Zapamiętaj!

  • Psy mogą zjadać kamienie z różnych przyczyn, m.in. podczas ząbkowania, z powodu niedoborów pokarmowych czy problemów behawioralnych i zdrowotnych.
  • Objawy zjedzenia kamienia przez psa obejmują m.in. biegunkę, wymioty, utratę apetytu, osłabienie, brak energii czy silny ból brzucha.
  • Zjadanie kamieni przez psa może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak utknięcie kamienia, niedrożność jelit, perforacja przewodu pokarmowego czy stany zapalne.
  • W przypadku podejrzenia, że pies zjadł kamień, należy natychmiast skonsultować się z weterynarzem.
  • Profilaktyka to m.in. utrzymanie czystego otoczenia, zapewnienie psu odpowiednich zabawek do gryzienia oraz regularna aktywność fizyczna i umysłowa.

Dlaczego psy łapią, gryzą, a czasami zjadają kamienie?

Przyczyny takiej sytuacji mogą być bardzo różne. Szczeniaki podczas ząbkowania mogą próbować łagodzić nieprzyjemne odczucia. Niektóre psiaki widzą, jak opiekunowie trącają kamyki i próbują podjąć zabawę. Potencjalnym powodem, dla którego pies zjadł kamień, mogą być również rozmaite dolegliwości zdrowotne:

  • niedobór wapnia i fosforanów w diecie;
  • nadkwasota żołądka;
  • próba usunięcia przedmiotów już zalegających w przewodzie pokarmowym;

Objaw choroby

Niektóre psy mają tendencję do połykania niejadalnych przedmiotów, co jest znane jako syndrom Pica lub zespół łaknienia spaczonego. Jedzenie kamieni może być jednym z objawów. Syndrom Pica może wynikać z wielu przyczyn – niedoborów pokarmowych, problemów behawioralnych, chorób przewodu pokarmowego czy kłopotów natury psychicznej. Wśród czynników sprzyjających zespołowi łaknienia spaczonego wymienia się między innymi stany lękowe, silny stres i depresję.

Jak rozpoznać, że pies zjadł kamień? Możliwe objawy

Spożycie rzeczy, które nie nadają się do jedzenia, daje różnorodne symptomy. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest układ pokarmowy zwierzaka. Zjedzenie kamienia przez psa może doprowadzić m.in. do:

  • biegunki;
  • wymiotów;
  • utraty apetytu;
  • osłabienia;
  • braku energii.

To tylko niektóre spośród możliwych objawów, gdy pies zjadł kamień. W szczególnie poważnych przypadkach, jeśli kamień utknął w przewodzie pokarmowym, pies może wykazywać oznaki silnego bólu brzucha. Pamiętaj, że czasami objawy nie muszą wystąpić od razu. Może minąć kilka godzin, a nawet dni, zanim zauważysz coś niepokojącego.

Ryzyka i zagrożenia po zjedzeniu kamienia przez psa

Nawet najmniejszy kamień może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia twojego pupila. Kamienie są twarde, ostre i niemożliwe do strawienia. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy przypadek spożycia kamienia przez psa jest tak samo groźny. Wiele zależy od wielkości kamienia, rozmiarów psa i czasu, jaki upłynął od momentu spożycia. Kamienie mogą powodować ból i dyskomfort, nawet jeśli nie powodują poważniejszych problemów

Utknięcie kamienia

Największym ryzykiem jest oczywiście utknięcie kamienia w przewodzie pokarmowym. To może skończyć się niedrożnością jelit – a to może doprowadzić do śmierci, jeśli nie zostanie natychmiast wyleczone. Nawet jeśli kamień przejdzie przez przewód pokarmowy, może powodować podrażnienia i rany wzdłuż przewodu pokarmowego, wzrasta również ryzyko infekcji oraz poważnych stanów zapalnych.

Perforacja przewodu pokarmowego

Inne poważne zagrożenie związane z tym, że pies zjadł kamień, jest perforacja – przedziurawienie przewodu pokarmowego przez ostre krawędzie. To poważne uszkodzenie narządów, które również wymaga natychmiastowego leczenia.

Co zrobić, gdy pies zjadł kamień?

Jeśli podejrzewasz, że twój pies zjadł kamień, najważniejsze jest, aby zachować spokój. Reakcja na ten incydent powinna być natychmiastowa, ale przemyślana. Najlepiej od razu skontaktować się z weterynarzem – zwłaszcza kiedy pies wykazuje oznaki dyskomfortu lub bólu. Lekarz może zlecić badania obrazowe, takie jak rentgen lub ultrasonografia, aby zobaczyć, gdzie znajduje się kamień i jak duże są szanse, że przejdzie przez przewód pokarmowy bez wywoływania poważnych komplikacji.

W przypadku małych kamyków i dużych psiaków istnieje większe prawdopodobieństwo, że kamień przejdzie przez układ pokarmowy bez powodowania problemów. W takiej sytuacji weterynarz może zalecić obserwację stanu psa i sprawdzanie stolca, czy kamień został wydalony.

Metody leczenia psa po zjedzeniu kamienia

Weterynarz zazwyczaj dopasowuje postępowanie do wielkości i lokalizacji kamienia, a także stanu zdrowia psa. W niektórych przypadkach lekarz może zasugerować poczekanie i obserwowanie, czy kamień przejdzie naturalnie przez cały przewód pokarmowy. Jednak w przypadku większych kamieni lub kamieni, które utknęły, może być konieczne leczenie interwencyjne. To może obejmować endoskopię, w której specjalne narzędzie jest wprowadzane przez pysk psa, aby usunąć ciała obce. 

W niektórych przypadkach nie obejdzie się bez operacji. Decyzja o wyborze metody leczenia powinna być podjęta przez weterynarza po dokładnej diagnozie i pełnej ocenie sytuacji.

Zapobieganie zjadaniu kamieni przez psa

Są różne strategie, które mogą pomóc w uniknięciu takiego incydentu. Po pierwsze, ważne jest utrzymanie czystego otoczenia, w którym pies przebywa. Staraj się nie zostawiać na podwórku czy w ogrodzie niejadalnych rzeczy, które pozostawałyby w zasięgu pyska czworonoga. Przynajmniej do momentu, kiedy psiak opanuje pożądane nawyki. Musisz skierować jego uwagę na coś innego, gdy zacznie skłaniać się do takiego zachowania. Może to wymagać dodatkowego treningu, ale z czasem pies może nauczyć się unikać jedzenia kamieni.

Wiesz już, co robić, gdy pies zjadł kamień. Jeśli twój pies ma skłonność do jedzenia rzeczy, które są niejadalne, może pomóc dostarczenie mu odpowiednich zabawek do gryzienia. Pamiętaj, że psy często gryzą i jedzą różne przedmioty z powodu nudy, więc zapewnienie im regularnej aktywności fizycznej i umysłowej może pomóc w rozwiązaniu problemu. Nie zapominaj także o regularnych wizytach u weterynarza, które mogą pomóc w wykryciu problemu na wczesnym etapie.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.