Zapalenie trzeciej powieki u psa może przyjmować różne formy. Lekarz weterynarii podczas diagnostyki powinien ocenić, w jakim stanie jest zwierzę, a następnie zastosować odpowiednie leczenie. Zobacz, jakie objawy powinny cię zaalarmować.
Czym jest trzecia powieka?
Zanim dowiesz się, jak przebiega zapalenie trzeciej powieki u psa, dobrze, abyś wiedział, czym jest ten element oka. To nic innego jak element spojówki, a raczej jej fałd zawierający część chrząstki i gruczoł odpowiedzialny za produkcję łez. Zdrowa nie jest zauważalna na co dzień. Nakłada się na oko w momencie mrugania, dlatego nazywana jest migotką. Pełni kilka istotnych funkcji:
- chroni rogówkę przed uszkodzeniem mechanicznym, odruchowo osłaniając ją np. przed piachem;
- pomaga usuwać z gałki ocznej zanieczyszczenia oraz wszelkie chorobotwórcze mikroorganizmy;
- bierze udział w produkcji filmu łzowego.
Zapalenie trzeciej powieki u psa – przyczyny i formy
Bardzo często do zapalenia trzeciej powieki u psa dochodzi na skutek urazu mechanicznego. W takim przypadku chorobie towarzyszy np. zapalenie spojówek. Niekiedy nawet drobne zanieczyszczenie, np. pyłek, który wpadł psu do oka, może być przyczyną poważniejszego schorzenia. Wystarczy, że twój pupil będzie próbował łapą pozbyć się przeszkody i uszkodzi powierzchnię lub okolicę oka.
Zdarza się, że zaburzenia pracy fałdu spojówkowego są związane z chorobami towarzyszącymi lub innymi patologiami w organizmie. Zaliczają się do nich:
- zarobaczenie;
- spożycie toksyn, np. w formie leków czy roślin;
- choroby neurologiczne.
Wiśniowe oko
Choroba zwana wiśniowym okiem (ang. cherry eye) to nic innego jak wypadanie gruczołu trzeciej powieki. Choroba ta najczęściej dotyczy psów młodych. Niekiedy zdarza się u czworonogów starszych jako efekt zaburzeń w nawilżeniu oka oraz objaw zespołu suchego oka.
Choroba ta częściej dotyczy takich ras psów jak:
- buldogi – angielskie i francuskie;
- dogi niemieckie;
- cocker-spaniele;
- nowofundlandy;
- shih tzu.
Na ogół jest to schorzenie częstsze u tych psów, które mają specyficzną, obwisłą budowę oka z widocznym workiem spojówkowym. Ma charakter ostry – pojawia się nagle, bardzo często w sytuacjach emocjonujących dla psa.
Grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psa
Ta choroba na tle wirusowym dotyka głównie czworonogi przed pierwszymi urodzinami. Jest zakaźna – może rozprzestrzeniać się w stadzie. Grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psa sprawia, że grudki chłonne ulegają powiększeniu, przez co działają drażniąco na rogówkę i wywołują nieprzyjemne objawy, np. ból i wyciek ropny.
Taka forma stanu zapalnego występuje częściej u konkretnych ras, takich jak:
- mastify;
- mopsy;
- pekińczyki;
- cane corso;
- boksery;
- buldogi.
Uraz mechaniczny
Jeśli pies mruży oko, ale nie jest ono zaczerwienione, być może ma w nim ciało obce. Możesz spróbować pozbyć się go domowym sposobem. Wystarczy, że przepłuczesz oko psa solą fizjologiczną. Jeśli jednak niepokojące objawy nie ustępują, a oczy psa wyglądają coraz gorzej, konieczne jest zasięgnięcie pomocy specjalisty.
Objawy zapalenia trzeciej powieki
Zapalenie trzeciej powieki u psa daje wyraźne objawy, które na pewno zauważysz. Pies może być niespokojny, pocierać okolicę oka łapą albo ocierać się nimi o różne powierzchnie. Prócz tego wygląd oka również jest zmieniony. Podstawowymi objawami schorzeń są:
- zaczerwienienie spojówki i gałki ocznej;
- obrzęk;
- intensywne łzawienie powodujące u jasnych psów zacieki;
- bakteryjny wypływ ropny z oka;
- wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki, zauważalne w formie różowych wybroczyn;
- biała powłoka na oku, która dotąd była niewidoczna.
Jeśli zauważasz takie objawy u swojego psa, konieczna będzie pomoc weterynaryjna.
Zapalenie trzeciej powieki u psa – jak wygląda leczenie?
Na początek lekarz przeprowadza diagnostykę okulistyczną. To pozwala określić, w jakim stanie jest zwierzę i co powoduje zapalenie trzeciej powieki u psa. Dodatkowo specjalista przeprowadza również wywiad z opiekunem – im więcej szczegółów z ostatnich godzin życia psa podasz, tym większe prawdopodobieństwo udzielenia psu szybkiej pomocy.
Zazwyczaj przy zapaleniu trzeciej powieki zalecane jest leczenie farmakologiczne
Polega ono na podawanie preparatów przeciwzapalnych lub antybiotyków bezpośrednio do worka spojówkowego. Oznacza to, że musisz swojemu psu zapuszczać krople do oczu. Choć zwierzęta zwykle tego nie lubią, bardzo ważne jest, aby nie zaniedbać systematyczności i regularnie zakrapiać psie oczy. Tylko to sprawi, że zwierzę wróci do zdrowia.
Zabieg chirurgiczny
W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy grudkowym zapaleniu trzeciej powieki u psa albo przy nawracających infekcjach, wskazany jest zabieg chirurgiczny. Przeprowadza się go w narkozie. W trakcie operacji usuwane są grudki chłonne, czyli te elementy, które zwykle drażnią oko w trakcie infekcji. Następnie stosowane jest leczenie farmakologiczne w formie kropel i ewentualnie preparatów doustnych.
Zapalenie rogówki i spojówek niekiedy pojawia się u psów regularnie. Wypadanie trzeciej powieki u ras brachycefalicznych jest bardzo częste i to u nich zwykle stosuje się zabiegi w narkozie w związku z wywinięciem całej trzeciej powieki na zewnątrz. Wszystko po to, aby zapalenie trzeciej powieki u psa nie nawracało, a zwierzę odzyskało komfort na dłużej.