Zapamiętaj!

  • Obornik granulowany jest naturalnym nawozem bogatym w składniki odżywcze dla roślin, jednak jego spożycie przez psa może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
  • Najbardziej szkodliwe składniki obornika granulowanego dla psa to nadmiar azotu, fosforu i potasu, które mogą powodować m.in. podrażnienia układu pokarmowego, problemy z nerkami lub sercem.
  • Kiedy pies zje obornik granulowany, zatrucie może objawiać się poprzez nudności, wymioty, biegunkę, brak apetytu. W ciężkich przypadkach pojawiają się problemy z oddychaniem i uszkodzenia nerek czy wątroby.
  • Po połknięciu nawozu przez zwierzaka zaleca się natychmiastowy kontakt z weterynarzem.
  • Profilaktyka obejmuje ograniczenie dostępu psa do nawozu oraz szkolenie czworonoga.

Skład i właściwości obornika granulowanego

Obornik granulowany jest popularnym nawozem, który pochodzi z naturalnych źródeł. Zawiera wiele składników odżywczych, które wspomagają wzrost i zdrowie roślin. Jest zwykle produkowany z odchodów zwierzęcych – od krów, koni, kur czy owiec. Ekskrementy są kompostowane, a następnie przetwarzane do formy granulowanej dla łatwości użycia.

Nawóz ten jest bogaty w azot, fosfor i potas – trzy podstawowe składniki odżywcze, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu roślin. Ponadto obornik granulowany zawiera również mikroelementy korzystne dla różnych funkcji biologicznych roślin, w tym:

  • magnez;
  • miedź;
  • cynk;
  • żelazo.

Chociaż obornik granulowany jest niewątpliwie korzystny dla roślin, jego składniki mogą być szkodliwe dla zwierząt domowych, takich jak psy. Szczególnie gdy są spożywane w dużych ilościach. Choć twój czworonóg potrzebuje podobnych substancji odżywczych (i być może zdarza mu się jeść odchody!) to nie jest to korzystne dla jego zdrowia.

Pies zjadł obornik granulowany. Najbardziej szkodliwe składniki nawozu

Choć obornik granulowany jest w pełni naturalny, nie oznacza to, że jest bezpieczny do spożycia. Składniki, które mogą być trujące dla psa, to przede wszystkim azot, fosfor i potas. Te trzy pierwiastki, choć niezbędne dla roślin, mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych u zwierząt. Reakcja organizmu na nieodpowiednie dawki jest indywidualna. Duże znaczenie mają między innymi:

  • ilość obornika granulowanego zjedzonego przez psa;
  • wiek czworonoga;
  • ogólny stan zdrowia psiaka.

Azot, który jest głównym składnikiem nawozu, może powodować podrażnienie układu pokarmowego. Może prowadzić do nudności, wymiotów i biegunki. Długo utrzymujące się objawy grożą odwodnieniem. Jeżeli pies zjadł obornik granulowany w dużej ilości, w skrajnych przypadkach może się to skończyć zatruciem azotem. To poważny stan, wymagający natychmiastowej pomocy weterynaryjnej. Z kolei nadmiar fosforu może prowadzić do kłopotów z nerkami, podczas gdy nadpodaż potasu może negatywnie wpływać na serce psa.

Skutki zdrowotne zatrucia obornikiem granulowanym

Jeśli twój pies zje obornik granulowany, objawy mogą być różne, w zależności od ilości spożytego nawozu i indywidualnej wrażliwości psa. Najczęstsze objawy to:

  • nudności;
  • wymioty;
  • biegunka;
  • brak apetytu.

W przypadku poważniejszego zatrucia możesz zauważyć, że pies jest apatyczny, ma problemy z oddychaniem, silne rozwolnienie lub nawet krwawe torsje. Te objawy mogą wskazywać na zatrucie azotem i wymagają natychmiastowej pomocy weterynaryjnej. Zatrucie obornikiem granulowanym może prowadzić do długoterminowych problemów zdrowotnych, takich jak uszkodzenia nerek i wątroby. Dlatego ważne jest, aby podjąć natychmiastowe działania, jeśli podejrzewasz, że twój pupil mógł połknąć ten nawóz.

