Szczególnie często zdarza się, że pies nie śpi w nocy, jeśli został niedawno adoptowany. Jest to w takim przypadku zachowanie częściowo zrozumiałe, jednak dla wielu opiekunów nadal niedopuszczalne. Tymczasem problemy ze snem, zwane również psią bezsennością, to przede wszystkim poważny kłopot dla samego zwierzaka. Dowiedz się więcej na ten temat.

Dlaczego pies nie śpi w nocy?

Istnieje kilka powodów, dla których pies nie śpi w nocy. Poznaj je bliżej, aby szybciej rozwiązać problematyczne nocne wędrówki twojego pupila.

Brak poczucia bezpieczeństwa

Pies po adopcji często nie czuje się komfortowo i bezpieczenie w otoczeniu. Tak samo czują się niektóre psy, którym zmieniły się warunki życia. Jeśli twój pupil dotychczas miał miejsce do spania w sypialni, a nagle musi spać w innym pomieszczeniu, prawdopodobnie będzie zaniepokojony. Zadbaj o to, aby zwierzę miało rutynę – psy potrzebują stałych punktów dnia, aby czuć się po prostu bezpiecznie i komfortowo.

Problemy zdrowotne

Jeśli pies cierpi na problemy z układem moczowym, alergie pokarmowe czy kłopoty z trawieniem, może cię w nocy budzić na spacer. Jeśli twój psiak jest niespokojny, warto sprawdzić, czy nie dolega mu nic poważniejszego. Poszukaj przyczyny problemu u lekarza weterynarii, aby zadbać o swojego czworonoga.

Niezaspokojone podstawowe potrzeby

Pies, jak każde żywe stworzenie, ma swoje podstawowe potrzeby. Jeśli pies nie śpi w nocy, ale jest całkowicie zdrowy, warto rozważyć, czy:

  • ma dostęp do świeżej wody przez całą dobę;
  • nie dostaje zbyt małych lub zbyt dużych dawek pokarmu;
  • nie jest karmiony nieregularnie, co sprzyja pogorszeniu trawienia;
  • ma odpowiednią dawkę bodźców w ciągu dnia;
  • ma własne miejsce, w którym czuje się bezpiecznie;
  • ma zapewniony wieczorny spacer odpowiednio późno, a poranny – adekwatnie wcześnie.

Odpowiedź na te pytania pozwoli ci określić, czy pies ma problemy z bezsennością, czy raczej po prostu nie zadbałeś o niego w odpowiednim stopniu. Możesz też skonsultować te kwestie z psim behawiorystą.

Za mało lub za dużo aktywności w trakcie dnia

Jeśli twój pies nie zmęczy się w trakcie dnia, nie licz na to, że będzie przesypiał noc. Zazwyczaj czworonogi śpią 12–14 godzin na dobę. W ciągu dnia cykl snu psa przypomina raczej drzemki. Jeśli jednak jest ich zbyt wiele, to zwierzę nie będzie chciało spać w nocy. Z drugiej strony, gdy pies na co dzień jest bardzo pobudzony, ma dużo zajęć, nieustannie szczeka, jest pobudzony, to jego układ nerwowy nie jest w stanie wejść w stan, który pozwala na sen. Z tego powodu właściwa dawka ruchu w ciągu dnia skutecznie rozwiązuje problem bezsenności u większości psów.

Brak umiejętności odpoczynku

Pies nie śpi w nocy ani… w dzień? W takiej sytuacji można mówić o zaburzeniach związanych z odpoczynkiem. Relaks i sen są niezbędne każdemu żywemu organizmowi. Pozwalają na regenerację i zmniejszenie poziomu kortyzolu. Co zrobić, gdy pies nie chce spać i ciągle zachęca cię do zabawy? Taka sytuacja w przypadku niektórych ras o dużym stopniu reaktywności jest częsta. Z tego powodu zadbaj o to, aby pies przebywał częściowo w spokojnych warunkach. Wyeliminuj pobudzające bodźce, nawet pieszczoty. Zachęć pieska do odpoczynku – zaproponuj mu żucie gryzaka, które rozluźnia i niweluje stres. Możesz rozważyć wprowadzenie klatki kennelowej.

Nie tylko legowisko dla psa się liczy…

Wiele osób uważa, że niewygodne legowisko może wpływać na to, że pies nie śpi w nocy. Rzeczywiście, posłanie powinno być dopasowane do rozmiaru oraz potrzeb czworonoga. Nie decyduje jednak o samym procesie snu. Dla większości psów wystarczająca jest nawet podłoga, co dobitnie pokazują. Zadbaj raczej o to, aby legowisko stało w cichym, mało ruchliwym kącie domu. Nie pozwalaj dzieciom podchodzić do śpiącego psa, bo mogą go przestraszyć, a pies nagle obudzony może zaatakować. To pogarsza skojarzenia związane z odpoczynkiem i sprawia, że pies staje się nerwowy.

Starszy pies nie śpi w nocy – demencja psia

Jeśli widzisz, że stary pies nie śpi w nocy, może to być demencja. Zaburzenia poznawcze u starszych psów z CDS, czyli odpowiednikiem ludzkiego Alzheimera, objawiają się m.in. zaburzeniami snu. Jeśli widzisz spowolnienie reakcji u pupila, dopilnuj, aby zabrać go do lekarza weterynarii. Ten wykona badania i być może zaleci odpowiednie postępowanie albo wdroży leczenie farmakologiczne.

Szczeniak a nocne zabawy

Szczeniaki jako maluchy często nie rozpoznają, kiedy przychodzi czas na sen, a kiedy jest moment na zabawę. Dodatkowo nie panują nad potrzebami fizjologicznymi, co powoduje, że załatwiają się też w nocy. Twoim zadaniem jako opiekuna jest sprawić, aby szczenię wiedziało, kiedy jest czas na odpoczynek, a kiedy można domagać się zabawy.

Bezsenność u psa – sposoby leczenia

Jeśli twój pies nie śpi w nocy, musisz ustalić, dlaczego tak się dzieje. Najczęstsze przyczyny bezsenności nie wymagają leczenia farmakologicznego. Częściej trzeba zadbać o ogólny dobrostan psa i zaspokoić wszystkie jego potrzeby. Jeśli dowiesz się, dlaczego pies nie może spać w nocy, prawdopodobnie uda ci się złagodzić problem. Pamiętaj, że na drodze do szukania przyczyny możesz, a nawet powinieneś skorzystać z pomocy behawiorysty lub lekarza weterynarii.

Bezsenność u czworonoga może wynikać z wielu rzeczy. Bardzo często jest męcząca zarówno dla psa, jak i człowieka. Znalezienie powodu, dla którego pies nie śpi w nocy, bywa trudne, ale zawsze musisz spróbować. To jedyny sposób na poprawę komfortu całej rodziny.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.