Zapamiętaj!

  • Mak, niezależnie od formy, jest potencjalnie szkodliwy dla psa ze względu na zawarte w nim opiaty.
  • Symptomy po zjedzeniu maku przez psa mogą obejmować nudności, wymioty, problemy z oddychaniem i utratę przytomności. Przy objawach zatrucia ważny jest szybki kontakt z weterynarzem.
  • Kiedy pies zjadł makowiec, może być to nawet bardziej niebezpieczne od dzikiego maku ze względu na wyższą koncentrację opiatów.
  • Zapobieganie sytuacji, w której pies ma dostęp do maku, jest najbezpieczniejszym podejściem.

Psa najlepiej trzymać z daleka od maku. W każdej formie

Niestety, nie zawsze da się upilnować zwierzaka i zmusić go do posłuszeństwa. Załóżmy, że sprawy wymknęły się spod kontroli i twój pies zjadł mak. Czy to realny powód do zmartwień? Chociaż oleiste nasiona są popularnym składnikiem w kuchni, zwłaszcza w sezonie świątecznym, mogą stanowić zagrożenie dla twojego domowego pupila. Makowiec, ciastka z posypką, a nawet ziarna maku rozsypane z torebki – to wszystko może przyciągnąć ciekawość psa. Dla niego to okazja, by samodzielnie coś „upolować”. Na pewno doskonale widzi, że ty to jesz.

Czworonóg traktuje ludzi jak członków swojego stada i stara się ich naśladować w wielu rzeczach, w tym jedzeniu. Tylko że nie zdaje sobie sprawy z biologicznych różnic. Mak zawiera opiaty – związki z grup alkaloidów, które mogą wpłynąć na układ nerwowy zwierząt, a w niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Zgony są bardzo rzadkie, ale nie można całkowicie wykluczać takiego scenariusza. Zarówno w przypadku ciasta, jak i ziaren prosto z rośliny.

Pies zjadł makowiec – możliwe objawy i skutki

Zjedzenie maku przez psa może wywołać różne symptomy, w zależności od ilości spożytego produktu. Symptomy mogą obejmować między innymi:

  • nudności;
  • wymioty;
  • brak apetytu;
  • obfite ślinienie;
  • niepokój;
  • zaburzenia równowagi;
  • problemy z oddychaniem;
  • wolniejszą pracę serca;
  • senność;
  • utratę przytomności i śpiączkę. Jeśli zauważysz jakiekolwiek z tych objawów u swojego psa, powinieneś natychmiast skontaktować się z weterynarzem.

Najczęściej kończy się na zatruciu, tylko że nie każdy organizm sobie z nim poradzi – istnieje też ryzyko trwałych zmian neurologicznych. Jest kilka dodatkowych rzeczy, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Mniejsze psy mogą być bardziej podatne na skutki zjedzenia maku niż ich więksi koledzy. Objawy i konsekwencje zależą również od ilości maku, jaką twój pies zjadł. Nawet niewielka dawka opiatów może wywołać objawy, jeśli zwierzak jest szczególnie wrażliwy.

Szkodliwość maku z ciasta

Ziarna dodawane do makowca i innych wypieków często są gotowane i mieszane z innymi składnikami. Obróbka nie sprawi, że makowe alkaloidy będą stanowić mniejsze zagrożenie dla psa – mogą być nawet bardziej niebezpieczny. Mak w ciastach jest zazwyczaj bardziej skoncentrowany niż w innych produktach, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia objawów. Nawet mała ilość takiego ciasta może wywołać objawy zatrucia. Jeśli pies zjadł makowiec, to nie tylko ziarna mogą mu zaszkodzić.

Do tego słodkości często zawierają inne składniki, które również mogą być szkodliwe dla psów, np. czekoladę. Zawarta w niej teobromina jest stosunkowo łatwo przyswajalna przez człowieka, ale czworonogi metabolizują ją znacznie wolniej. Nadmierna ilość tego związku jest dla zwierzaków toksyczna. Dlatego najlepiej trzymać ciasta i inne produkty zawierające mak poza zasięgiem, nawet jeśli wydają się one nie być zainteresowane. Naturalnie nie oznacza to, że już jeden gryz wywoła zatrucie, ale nie ma też bezpiecznej ilości maku (czy czekolady) do zjedzenia przez psa. Każdy psiak ma indywidualne predyspozycje.

Pies zjadł mak podczas spaceru? Zabierz go do weterynarza!

Mak polny i mak lekarski różnią się nie tylko wyglądem, ale także zawartością substancji czynnych. Mak polny, zwany też dzikim, nie jest aż tak niebezpieczny dla psów. Najwięcej jest w nim lekko toksycznej readyny – najwięcej w białym soku, obecnym praktycznie w każdej części rośliny. Nasiona maku polnego nie są trujące, ale lepiej ich nie podawać. Spożycie w dużych ilościach może być szkodliwe.

Sprawę komplikuje to, że niektóre gatunki makowatych są do siebie bardzo podobne z wyglądu, ale różnią się zawartością potencjalnie groźnych substancji. Mak lekarski jest znacznie bardziej niebezpieczny dla naszych pupili – zawiera wielokrotnie więcej opiatów (szczególnie morfiny), które mogą prowadzić do zatrucia. Dlatego warto zwracać uwagę na to, co twój pies porabia podczas spacerów. Szczególnie w miejscach, gdzie mak dziko rośnie. Do najbardziej toksycznych dla zwierząt domowych roślin makowych należą także:

  • mak turecki;
  • pozłotka kalifornijska.

Zapobieganie negatywnym konsekwencjom

Najlepiej w ogóle nie dopuszczać do sytuacji, w której pies zje makowiec albo mak. Upewnij się, że produkty z nim w składzie są przechowywane w miejscu niedostępnym dla pupila. Podczas spacerów staraj się unikać miejsc, w których rośnie dziki mak. W przypadku, gdy twój pies już go zje, najszybsze i najskuteczniejsze będzie pilne skontaktowanie się z weterynarzem i postępowanie według zaleceń. Pamiętaj, że każdy pies jest inny, a to, co może być neutralne dla jednego, bywa niebezpieczne dla innego. Dlatego zawsze najlepiej porozmawiać z profesjonalistą.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Jan Warzecha

Czasami ze zwierzętami rozumie się zdecydowanie lepiej, niż z ludźmi. Jak dotąd w jego domach rodzinnych były 3 psy i 4 papużki faliste. Adoptowanie kolejnych zwierzaków to tylko kwestia czasu, środków oraz przestrzeni. W artykułach skupia się na zaleceniach kompetentnych fachowców. Osobiście nie wciela wszystkich porad jeden do jednego w życie.