Jakie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne można podawać zwierzętom? Tylko te, które przepisał ci lekarz weterynarii. Polopiryna dla psa jest bardzo niebezpieczna. Z artykułu dowiesz się, które leki są trujące dla zwierząt, jakie objawy wywołuje zatrucie nimi oraz co zrobić, jeśli pupil przypadkiem połknie jeden z nich. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się podać lek zwierzakowi.
Polopiryna dla psa – czy można ją podawać zwierzętom?
Prawie każdy z dostępnych dla ludzi leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych w jakimś stopniu szkodzi zwierzętom. Polopirynę dla psa stosuje się bardzo rzadko i w małych ilościach, ponieważ zawiera kwas acetylosalicylowy, który wywołuje wiele skutków niepożądanych. Jeśli zauważyłeś, że twoje zwierzę cierpi, najlepiej od razu udaj się do weterynarza, który przepisze środki dedykowane dla czworonogów.
Polopiryna dla psa jest toksyczna i powoduje szereg skutków ubocznych ze strony układu pokarmowego. Co więcej, jeśli podasz pupilowi leki dla ludzi, możesz wydłużyć czas jego rekonwalescencji i powrotu do zdrowia. Weterynarz przed wprowadzeniem nowego niesteroidowego leku przeciwzapalnego zaleci kilka dni przerwy, aby poprzedni został całkowicie wydalony z organizmu. Szczeniętom i starszym psom nie należy podawać nawet małych porcji polopiryny. Już po jednej dawce leku zdarzają się krwawienia przewodu pokarmowego.
Czy można podawać psu paracetamol? Działania niepożądane
Wiele środków przeciwbólowych dostępnych na rynku zawiera paracetamol. U ludzi stosuje się leki z tej grupy także, aby obniżyć gorączkę. Jednak może on zaszkodzić zwierzęciu, a szczególnie niebezpieczny jest dla osobników starszych oraz szczeniaków. Podanie czworonogowi paracetamolu grozi nawet śmiercią, a w łagodniejszych przypadkach poważnym uszkodzeniem wątroby.
Jeśli lek zawiera w składzie paracetamol oraz kwas acetylosalicylowy, wykazuje silniejsze działanie toksyczne. Nie należy go podawać psom i kotom. Może spowodować uszkodzenie nerek oraz wątroby, ale też zmiany w składzie biochemicznym krwi. Pierwsze objawy są zauważalne, gdy dawka paracetamolu przekroczy 100 mg/kg masy ciała psa.
Loperamid
Jest kolejnym z ludzkich leków obok paracetamolu dla psa, których nie możesz podać swojemu pupilowi. Wiele zwierząt posiada mutację genu MDR1, skutkującą upośledzeniem funkcji transportowych białka. Sprawia to, że niektóre leki przeznaczone dla ludzi w tym loperamid, mogą przekraczać barierę krew-mózg. Zatrucie objawia się wymiotami, zawrotami głowy, zaburzeniem koordynacji ruchowej, a nawet śpiączką.
Ibuprofen – silnie trujący dla psa lek przeciwbólowy
Ibuprofen ma właściwości przeciwzapalne, ale jest skrajnie niebezpieczny. O ile polopiryna dla psa w małych ilościach i pod kontrolą weterynarza jest nieraz stosowana, o tyle ibuprofen powoduje uszkodzenia wielu narządów. Do najczęstszych powikłań należą:
- wymioty;
- biegunka;
- owrzodzenia w przewodzie pokarmowym;
- niewydolność nerek.
W skrajnych przypadkach mogą wystąpić nawet drgawki i śpiączka.
Czy można zaszkodzić zwierzęciu, podając ludzki lek przeciwzapalny typu aspiryna?
Wiele osób zastanawia się, czy można podać psu odczuwającemu ból środek typu aspiryna. Dla ludzi jest niegroźna i wspomaga leczenie stanów zapalnych, niestety może zaszkodzić twojemu pupilowi. Objawy zatrucia tym środkiem to apatia, wymioty i biegunka. Mogą one prowadzić do groźnych powikłań i powodować uszkodzenie błony śluzowej żołądka oraz krwawienie i owrzodzenie przewodu pokarmowego.
Środki przeciwbólowe dla psa – pyralgina tylko pod kontrolą lekarza weterynarii
Polopiryna dla psa może być niebezpieczna, a co ze środkami o innym działaniu? Pyralgina jest skutecznym środkiem na bóle brzucha i stany zapalne mięśni i stawów. Ma działanie przeciwbólowe, rozkurczowe i obniża gorączkę. Podobnie jak polopiryna dla psa może być stosowana, ale tylko pod kontrolą specjalisty. Sam nigdy nie podawaj jej zwierzakowi, jeśli nie przepisał ich lekarz. Może szkodzić czworonogom mającym problemy z układem krążenia.
Co podać psu w przypadku zatrucia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lub przeciwbólowymi?
Pies może przypadkiem połknąć szkodliwe dla niego leki. Co w takiej sytuacji?
- Jeśli nie minęło więcej niż dwie godziny od zajścia takiej sytuacji, możesz wywołać u pupila wymioty domowymi sposobami.
- Jeśli pupil połknął paracetamol, sprawa się komplikuje, ponieważ pies i kot ma inny metabolizm niż człowiek. Po spożyciu tego leku przeciwgorączkowego przez zwierzę należy jak najszybciej udać się do najbliższego gabinetu weterynaryjnego.
Specjalista na miejscu wykona wszelkie niezbędne badania diagnostyczne oraz zaleci odpowiednią kurację płynową. Najprawdopodobniej przeprowadzi również płukanie żołądka, aby pozbyć się szkodliwych substancji. Pamiętaj, że każdy lek przeznaczony dla ludzi, jest potencjalnie śmiertelny dla czworonogów.
W małych dawkach w leczeniu bólu i stanów zapalnych podaje się nospę, pyralginę i polopirynę dla psów. Jednak nie warto robić tego bez konsultacji z weterynarzem. Specjalista zbada zwierzę, sprawdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań i dobierze bezpieczną dawkę. Każdy problem zdrowotny twojego pupila powinien być w pierwszej kolejności konsultowany z weterynarzem.