Sytuacja, gdy stary pies kaszle, jakby chciał coś wykrztusić, może przytrafić się każdemu, kto posiada starszego psa. Psi kaszel wygląda jak krztuszenie się i powoduje niemały strach u właściciela, szczególnie jeśli widzi takie zachowanie u swojego pupila pierwszy raz.

Warto znać różne przyczyny, które mogą powodować kaszel u psa. Taka wiedza może uchronić np. przed niepotrzebnym wpadaniem w panikę lub zignorowaniem objawów wymagających pomocy lekarza weterynarii.

Kaszel wsteczny u psa

stary pies kaszle

Nazywany jest też kichaniem wstecznym. Zazwyczaj jest objawem zwykłego przeziębienia. Widok czworonoga oddychającego w ten sposób jest potwornie niepokojący. Pupil wygląda, jakby się dusił! Gwałtownie wciąga powietrze nosem raz za razem, jednocześnie trudno zauważyć, by robił wydech.

Pies może wciągać powietrze w ten sposób od kilku sekund do nawet kilku minut. Zazwyczaj wystarczy przyłożyć wtedy dłoń do nosa psiaka, by mu pomóc. Ataki kaszlu potrafią być jednak intensywne i dość częste. W takim przypadku najlepiej zabrać psa do specjalisty, by ułatwić mu poradzenie sobie z chorobą.

Kaszel z psiej tchawicy

Bardzo często, gdy stary pies kaszle, jakby chciał coś wykrztusić, oznacza to problemy z tchawicą. Konkretnie chodzi o schorzenie nazywane zapadem tchawicy. Schorzenie to polega na zwężeniu tego narządu układu oddechowego lub nawet częściowym jego zapadnięciu.

Powoduje to trudności z oddychaniem u zwierzaka, które najczęściej pojawiają się, jak zwierzak się podekscytuje, np. witając domowników po długiej nieobecności w domu. Nasilenie objawów bywa bardzo różne, ale z czasem choroba zazwyczaj postępuje.

Niezwykle ważne jest więc szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia! W celu szybkiej pomocy psu możesz ułożyć go na boku, a następnie na plecach.

Kaszel kenelowy – objawy

Nazwa tej niebezpiecznej choroby pochodzi od angielskiego słowa kennel – „klatka”. Związane jest to z łatwym rozprzestrzenianiem się tej wirusowej, a potem bakteryjnej infekcji w skupiskach zwierząt, np. w dużych hodowlach, w których psy mieszkają w klatkach. Kaszel kenelowy atakuje górne drogi oddechowe czworonoga.

Poza kaszlem u chorego psa występuje też uciążliwy katar, gorączka i osowiałość. Przebieg choroby zależy głównie od odporności, dlatego najczęściej ciężko przechodzą to zwierzęta bardzo młode i staruszki. Szybka diagnoza i leczenie kaszlu u psa przez weterynarza mogą dosłownie uratować życie pupila.

stary pies kaszle 2

Kaszel sercowy u psa

Mało kto wie, że gdy stary pies kaszle, jakby chciał coś wykrztusić, przyczyną może być problem kardiologiczny. Wskazaniem do podejrzewania choroby serca jest kaszel pojawiający się, gdy pupil śpi lub w trakcie aktywności fizycznej, podczas której mogą pojawić się nawet omdlenia!

W takiej sytuacji konieczna będzie niezwłoczna wizyta w gabinecie weterynaryjnym. W celu potwierdzenia choroby niezbędne będzie zazwyczaj badanie echokardiograficzne serca. W przypadku kaszlu powtarzającego się nocą lekarz będzie musiał również wykluczyć pasożyty.

Obroża, woda i śnieg mogą powodować kaszel?

To może wydawać się niewiarygodne, ale przyczyną tego, że stary pies kaszle, jakby chciał coś wykrztusić, może być obroża! Konkretniej to sposób, w jaki pupil chodzi na obroży i smyczy. Jeśli nieustannie się ciągnie lub gwałtownie szarpie, może powodować podrażnienia m.in. krtani, które dadzą efekt w postaci kaszlu. Spacery w wygodnych szelkach są bezpieczniejszym wyborem w takiej sytuacji.

Dbając o świeżą wodę dla pupili, pamiętaj, że nie może być ona zbyt zimna, bo to również może prowokować kaszel. Tak samo, jak jedzenie przez psa śniegu lub podawanie specjalnych psich mrożonych zabawek.

Stary pies kaszle, jakby chciał coś wykrztusić – krztuszenie

Kiedy twój stary pies kaszle, jakby chciał coś wykrztusić, zastanów się, czy przyczyna kaszlu nie leży w tym, co i w jaki sposób zjadł lub wypił? Łapczywość poza tym, że jest niezdrowa, może spowodować zakrztuszenie się! Pilnuj także prawidłowej diety psa. Wielkość granulek karmy musi być dostosowana do wielkości i rasy zwierzaka.

Jeśli zauważysz, że pies zakrztusił się ciałem obcym, udziel mu pierwszej pomocy. W tym celu musisz oklepać jego grzbiet, by pomóc w sposób mechaniczny usunąć ciało obce z dróg oddechowych. Najłatwiej tego dokonać, gdy ciało psa znajduje się w pozycji głową do dołu.

Psi kaszel – czego nie robić?

Jeśli kaszel zdarzy się u pupila nagle, nie ignoruj tego i nie zostawiaj go samego. Poświęć chwilę i poobserwuj, czy pies ma duszności? Czy wygląda na osowiałego? Wymiotuje? Większość psów jest zaniepokojonych, gdy pojawi się u nich kaszel.

Postaraj się uspokoić zwierzę, tak by ułatwić mu poradzenie sobie z niekomfortową dla niego sytuacją. Zastanów się też, jakie mogą być przyczyny kaszlu u psa.

Nigdy nie podawaj żadnych ludzkich leków przeciwkaszlowych bez konsultacji z weterynarzem! Jeśli kaszel nie ustępuje, nasila się lub dochodzą do niego kolejne objawy, niezwłocznie zabierz psa do lekarza.

Częsty kaszel u psa – czy szukać weterynarza?

stary pies kaszle 3

Przewlekły kaszel, niezależnie od braku występowania innych objawów, wymaga wizyty u lekarza weterynarii. Pamiętaj, że może wynikać z różnych chorób, z których większość daje się z powodzeniem leczyć. Niezwykle istotne jest to, by zauważyć, w jakich sytuacjach twój stary pies kaszle, jakby chciał coś wykrztusić.

Jak długo to trwa? Jak często się powtarza? Czy miał kontakt z chorymi zwierzętami i mógł się po prostu zarazić? Nawet jeśli uważasz, że to może być zwykła infekcja, upewnij się u specjalisty, czy wystarczy tylko zapewnić psu odpowiednie warunki do wykurowania się, czy może trzeba wdrożyć np. antybiotyki.

Wiesz już, że kaszel u psa może pojawić się z wielu różnych powodów. Podłoże może być zarówno chorobowe, jak i zupełnie niegroźne np. chwilowe zakrztuszenie się zbyt szybko wypitą zimną wodą.

Kaszel u psa – podsumowanie

Psy nie potrafią sobie odkaszlnąć tak jak ludzie. Kaszel psa wygląda, jakby pupil próbował się pozbyć czegoś z gardła. Choć może wyglądać groźnie, często jest tylko jednorazowym incydentem. Najważniejsze jest by, gdy stary pies kaszle, jakby chciał coś wykrztusić, zachować spokój i uważnie obserwować czworonoga, a w razie potrzeby udzielić mu pomocy.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.