Bezpieczne leki i preparaty, które można zastosować podczas biegunki i w przypadku innych dolegliwości, warto mieć w psiej domowej apteczce. Zalicza się do nich m.in. Smecta dla psa. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego powinna się w niej znaleźć!

Apteczka pierwszej pomocy

apteczka pierwszej pomocy

Pomoże ci udzielić psiakowi skutecznej pierwszej pomocy przedweterynaryjnej. Dobrze wyposażona, psia domowa apteczka jest niezbędna w sytuacjach takich jak zranienia lub krótkotrwała, niegroźna biegunka. W apteczce dla psa powinny znaleźć się:

  • Rivanol (do odkażania ran);
  • woda utleniona;
  • lignina i wyjałowiona gaza;
  • bandaż kohezyjny, elastyczny i nieelastyczny;
  • nieduże nożyczki;
  • przylepiec;
  • opatrunki hydrożelowe (na odparzenia);
  • haczyk do kleszczy;
  • jednorazowe rękawiczki;
  • staza lub gumowa opaska do opatrunków uciskowych;
  • węgiel aktywny lub Smecta dla psa;
  • probiotyk;
  • elektrolity dla psa.

Rozwolnienie u psa – przyczyny

Bardzo często jest to zatrucie. Pupil mógł zjeść na spacerze wyrzucone przez kogoś resztki, w tym np. zepsute mięso – Smecta dla psa lub węgiel powinny wtedy pomóc. Inne przyczyny to:

  • nagłe wprowadzenie nowej karmy;
  • alergie pokarmowe;
  • podrażnienia jelit;
  • choroby układu pokarmowego (w tym nowotwory);
  • inwazja pasożytów (tasiemiec, giardia);
  • reakcja na niektóre leki.

Ważna jest obserwacja czworonoga. Może pomóc lekarzowi w postawieniu w gabinecie weterynaryjnym celnej diagnozy. Dzięki temu weterynarz dobierze skuteczne leczenie i podpowie, co podać psu na biegunkę, jeśli domowe środki nie zdały egzaminu.

Niepokojące objawy biegunki psiej

Zazwyczaj biegunka u psa mija po kilku godzinach sama. Jednak taka o ostrym przebiegu, trwająca dłużej niż 24 godziny, jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem weterynarii. Podobnie biegunka z krwią u psa – zawsze jest bardzo niepokojąca!

Niepokojące objawy biegunki psiej

Jeżeli twój pies jest jeszcze bardzo młody, miej się szczególnie na baczności. W przypadku biegunki i wymiotów u szczeniaka sama Smecta dla psa to za mało. Czasem tylko twoja szybka reakcja może uratować mu życie. Bardzo łatwo może dojść do odwodnienia. Ostra biegunka u psa mającego mniej niż pół roku i brak apetytu mogą być objawem zakaźnej, często śmiertelnej parwowirozy!

Jak sobie radzić z biegunką u pupila?

Krótkotrwałe rozwolnienie nie jest groźne, ale warto wiedzieć, jak pomóc swojemu psu. Dla niego to nic przyjemnego! W przypadku problemów jelitowych zaleca się zrobienie psu głodówki trwającej około 12–24 godziny. Pies musi mieć dostęp do świeżej wody i być ogólnie zdrowy.

Skonsultuj się z weterynarzem, jeśli twój psiak jest przewlekle chory, bardzo młody lub należący do ras miniaturowych. Takie psy gorzej znoszą brak pokarmu. Podaj węgiel lub Smectę dla psa. Dawkowanie zależy od masy pupila. Warto zastosować także probiotyki oraz elektrolity, które nawodnią organizm i uregulują pracę jelit.

Smecta dla psa – co to takiego?

Smecta to preparat leczniczy na biegunki… przeznaczony dla ludzi, dorosłych i dzieci. Jest on jednak bezpieczny dla psów, możesz więc bezpiecznie podać go swojemu pupilowi w razie niestrawności. Ma formę proszku, który przed podaniem należy rozrobić z wodą i podawać psu do pyska w formie zawiesiny.

Substancją czynną jest diosmektyt. Jest to naturalny glinokrzemian, który u psa działa ochronnie na jelita i wiąże obecne w nich toksyny. Smecta dla psa to jedno z najlepszych rozwiązań na biegunki oprócz głodówki. Zdecydowanie warto zaopatrzyć w nią swoją psią apteczkę!

Smecta dla psa – dawkowanie

Aby móc podawać psu Smectę, należy przede wszystkim sprawdzić, ile zwierzak waży. Od tego zależy bowiem dawkowanie preparatu. Jedna saszetka przypada na każde 15 kilogramów masy ciała psa. Należy więc dać psu ważącemu np. 30 kilogramów dwie saszetki.

Ważne, by podawać zawsze odpowiednią dawkę leku, w przeciwnym razie Smecta dla psa może nie zadziałać. Psu można podać zawiesinę łyżeczką lub, jeśli w ten sposób nie chce jej przyjąć, delikatnie wlać do pyska strzykawką bez igły. Rozwolnienie u psa powinno wkrótce ustąpić.

Kiedy domowe sposoby nie działają…

Kiedy domowe sposoby nie działają...

W ostatnim czasie doszło do nagłej zmiany karmy? Pies zjadł na spacerze wyrzuconą kanapkę? Nie powinien się poważnie rozchorować. Smecta dla psa i mała głodówka powinny pomóc. Możesz także podać węgiel aktywny.

Jeśli jednak zauważysz krew w kale, pies ma biegunkę o ostrym przebiegu lub rozwolnienie trwa dłużej niż 48 godzin, umów się na wizytę do lekarza weterynarii. Lepiej z nią nie zwlekaj! Być może pies zjadł coś niebezpiecznego lub biegunka jest widocznym objawem rozwijającej się właśnie w organizmie choroby!

Tylko weterynarz może postawić diagnozę i dobrać odpowiednie leki weterynaryjne. Co do zasady leków przeznaczonych dla ludzi nie wolno stosować u zwierząt. Z różnych przyczyn. Smecta dla psa to jednak jeden z tych preparatów, które wolno podawać.

Jeśli więc chcesz pomóc swojemu psiakowi, zastosuj ją w przypadku psiej biegunki. Obserwuj go jednak uważnie. Przy podejrzeniu zatrucia toksycznymi substancjami, braku apetytu i wymiotach, a także osłabieniu i apatii bezzwłocznie udaj się z pupilem do lecznicy.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Justyna Koczorowska

Pasjonatka kynologii, miłośniczka i hodowca szczurów, o których uwielbia pisać. Dom dzieli z ponad dwudziestką ogonów, gończym polskim i dwoma owczarkami nizinnymi. Lubi pracę z psem, wystawy, naukę i podróże palcem po mapie.