W artykule opowiemy o przyczynach raka oraz objawach wywoływanych przez nowotwór oka u psa. Znajdziesz tu także informacje o diagnostyce i leczeniu tej choroby. Dowiedz się, jak szybko wykryć ten rodzaj choroby i w jaki sposób postępować, aby wydłużyć życie psa.
Przyczyny nowotworu oka
Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju raka dotychczas jednoznacznie nie zidentyfikowano przyczyn rozwijania się nowotworu oka u psa. Wiadomo o kilku czynnikach mogących zwiększać ryzyko choroby, jednak ich udział w jej powstawaniu również nie został dokładnie zbadany.
Jak dochodzi do rozwoju raka? Gdy w materiale genetycznym gromadzą się uszkodzenia niedające się naprawić, zdrowa komórka zamienia się w komórkę nowotworową. Następnie zaczyna się mnożyć i atakować zdrowe tkanki pacjenta, odbierając im dostęp do substancji energetycznych i budujących. Największy wpływ na rokowania pacjenta ma szybkość namnażania się oraz zdolność do rozprzestrzeniania tych komórek, która zależy przede wszystkim od rodzaju nowotworu.
Objawy nowotworu oka u psa
Objawy nowotworu oka u psa zależą od stopnia zaawansowania oraz charakteru komórek atakujących tkanki pacjenta. Niekiedy symptomy mogą być jedynie miejscowe, a w innych przypadkach ogólnoustrojowe. Zdarzają się zarówno pacjenci przechodzący raka bezobjawowo, jak i ci, u których dochodzi do poważnych komplikacji oraz niewydolności narządów wewnętrznych.
Jakie objawy najczęściej wywołuje nowotwór oka u psa? Oto one:
- rosnący guz może powodować wyraźny obrzęk zaatakowanej okolicy, ale także naciskając na naczynia krwionośne prowadzić do niedokrwienia czy zawału;
- u niektórych pacjentów obserwuje się objawy ogólnoustrojowe spowodowane pobieraniem przez komórki nowotworowe substancji odżywczych. Zalicza się do nich przede wszystkim apatię, utratę apetytu, a w konsekwencji utratę masy ciała, co dodatkowo pogarsza stan pacjenta;
- pojawia się podwyższona temperaturą ciała, która niekiedy jest jedynym niepokojącym parametrem zauważalnym podczas wstępnego badania czworonoga;
- nierzadko chorobie towarzyszą przerzuty do płuc, które wywołują problemy z oddychaniem oraz stany zapalne tych organów;
- często rozwija się niedokrwistość oraz pojawiają zaburzenia krzepnięcia krwi.
Postawienie właściwej diagnozy
Podstawą do zlecenia odpowiednich badań oraz postawienia właściwej diagnozy nowotworu oka u psa jest przeprowadzenie starannego wywiadu z opiekunem zwierzaka. Przed wizytą przypomnij sobie, od kiedy występują objawy i jak rozwijały się na przestrzeni czasu. Następnie lekarz weterynarii bada palpacyjnie pacjenta, po czym zleca odpowiednie badania obrazowe.
Najczęściej będzie to USG i RTG, ponieważ dostarczają stosunkowo dużej ilości informacji, a ich wykonanie nie wiąże się z poniesieniem dużych kosztów. Coraz częściej weterynarze zlecają także tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny, który pozwala na dokładną ocenę wielkości i lokalizacji zmian nowotworowych.
Często zaleca się także wykonane morfologię oraz biochemię krwi, a także badanie moczu, by ocenić ogólny stan pacjenta w przebiegu nowotworu oka u psa. Poza tym lekarz prowadzący może zlecić inne badania diagnostyczne, w zależności od objawów występujących u danego pacjenta.
Nowotwór oka u psa – leczenie
Rodzaj wdrożonego leczenia zależy przede wszystkim od wielkości oraz charakteru nowotworu oka u psa. W przypadku niewielkich guzów zazwyczaj stosuje się radioterapię lub chemioterapię. Jednak, gdy dojdzie do rozrostu nowotworu, jedyną nadzieją może okazać się jego chirurgiczne usunięcie wraz z marginesem bezpieczeństwa zdrowych tkanek.
Poza tym stosuje się także leczenie objawowe dobrane do indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Najczęściej opiera się ono na podawaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz przeciwwymiotnych. W przypadku znacznego wyniszczenia organizmu przez komórki nowotworowe zaleca się także wdrożenie płynoterapii uzupełniającej niedobory płynów, glukozy oraz składników mineralnych.
Nowotwór oka u psa to coraz częściej diagnozowane schorzenie. Jeśli zauważysz u swojego podopiecznego jakiekolwiek niepokojące objawy w obrębie gałki ocznej, powinieneś natychmiast udać się z nim do kliniki weterynaryjnej. Szybkie wdrożenie leczenia znacznie zwiększa szansę na uratowanie pacjenta.