Zapamiętaj!

  • Psy mogą połknąć kasztany podczas zabawy czy spaceru, co jest niebezpieczne dla ich zdrowia.
  • Jeżeli pies zjadł kasztana, to poważny problem. Saponiny zawarte w owocach są szczególnie toksyczne dla psów.
  • Objawy zatrucia kasztanem to m.in. wymioty, biegunka, ślinotok i apatia.
  • Jeśli masz pewność, że psiak połknął kasztana lub wystąpiły u niego symptomy zatrucia, jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem.
  • Jak zapobiec poważnym, a nawet śmiertelnym skutkom? Lekarz może podać leki, kroplówkę, wywołać torsje u psa lub skorzystać z innych metod, które uzna za najlepsze.

Psy mogą połykać kasztany z wielu powodów

Kiedy widzisz, że twój pies jest zainteresowany kasztanami, możesz zastanawiać się, czy są one bezpieczne. W większości przypadków pies może zjeść kasztana podczas zabawy, aportowania, czy po prostu podczas spaceru. To naturalne dla psów, że są ciekawe i chętnie bawią się tym, co znajdą na swojej drodze. Ich pysk często służy im tak, jak ludziom ręce. Młode szczenięta są szczególnie narażone, ponieważ często są ciekawskie i badają świat bez świadomości czyhających w nim zagrożeń.

Często jest tak, że psiak po prostu gryzie kasztan z powodu „swędzących” zębów w okresie wzrostu uzębienia. Być może przypadła mu do gustu twardość owocu, jego tekstura czy specyficzna woń. W końcu może go przypadkowo połknąć. Równie niebezpieczna jest kolczasta łupina, która może stanowić poważne zagrożenie, jeśli zostanie zjedzona. Wszystko to stwarza ryzyko zarówno dla małych, jak i dużych psów. Nawet szczeniak może łatwo rozgryźć i połknąć kasztan, a to stwarza ryzyko zadławienia.

Pies zjadł kasztana – fatalne skutki zdrowotne

Właściwości kasztanów nie są dla psów neutralne, dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego są one dla nich szkodliwe. Saponiny zawarte w kasztanach niejadalnych są wyjątkowo toksyczne dla psów. Te związki obniżają napięcie powierzchniowe, co pozwala im niszczyć struktury komórkowe. Są one w stanie uszkodzić erytrocyty, co prowadzi do hemolizy, a także zniszczyć tkankę nabłonkową różnych odcinków przewodu pokarmowego. W wyniku działania saponin wątroba psa może zostać uszkodzona.

Także zarówno liście, jak i kora kasztanowca są szkodliwe dla naszych pupili. Mimo że szanse pomylenia kasztanów jadalnych z niejadalnymi są w niewielkie, to dla czworonogów nie ma to większego znaczenia. Lepiej traktować każdy napotkany kasztan jako potencjalne zagrożenie.

Objawy problemów zdrowotnych po zjedzeniu kasztana przez psa

Jeżeli pies zjadł kasztana, ważne jest, aby być świadomym możliwych objawów zatrucia. W ciągu kilku godzin po zdarzeniu mogą pojawić się pierwsze symptomy. Najczęściej występują:

  • wymioty;
  • biegunka;
  • ślinotok;
  • ból brzucha;
  • apatia.

Jeśli pies zjadł więcej niż jeden kasztan, objawy mogą być poważniejsze, a nawet prowadzić do drgawek, śpiączki lub śmierci. Właściciele nie zawsze są w stanie samodzielnie dojść do tego, co zaszkodziło pupilowi. Czworonogi potrafią zerwać się ze smyczy i uciec, trudno też mieć zwierzaka cały czas na oku, Dlatego bardzo ważne jest, aby znać te objawy i być w stanie szybko zareagować.

Pies połknął kasztany. Kiedy udać się do weterynarza?

Jeśli rzuciło ci się w oczy, że twój pies zjadł owoc lub inną część kasztana – a nawet tylko podejrzewasz, że mógł to zrobić – wtedy warto jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Nawet jeśli nie dostrzegasz jeszcze żadnych objawów, lepiej dmuchać na zimne. Kasztany są wysoce toksyczne dla psów i mogą prowadzić do poważnych, w tym śmiertelnych skutków.

Zatrucie kasztanem to sytuacja, która wymaga natychmiastowej interwencji. Wszystko zależy od ilości zjedzonych kasztanów i wielkości psa, ale w wielu przypadkach liczy się czas reakcji. Przy pierwszych objawach zatrucia nie zwlekaj i jak najszybciej zwróć się o pomoc do specjalisty!

Ratowanie psa, który zjadł niejadalnego, toksycznego kasztana

Proces leczenia będzie zależny od przede wszystkim od nasilenia objawów i stanu ogólnego zwierzęcia. W przypadkach łagodnego zatrucia może wystarczyć podanie leku wywołującego wymioty lub aktywnego węgla, który zwiąże toksyny i ułatwi ich wydalenie ich z psiego organizmu.

Jeśli objawy są poważniejsze, lekarz weterynarii może zastosować terapię płynową, a także preparaty chroniące układ pokarmowy. Kroplówka zapewnia nawodnienie, co jest szczególnie ważne, gdy pies stracił dużo płynów poprzez wymioty czy biegunkę. Preparaty na ochronę układu pokarmowego mogą pomóc złagodzić objawy i przyspieszyć gojenie uszkodzeń spowodowanych działaniem saponin.

W szczególnie poważnych przypadkach, gdy istnieje ryzyko utraty życia, może być konieczne hospitalizowanie psa. W tej sytuacji będziesz musiał zaufać doświadczeniu i wiedzy lekarza weterynarii, który zdecyduje o najlepszej możliwej ścieżce leczenia dla twojego pupila. Dlatego lepiej nie używać kasztanów jako piłeczek do zabawy z psiakiem.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Jan Warzecha

Czasami ze zwierzętami rozumie się zdecydowanie lepiej, niż z ludźmi. Jak dotąd w jego domach rodzinnych były 3 psy i 4 papużki faliste. Adoptowanie kolejnych zwierzaków to tylko kwestia czasu, środków oraz przestrzeni. W artykułach skupia się na zaleceniach kompetentnych fachowców. Osobiście nie wciela wszystkich porad jeden do jednego w życie.