrutki.

Dodatkowo stosuje się leczenie objawowe, które ma na celu ustabilizowanie stanu pacjenta. Polega ono przede wszystkim na płynoterapii roztworami izotonicznymi, podaniu leków kurczących naczynia oraz płynów krwiozastępczych, wdrożenia leczenia przeciwbólowego oraz ochronie wątroby.

Zatrucie pokarmowe u psa może być efektem spożycia wielu różnych rodzajów trucizn. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, i uniemożliwić dostęp do potencjalnych toksyn swojemu zwierzakowi, a w razie wystąpienia objawów od razu pędzić do gabinetu weterynaryjnego z próbką kału lub wymiotów mogących zawierać szkodliwą substancję.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.