Czynniki zwiększające ryzyko komplikacji

Istnieje kilka zmiennych, które mogą zwiększyć ryzyko zatrucia obornikiem granulowanym u psa. Osobniki, które mają tendencję do jedzenia wszystkiego, co napotkają, są bardziej narażone na konsekwencje swojej żarłoczności. Skłonność do żucia i połykania rzeczy, które nie są jedzeniem, mają głównie psiaki młode i ciekawe świata. Na podobne zachowania wpływają również:

  • głód;
  • niedobory pokarmowe;
  • syndrom Pica;
  • psia demencja.

Zbyt swobodny dostęp do obszarów, gdzie stosowany jest nawóz, również zwiększa ryzyka. Jeśli twój pies biega po ogrodzie lub polu, gdzie jest stosowany obornik granulowany, zawsze istnieje pewne prawdopodobieństwo połknięcia. Zwykle specjaliści zalecają, aby przez przynajmniej 24 godziny po nawożeniu trzymać zwierzęta domowe z dala od takiego terenu.

Kolejna kwestia to wielkość i masa czworonoga. Wprawdzie małe psy zjedzą mniej granulek obornika, ale są one bardziej podatne na skutki zatrucia nawozem. Ich ciało jest mniejsze i mniej zdolne do radzenia sobie z toksycznymi substancjami.

Jak weterynarz może zneutralizować skutki zatrucia nawozami?

Jeśli podejrzewasz, że twój pies zjadł obornik granulowany, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii. W zależności od stanu zdrowia psa specjalista może zalecić różne metody leczenia. Jeśli zwierzak połknął nawóz niedawno, weterynarz może zdecydować się na indukcję wymiotów, aby pomóc psu pozbyć się niechcianych substancji z organizmu. To jednak powinno być wykonane tylko przez profesjonalistę, ponieważ torsje mogą być niebezpieczne dla psa, jeśli nie są odpowiednio kontrolowane.

Leczenie może obejmować również podawanie węgla aktywnego, który pomaga zneutralizować toksyny, przyspiesza ich wydalanie z organizmu psa i zmniejsza ich absorpcję w jelitach. W niektórych przypadkach weterynarz może zalecić hospitalizację w celu monitoringu i leczenia objawów, np. odwodnienia spowodowanego biegunką lub wymiotami. W takiej sytuacji pies może wymagać podawania płynów dożylnie i leków przeciwwymiotnych.

Zapobieganie zjedzeniu obornika granulowanego przez psa

Jeśli używasz tego nawozu w swoim ogrodzie, upewnij się, że twój ulubieniec nie ma do niego dostępu. Ogródź obszary, gdzie stosujesz obornik lub nie pozwalaj psu na wychodzenie na zewnątrz bez nadzoru podczas nawożenia. Innym podejściem jest szkolenie czworonoga, aby unikał jedzenia niejadalnych przedmiotów. Choć to może wymagać czasu i cierpliwości, nauczenie psa komendy „zostaw” może pomóc w zapobieganiu takim sytuacjom.

Pamiętaj, że nawet jeśli twój pies zjadł obornik granulowany, nie jest to koniec świata. Ważne jest jednak, aby podjąć natychmiastowe działania i skonsultować się z weterynarzem. Przy właściwej opiece i leczeniu twój pupil powinien szybko wrócić do pełni sił.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Maciej Grabowski

Szczęśliwy właściciel uroczego husky, który często towarzyszy mu podczas długich spacerów i wędrówek po górach. Poza pisaniem o zwierzętach, autor uwielbia też podróżować i poznawać różne kultury oraz tradycje kulinarne. W wolnym czasie lubi uprawiać sport, w szczególności biegi długodystansowe oraz wspinaczkę górską.