Zapalenie płuc u psa (pneumonia) ma różne podłoże oraz przebieg. Wiele zależy od przyczyny, sposobu leczenia, a nawet wieku zwierzaka. Opiekun psa powinien od razu udać się do lekarza weterynarii, gdy tylko zauważy niepokojące objawy. Co powinno cię zaniepokoić?

Rodzaje zapalenia płuc

Zapalenie płuc nie jest chorobą wywoływaną zawsze w ten sam sposób. Powodowane jest przez różne czynniki, np. bakteryjne lub wirusowe. Może także być powikłaniem innych chorób – przykładem jest kaszel kenelowy. Rozróżnia się m.in.:

  • wirusowe, pasożytnicze, zachłystowe i bakteryjne zapalenie płuc – w zależności od przyczyny;
  • zrazikowe, ogniskowe, odoskrzelowe zapalenie płuc – w zależności od rozmieszczenia zmian w płucach;
  • ropne, ziarniniakowe zapalenie płuc – w zależności od rodzaju wysięku.

To tylko kilka z chorób płuc, jakie mogą dotknąć każdego psa.

Zapalenie płuc u psa – niepokojące objawy

Często zaczyna się niewinnie. Jedyny objaw to kaszel u psa. Nic takiego? Oj, nie u psów! Przewlekły kaszel u psa może świadczyć o kaszlu kenelowym lub innych chorobach układu oddechowego. Zdecydowanie więc zwierzaka powinien obejrzeć lekarz weterynarii, by określić pierwotną przyczynę problemu!

Innym objawem klinicznym zapalenia płuc u psa może być odkrztuszanie, trudności oddechowe i osłabienie. Może objawiać się także:

  • nietolerancją wysiłkową;
  • niechęcią do jedzenia;
  • gorączką.

Nie lekceważ nigdy tych objawów u pupila! Często opiekunowie zgłaszają się z psem do gabinetu weterynaryjnego za późno. 

Zapalenie płuc u psa – diagnostyka

Weterynarz zawsze stara się gromadzić informacje na temat stanu psa od opiekuna przez dokładny wywiad. Diagnostyka zapalenia płuc u psa opiera się często nie tylko na wywiadzie i badaniu ogólnym, ale także rentgenowskim, czasem także USG.

Na obrazie RTG widać górne i dolne drogi oddechowe psa, czyli nie tylko płuca, ale także tchawicę i oskrzela oraz serce. Zapalenie płuc najczęściej jest widoczne w formie cieni w różnych częściach tych narządów. Czasem w płucach rozwijać się mogą ropnie i zmiany guzkowate.

Zapalenie płuc u psa – leczenie i rokowania

W przypadku zapalenia płuc stosuje się leki przeciwzapalne oraz odpowiednio dobrane antybiotyki. Czasem mają one formę zastrzyków, ale najczęściej stosuje się je ustnie, tj. podając psu lekarstwo bezpośrednio do pyska. Można je także przemycić psu w karmie lub smakołyku.

W podawaniu leków najważniejsze jest zaangażowanie i systematyczność właściciela. Trzymaj się zawsze zaleceń weterynarza. Rokowania przy zapaleniu płuc u psa zwykle są dobre, choć są zależne od ogólnej kondycji zwierzaka, rozwoju choroby w momencie rozpoczęcia leczenia oraz wieku. Staruszki i szczenięta znoszą chorobę gorzej.

Dlaczego zapalenie płuc u psa jest niebezpieczne?

Płuca składają się z pęcherzyków płucnych, oplecionych ogromną ilością naczyń włosowatych. Odpowiadają za oddychanie, proces niezbędny do życia. Jeśli w płucach toczy się stan zapalny, oddychanie zaczyna być utrudnione.

Choroba rozwija się na ogół powoli, ale przebieg zapalenia płuc może być także ostry i bardzo szybki. Dzieje się tak często przy zapaleniu płuc u psa o podłożu wirusowym. Z tego powodu lepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii, jeśli widzisz niepokojące objawy!

Choroba ta może powodować wtórne problemy z sercem. Nieleczone zapalenie płuc u psa może doprowadzić do jego śmierci.

Czy zapalenia płuc u psa można uniknąć?

Niestety nie ma możliwości całkowitego zabezpieczenia. Zapalenie płuc u psa wywołać mogą najróżniejsze patogeny – zakażenie bakteriami czy wirusami, robaki (jak nicienie płucne), może być także skutkiem innych chorób czy infekcji. Nie wiesz nigdy, czy twój psiak nie miał na spacerze kontaktu z wydzielinami innego, zakażonego np. Bordetella bronchiseptica.

Jedynym sposobem jest… dbanie o pupila. Chodzi nie tylko o obserwację i wyłapywanie niepokojących zachowań, które mogą świadczyć o jakimś procesie chorobowym. Układ immunologiczny zdrowego psa w doskonałej kondycji ma więcej siły na walkę z patogenami. 

Pamiętaj o szczepieniu!

Najczęstszym i często jedynym szczepieniem w Polsce jest to na wściekliznę. Na kaszel kenelowy opiekunowie rzadko szczepią swoje psy. To błąd. Nieszczepienie na choroby zakaźne czy kaszel kenelowy może pośrednio przyczynić się do rozwoju zapalenia płuc u psa!

Choroba ta często jest powikłaniem właśnie kaszlu kenelowego czy też parwowirozy. Ta druga choroba jest szczególnie groźna dla szczeniąt. Wskutek parwowirozy może rozwinąć się zachłystowe zapalenie płuc. Z pewnością to nie poprawi i tak ciężkiego na ogół stanu psiaczka. Im młodsze szczenię, tym obie przypadłości są dla niego groźniejsze!

Nie lekceważ nigdy zachłyśnięcia, kaszlu i innych objawów mogących pochodzić z górnych dróg oddechowych czy też dalszych odcinków układu oddechowego. Prawidłowa opieka, dobra dieta i ograniczenie stresu wpływają pozytywnie na odporność. Zakażenia układu oddechowego, w tym zapalenie płuc u psa, mają znacznie mniejsze szanse rozwinąć się, gdy zwierzak jest pod czujnym okiem troskliwego właściciela. 

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Justyna Koczorowska

Pasjonatka kynologii, miłośniczka i hodowca szczurów, o których uwielbia pisać. Dom dzieli z ponad dwudziestką ogonów, gończym polskim i dwoma owczarkami nizinnymi. Lubi pracę z psem, wystawy, naukę i podróże palcem po mapie.