Szybki oddech u psa może pojawiać się w sytuacjach stresowych, podczas wzmożonego wysiłku lub jako reakcja na podwyższoną temperaturę.

Jeśli jednak ziajaniu towarzyszą też inne objawy, może się okazać, że pies potrzebuje fachowej porady lekarza weterynarii. Dowiedz się, co jeszcze może powodować przyspieszone ziajanie u twojego pupila.

Szybki oddech u psa – przyczyny

Ze względu na rozmieszczenie gruczołów potowych, psy mają inny niż ludzie system termoregulacji. Szybkie łapanie powietrza ma na celu ochłodzenie organizmu i niedopuszczenie do przegrzania.

Dysząc, pies odparowuje nadmiar wody i w ten sposób obniża temperaturę swojego ciała. Jest to normalna reakcja fizjologiczna, która nie powinna wzbudzać niepokoju.

Z jaką częstotliwością oddycha pies?

Przyjmuje się, że normalna częstotliwość wdechów u psa to ok. 40 razy na minutę. Jednak w przypadku choroby lub innych dolegliwości ilość ta może wzrosnąć nawet do 300 razy na minutę. Szybki oddech u psa pojawiający się nagle zawsze powinien skłonić do wizyty u lekarza.

Rasy brachycefaliczne

Niektóre rasy psów mają wrodzoną skłonność do dyszenia. Jest to związane z wadami budowy trzewioczaszki i układu oddechowego, powstałymi w wyniku hodowli.

Psy te mają zniekształcone małżowiny nosowe, które uniemożliwiają wdechy poprzez kufę, która również jest nienaturalnie krótka. Psy mogą pobierać powietrze tylko przez otwartą jamę ustną, co w czasie wysiłku sprawia, że bardzo szybko i głośno sapią. Do takich ras należą między innymi:

  • boksery;
  • buldogi;
  • mopsy;
  • shih tzu;
  • pekińczyki.

Jeśli jesteś więc właścicielem psa którejś z wyżej wymienionych ras, szybki oddech u psa jest całkiem normalny. Jeśli jednak występują trudności w oddychaniu, koniecznie zabierz psa do lekarza weterynarii.

Choroby powodujące sapanie

Ziajanie u psa, choć jest normalnym odruchem, może też świadczyć o chorobie. Jeśli więc zauważysz niepokojące objawy u swojego pupila, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem, szczególnie jeśli pies nagle zaczyna bardzo głośno sapać.

Wizyta u lekarza weterynarii pomoże w ustaleniu przyczyny dyszenia u twojego psa. Choć może się okazać, że wszystko jest w normie, czujność w kwestiach zdrowotnych jest bardzo wskazana.

Dyszenie – objaw udaru

W gorące dni przebywanie z psem w pełnym słońcu może doprowadzić do udaru. Objawami tego stanu są szybki oddech u psa, palpitacje oraz zamglone spojrzenie. Jeśli rozpoznasz u swojego psa te symptomy, pierwsza pomoc to przede wszystkim obniżenie temperatury ciała.

Można to zrobić przy użyciu zimnej wody lub okrywając zwierzę zimnymi ręcznikami. Następnie jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który zaleci dalsze postępowanie. Najważniejsze jest, by zapobiec ciągłemu podnoszeniu się temperatury ciała.

Kardiomiopatia rozstrzeniowa

Objawy choroby są dosyć specyficzne i nie należy ich lekceważyć. W przebiegu tego schorzenia pojawiają się kaszel, omdlenia, wydęty brzuch i szybki oddech u psa. Choroba prowadzi do uszkodzenia serca i niewydolności. Należy z pupilem jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii.

Choroba najczęściej dotyka rasy dużych i olbrzymich psów. Wskazuje się na duże znaczenie żywienia, a szczególnie na niedobory składników odżywczych w diecie psa. Chodzi głównie o taurynę i L-karnitynę.

Reakcja na bodziec stresowy

Psy, podobnie jak ludzie, mogą odczuwać zdenerwowanie. Jeśli pies się trzęsie i głośno sapie, ma drgawki i okazuje niepokój, to znaczy, że czegoś się boi. Często zwierzęta reagują w ten sposób na burzę lub wystrzały sztucznych ogni.

U niektórych czworonogów stres jest tak wielki, że trzeba im podawać leki uspokajające. W takiej sytuacji szybki oddech u psa jest naturalny.

Przewlekły ból

Przyspieszone i ciężkie wdechy u psa mogą być objawem bólu. Jeśli więc zauważysz gwałtownie sapanie u zwierzaka, może to świadczyć o tym, że odczuwa on ból. Każda nagła zmiana w zachowaniu psa powinna skłonić właściciela do wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Nadwaga

Dobrze zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna pomagają psu w utrzymaniu prawidłowej wagi. Jeśli jednak właściciel zaniedba spacery oraz podaje psu niedozwolone przekąski, może dojść do rozwoju otyłości. Pies zaczyna mieć problemy z oddychaniem, szybko się męczy i głośno ziaje.

Skonsultuj się z weterynarzem

Jeśli podejrzewasz, że powodem szybkiego oddechu u psa jest właśnie nadwaga, udaj się do weterynarza. Lekarz pomoże ułożyć ponownie dietę dla pupila, zaznaczy godziny posiłków i ich gramaturę.

Powrót do prawidłowej wagi może zająć kilka miesięcy, jednak warto o to zadbać. W ten sposób unikniesz licznych problemów zdrowotnych, które mogą być wynikiem nieprawidłowej wagi.

Podsumowanie

Szybki oddech u psa jest normalną reakcją na podwyższoną temperaturę czy wysiłek fizyczny. Jeśli jednak oprócz tego pojawiają się też inne symptomy, należy czym prędzej zgłosić się do kliniki weterynaryjnej. U psa wyróżnia się oddech prawidłowy i nieprawidłowy – to właśnie ten drugi powinien zbudzić twoją czujność.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.