Psie oczy, podobnie jak ludzkie, są bardzo wrażliwe. Wystarczy drobinka kurzu, by zaczęło łzawić. Niektóre z problemów są tymczasowe i nie wymagają konsultacji weterynaryjnej. Inne są oznaką poważnych chorób, które nieleczone mogą wpływać na samopoczucie pupila.
Spuchnięte oko u psa świadczy o mocno zaawansowanej dolegliwości, dlatego by do niej nie dopuścić, bardzo ważna jest obserwacja czworonoga i szybka reakcja.
Spuchnięte oko u psa. Przyczyny
Łzawienie oczu u psów jest dość powszechną dolegliwością. Na spacerach czworonogi mają kontakt z różnego rodzaju pyłkami traw czy kwiatów, które mogą podrażniać rogówkę. W takim wypadku pies może mrużyć oczy, ale szybko wraca do normy.
Zdarza się, że w oku znajdzie się także ciało obce i pojawi się stan zapalny. Pies często przeciera łapą oczy, a samo oko jest zaczerwienione. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie pomóc zwierzęciu, wskazana jest wizyta u lekarza weterynarii.
Zanim u psa pojawi się spuchnięte oko, widoczny jest szereg innych niepokojących objawów. To przede wszystkim wydzieliny. Kolor zielony, podobnie jak w przypadku kataru, może być oznaką zakażenia bakteryjnego, które uda się wyleczyć tylko i wyłącznie z pomocą specjalistycznych preparatów.
Choroby oczu u psa. Co oznacza spuchnięte oko u psa?
Spuchnięte oko u psa to najczęściej bardzo zaawansowana faza schorzenia oczu. Zanim do niej dojdzie, pojawia się delikatne zapalenie spojówek, które nieleczone z każdym dniem przybiera na sile. Oko u psa, który mierzy się z chorobą spojówki, należy przemywać specjalnymi preparatami zaleconymi przez lekarza weterynarii.
Warto też zwrócić uwagę na to, że przed przepisaniem konkretnego leku, jeśli lekarz weterynarii nie jest pewien przyczyny choroby, zleca tak zwany test łzowy, na bazie którego może ocenić, czy jest to problem bakteryjny czy wirusowy. Dzieje się tak najczęściej w przypadku nawracającego problemu ze spojówkami.
Trzecia powieka i spuchnięte oko u psa. Jak leczyć?
Trzecia powieka u psa to fałd błony śluzowej w kącie oka, od jego wewnętrznej strony. Zadaniem powieki jest ochrona i nawilżanie oka, przez rozprowadzanie łez. To właśnie w niej mieści się dodatkowy gruczoł łzowy. Grudkowe zapalenie trzeciej powieki również może objawiać się spuchniętym okiem u psa. Nie jest to jednak oddzielna choroba, a po prostu przewlekłe zapalenie spojówek.
Leczenie trzeciej powieki u psa wymaga konsultacji weterynaryjnej. W codziennej pielęgnacji stosuje się krople do oczu, które mają działanie antybakteryjne i prowadzą do poprawy jakości życia psa.
Warto mieć na uwadze, że w przypadku kotów i psów nie należy przemywać oczu naparem rumiankowym, jak robi się to w przypadku ludzi. Może to doprowadzić do alergicznego zapalenia spojówek, a w konsekwencji do zaognienia choroby.
Spuchnięte oko u psa a choroby przewlekłe
Psy, podobnie jak ludzie, narażone są na typowe choroby oczu, do jakich zalicza się zaćma czy jaskra. Na ogół nie powodują one opuchlizny, aczkolwiek połączone z innymi urazami jak najbardziej mogą prowadzić do zaczerwienienia czy pojawienia się zapalenia spojówek.
Obie choroby prowadzą do utraty wzroku. Narząd wzroku ułatwia psu poruszanie się, a zatem w momencie, gdy jest on uszkodzony, dużo łatwiej o urazy mechaniczne, które również mogą objawiać się spuchniętym okiem u psa.
Niektóre rasy psów są znacznie bardziej narażone na choroby oczu, które mogą przerodzić się w poważne uszkodzenia. Niezwykle ważna jest obserwacja zachowania psa – jeśli będzie pocierać łapą okolice oczu, być może doszło do osadzenia ciała obcego.
Ważny jest także kolor wydzieliny – zapalenie spojówek u psa może przebiegać gwałtownie lub łagodnie w zależności od źródła choroby. Nieleczone prowadzi do dyskomfortu i utrudnia funkcjonowanie czworonoga, ale zabiegów najlepiej nie przeprowadzać na własną rękę!