Wykrycie przyczyny spuchniętego pyska u psa nie jest proste. W artykule znajdziesz najczęstsze powody pojawienia się opuchlizny czy obrzęku twarzy. Dowiesz się także, jak pomóc swojemu pupilowi, oraz jak rozpoznać co dolega czworonogowi. Nie należy ignorować tego objawu, ponieważ może zwiastować rozwijanie się groźnej choroby.
Najczęstsze przyczyny spuchniętego pyska u psa – alergia
Spuchnięty pysk u psa może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych zarówno tych błahych, jak i poważnych lub śmiertelnych. Nigdy nie lekceważ tego objawu. Najczęstszą przyczyną pojawienia się opuchlizny bywa alergia. Może do niej dojść na skutek użądlenia pszczoły, ukąszenia pająka lub innego owada.
Objawy uczulenia może wywołać również zmiana karmy, pyłki roślin i wiele innych czynników środowiskowych. Jednak jeśli brzmi to dla ciebie jak drobna przypadłość, łatwa do wyleczenia, to musisz wiedzieć, że nie zawsze tak jest.
Reakcja alergiczna
Silna reakcja alergiczna potrafi doprowadzić do odcięcia tchawicy, w rezultacie czego dochodzi do zatrzymania oddychania. Zdarza się to w skrajnych przypadkach, jednak zawsze należy zgłosić się po radę do lekarza weterynarii.
Weterynarz przeprowadzi niezbędny wywiad, dopyta czy występują dodatkowe objawy i poda odpowiednie leki antyhistaminowe. Jeśli wiesz, że twój pupil może źle zareagować na szczepionkę, należy poinformować o tym lekarza. Leczenie alergii bywa długie, a sam alergen nie jest łatwo wyodrębnić, jednak jest jak najbardziej możliwe.
Obrzęk pyska i dziąseł spowodowany ropniem zęba
Kolejnym częstą przyczyną powodującą obrzęk pyska twojego psa mogą być problemy dentystyczne. Wywołuje je najczęściej choroba przyzębia, uszkodzone zęby, infekcje jamy ustnej oraz bolesny ropień. Jeśli zauważysz opuchliznę w okolicy oka, może to wskazywać którąś z wymienionych przyczyn.
Po zdiagnozowaniu pacjenta weterynarz zazwyczaj podaje antybiotyki, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Następnie dokładnie zbada twojego zwierzaka.
Jeśli problemem jest złamany ząb, niezbędna może się okazać jego ekstrakcja, w wypadku infekcji przyzębia pomogą antybiotyki. Psy podobnie jak ludzie narażone są na poważne komplikacje zdrowotne związane z zaniechaniem leczenia zębów, dlatego nie lekceważ problemu i jak najszybciej skonsultuj stan zdrowia swojego podopiecznego z weterynarzem.
Powszechne u psów urazy pyska i głowy
Narażone na urazy są najczęściej zwierzęta biegające bez smyczy, z własnym podwórkiem oraz bardzo aktywne. Nie są to jedynie obrażenia na skutek uderzenia w przeszkodę, ale też urazy spowodowane ugryzieniami innych psów i ukąszeniami żmii, w następstwie których dochodzi do zakażenia.
Jeśli wiesz, że spuchnięty pysk u psa to wynik urazu powstałego na skutek uderzenia w jakąś przeszkodę, należy wykonać badanie rentgenowskie w celu wykluczenia poważniejszych uszkodzeń.
Zmiany nowotworowe
Bardzo częstym powodem spuchniętego pyska u psa są nowotwory jamy ustnej, torbiele i guzy. Możesz łatwo je rozpoznać, ponieważ często towarzyszy im nieprzyjemny zapach z psiego pyska. Nawet guzami łagodnymi należy się szybko zająć, mają bowiem tendencję do rozprzestrzeniania się, powodując uszkodzenie nerwów, mięśni a w skrajnych przypadkach również kości.
Bakteryjne zakażenie skóry
Jeśli po zabawie lub ugryzieniu przez innego zwierzaka, na pyszczku twojego czworonożnego przyjaciela pojawił się obrzęk, jak najprędzej zabierz psa do weterynarza. Bakteryjne zakażenie po urazie jamy ustnej, jeśli jest nieleczone, może prowadzić do poważnych komplikacji natomiast sama w sobie dolegliwość prosta w diagnozie i kuracji.
Leczenie może obejmować przyjmowanie leków przeciwzapalnych i antybiotyków, a w skrajnych przypadkach wymagało będzie zastosowania wlewów dożylnych.
Co zrobić, jeśli zauważysz opuchliznę na psim pysku?
W przypadku kiedy pysk psa zaczyna puchnąć i zauważysz zaczerwienienie dziąseł, oczu lub skóry niezbędna będzie wizyta u weterynarza. Specjalista przeprowadzi odpowiedni wywiad oraz badania. Jeśli pupil drapie się w okolicach pyska lub głowy przyczyną może być alergia.
Specjalista zaaplikuje czworonogowi leki przeciwhistaminowe, a w przypadku wystąpienia trudności z oddychaniem zastosuje terapię lekami przeciwzapalnymi.
W sytuacji, kiedy duży obrzęk spowodowany jest problemami dentystycznymi, niezbędne może się okazać usunięcie zęba pod narkozą. Pies pourazowy zostanie skierowany na prześwietlenie lub zastosowana zostanie terapia antybiotykowa w przypadku podejrzenia bakteryjnego zakażenia powstałego na skutek pogryzienia.
Standardową procedurą jest także pobranie krwi do badań, w celu wykluczenia chorób nowotworowych. Pamiętaj, że nawet łagodne zmiany mogą powodować poważne komplikacje zdrowotne u twojego psa. Zawsze w pierwszej kolejności zabierz psa do specjalisty.
Skąd wiadomo czy problem jest na tyle poważny, aby iść do weterynarza?
W przypadku wątpliwości zawsze należy skontaktować się ze specjalistą. Odpowiednie leczenie spuchniętego pyska u psa zależy od przyczyny. Jeśli jest nią reakcja alergiczna, to łagodne objawy można leczyć w domu, natomiast ekstremalne mogą prowadzić do wystąpienia obrzęku dróg oddechowych. W ostatnim przypadku niezbędna bywa hospitalizacja czworonoga.
Obrzęk spowodowany problemami dentystycznymi zawsze wymagał będzie konsultacji ze specjalistą. To on oceni czy wystarczy zęby oczyścić z kamienia, podać antybiotyk czy może jednak jedynym rozwiązaniem będzie ekstrakcja zębów. Jeśli doszło do urazu głowy, co spowodowało wystąpienie opuchlizny, wszystko zależy od rozmiaru.
Jeśli jest to mała zmiana, nie powinna być groźna, w przypadku większych stosuje się użycie maszyny rentgenowskiej, aby ustalić rzeczywisty rozmiar uszkodzeń. Nowotworu nie jesteś w stanie rozpoznać w zaciszu domowym.
Pamiętaj, że zawsze, kiedy masz wątpliwości do stanu zdrowia twojego pupila, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Tylko specjalista jest w stanie ocenić stan zdrowia i ewentualne powikłania czy zagrożenia dla zdrowia twojego czworonoga.