Powodów powstawania luźnych kup u psa może być wiele. Nie zawsze musisz natychmiast zawozić psa do lecznicy. Bądź jednak czujny. Taki stan nie powinien trwać zbyt długo. Jeśli rzadkie kupy u psa występują dłużej, to… czytaj dalej!
Jak powinna wyglądać psia kupa?
Żeby wiedzieć, co powinno wzbudzać niepokój, najpierw musisz dowiedzieć się, jak wygląda prawidłowa psia kupa. „Dobra” psia kupa ma cylindryczny kształt. Jej konsystencja powinna być jak plastelina. Jej zapach nie jest intensywny. Zwykle odchody psa żywionego cały czas w ten sam sposób mają zbliżony kolor.
Luźne kupy u psa mogą się czasem zdarzyć; pojedyncze nie są powodem do niepokoju. Gorzej, jeśli luźniejsze stolce pojawiają się od kilku dni. Zwłaszcza gdy oprócz konsystencji coś jeszcze w ich wyglądzie się zmieniło.
Luźne kupy u psa – co jeszcze powinno zaniepokoić?
Idąc na spacer z psem, zwracaj zawsze uwagę na kupy, które robi. Brzmi może śmiesznie, ale to bardzo ważne! Dzięki temu możesz uniknąć poważnych problemów u swojego psiaka. Oto co powinno cię zaniepokoić w kupie:
- luźna lub bardzo twarda konsystencja;
- zmiana koloru;
- intensywny, brzydki zapach;
- krew;
- śluz w większej ilości;
- widoczne pasożyty.
W przypadku trzech ostatnich objawów warto możliwie szybko umówić się na kontrolę do lekarza weterynarii. W pozostałych powinno się obserwować zwierzaka i udać się na wizytę, jeśli będą się utrzymywały.
Rzadkie kupy u psa
O ile luźne kupy u psa nie są jeszcze podstawą do alarmu, zupełnie czym innym są rzadkie kupy. U psa często jest to objaw poważniejszego problemu. Utrzymująca się biegunka może być objawem poważnej choroby! Jeśli trwa ona dłużej niż 24 godziny, koniecznie udaj się z psem do weterynarza.
Pojedyncze rzadkie kupy u psa mogą zdarzyć się choćby wskutek niestrawności. Nie są jeszcze powodem do niepokoju. Obserwuj, czy nie ma ich zbyt dużo i czy po kilku godzinach biegunka ustępuje. Możesz podać mu węgiel leczniczy.
Rzadkie kupy u psa – od czego zależy wygląd kupy?
Na wygląd kupy wpływ mają takie czynniki jak wiek psa, stan zdrowia oraz wielkość. Najważniejsza jednak jest tu dieta. Źle odżywiany zwierzak nie będzie miał ładnych odchodów. Nie stosuj karmy, która powoduje luźne kupy u psa. Lepiej poszukaj takiej, na którą jego brzuch zareaguje dobrze.
Możesz także rozważyć dietę BARF. Polega na podawaniu psu surowego mięsa z niewielkim dodatkiem warzyw i owoców. Wymaga przygotowania merytorycznego od właściciela, co niektórych odstrasza. Niewielu barfujących psiarzy narzeka jednak na rzadkie kupy u psa.
Zmiana karmy a luźne kupy u psa
Zmieniłeś karmę, a problem nie zniknął, a wręcz się nasilił? Gwałtowna zmiana karmy może być przyczyną luźnych kup u psa. Nowe jedzenie należy wprowadzać stopniowo! Karmy należy mieszać na samym początku. Przez pierwsze dni dosypuj niewielką ilość nowej karmy do posiłku psa.
Po kilku dniach zwiększ ilość nowej karmy kosztem obecnej. Co kilka dni zmieniaj proporcje na korzyść nowej karmy. W ten sposób unikniesz rzadkich kup u psa. Oznacza to jednak, że nową karmę powinieneś zamówić jeszcze zanim skończy się opakowanie dotychczas stosowanej.
Rzadkie kupy u psa – co można zrobić poza dietą?
Jeśli mimo starań nie możesz dobrać karmy tak, by luźne kupy u psa odeszły w niepamięć, zabierz go do lekarza weterynarii. Być może z psiakiem dzieje się coś niedobrego. Warto to sprawdzić i wykluczyć potencjalne problemy zdrowotne.
Rzadkie kupy u psa mogą być również objawem alergii pokarmowej. W takiej sytuacji najlepiej wykonać testy alergiczne. Pomogą ustalić, co wywołuje reakcję alergiczną i w efekcie luźne kupy. U psa alergika mogą występować również inne objawy, jak choćby świąd, więc zawsze obserwuj swojego pupila.
Każdy właściciel psa powinien wyrobić u siebie nawyk obserwowania swojego pupila. Choć widok nie jest może najprzyjemniejszy, nie odwracaj wzroku od kupy swojego psa. Czasem możesz się w porę dowiedzieć czegoś ważnego. Kupa prawdę ci powie.