Choć modzele u psa nie są groźne, to jednak nie można bagatelizować tego problemu. Zaniedbana skora zwierzaka może pękać, przez co będą tworzyć się rany, do których z kolei mogą dostać się bakterie. Zakażenie z pewnością nie będzie dla zwierzaka przyjemne. Rolą właściciela jest odpowiednie pielęgnowanie naskórka na łokciu, natłuszczanie go i kontrolowanie stanu skóry w okolicy stawów. To właśnie tam najczęściej pojawiają się omawiane zmiany skórne. Czym są modzele? Jakie są przyczyny ich powstawania? Jak można je leczyć? Jakie działania podejmować w ramach profilaktyki? Sprawdź!

Czym są modzele u psa?

Wielu właścicieli psów pewnie zastanawia się, czym właściwie są modzele? Otóż modzele u psa mają charakter łagodnych zmian skórnych, które mogą pojawić się u czworonoga w okolicy stawów kolanowych i łokciowych. Warto podkreślić, że choć modzele nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia pupila, to nie są sprawą, którą można lekceważyć. W miejscu pojawienia się niepokojącej zmiany skórnej zanika sierść, a skóra twardnieje, zaczyna się łuszczyć i zmienia kolor. Może się nawet zdarzyć, że z tego miejsca będzie wydobywała się ropa. Właśnie dlatego obserwuj swojego psa i kontroluj stan jego zdrowia. Problemy skórne zazwyczaj nie są groźne, jednak wymagają interwencji weterynarza.

Jakie psy są narażone na powstanie modzeli na łapach?

Nie da się zaprzeczyć, że niektóre rasy psów są bardziej narażone na pojawienie się u nich omawianego schorzenia. Problem ten znacznie częściej dotyczy przedstawicieli dużych ras takich jak na przykład labrador, bernardyn, mastif tybetański. Te psiaki ze względu na swoje rozmiary i wagę bardziej obciążają stawy. Modzele rzadko pojawiają się psów ras miniaturowych.

W grupie ryzyka znajdują się również psi seniorzy, którzy ze względu na liczne choroby mają mało ruchu i dużo czasu spędzają w pozycji leżącej. Omawiany problem często dotyczy psów z nadwagą. Jeśli widzisz, że twój pies ma nadprogramowe kilogramy, powinieneś zadbać przede wszystkim o jego dietę i dodatkową aktywność fizyczną. Powrót do prawidłowej wagi z pewnością zmniejszy ryzyko pojawienia się tego schorzenia.

Modzele u psa – przyczyny

Chcesz wiedzieć, jak powstają modzele i jakie są ich przyczyny? Modzele występują na stawach łokciowych lub kolanowych u czworonogów. Powstają na skutek urazu w miejscach, które są najbardziej narażone na tarcie, a także ucisk na przykład podczas wstawania i siadania. Tworzenie się modzeli to długi proces, dlatego z pewnością nie przegapisz pierwszych symptomów, jeśli dbasz o swojego zwierzaka i regularnie kontrolujesz stan jego zdrowia. Pierwszym objawem jest łysienie w okolicy zmieniającego się naskórka, potem stopniowo skóra staje się coraz bardziej twarda. Nieleczone modzele u psa mogą prowadzić do pojawienia się stanu zapalnego, ran i ropy.

Czy modzele u psa to groźne schorzenie?

Omawiane zmiany skórne u czworonożnego przyjaciela nie zagraża jego zdrowiu i życiu, co oczywiście nie oznacza, że to problem, który można całkowicie zlekceważyć. Przerośnięte modzele u psa mogą być dla zwierzaka bardzo niekomfortowe, a zaniedbane, gdy pękną, mogą powodować ból. Ta dolegliwość wymaga zaangażowania właściciela w odpowiednią pielęgnację, co pozwoli uchronić przed infekcjami i dalszymi problemami. Warto także skonsultować problem z lekarzem weterynarii.

Jak leczyć modzele?

Jeśli u twojego psa pojawiły się brzydkie i niepokojące zmiany w obszarze stawów łokciowych lub kolanowych, przede wszystkim powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii, który będzie w stanie dokładnie zdiagnozować problem. Lekarz dokładnie ci powie, jak pielęgnować te zmiany. Najprostszy sposób to dokładnie przemywanie i dezynfekowanie tych miejsc, a następnie natłuszczanie skóry maścią przypisaną przez lekarza weterynarii. W ten sposób zapobiegniesz nadmiernemu złuszczaniu i pękaniu naskórka.

Jeśli pojawi się stan zapalny, konieczne może się okazać podanie antybiotyku. Jednak o konkretnej metodzie leczenia może zdecydować wyłącznie doświadczony weterynarz. Nie podejmuj działań na własną rękę, gdyż możesz jeszcze bardziej zaszkodzić pupilowi. Zdarza się, że bardzo duże zmiany muszą być usunięte podczas zabiegu chirurgicznego.

Działania profilaktyczne

Działania profilaktyczne są niezwykle ważne w przypadku problemów z naskórkiem. Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby uchronić swojego zwierzaka przed nieprzyjemnymi dolegliwościami? Przede wszystkim postaw na odpowiednią pielęgnację skóry zwierzaka i regularne kontrolowanie stanu jego zdrowia. Nie lekceważ pojawiających się problemów i korzystaj z porad lekarza weterynarii. W ten sposób możesz uchronić ukochanego psa przed różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Działania profilaktyczne związane z powstawaniem modzeli u psa to:

  • wybór odpowiedniego posłania dla psa – twój zwierzak powinien leżeć na miękkich posłaniach, które nie będą dodatkowo zwiększały tarcia i nacisku;
  • zadbanie o prawidłową dietę pupila, która nie doprowadzi go do otyłości;
  • reagowanie nawet na najmniejsze zmiany i stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry.

Z pewnością zgodzisz się z tym, że znacznie lepiej jest zapobiegać problemowi, niż później go leczyć. W związku z tym, jeśli troszczysz się o swojego pupila i chcesz dla niego wszystkiego, co najlepsze, przede wszystkim dbaj o jego zdrowie i dobre samopoczucie.

Jednym z częstych schorzeń pojawiających się u dużych psów są modzele. Choć nie jest to nic groźnego, to nie należy bagatelizować problemu. Zaniedbane modzele u psa mogą być dla niego źródłem cierpienia. Oczyszczanie i natłuszczanie naskórka to świetny sposób na to, aby zapobiec dalszemu rozrostowi zmian i nie doprowadzić do stanu zapalnego. Warto także podejmować działania profilaktyczne, w ramach których możesz zadbać o prawidłową wagę zwierzaka, a także o to, aby wypoczywał na miękkim legowisku. Jeśli zmiany wzbudza twój niepokój, koniecznie udaj się na konsultację do lekarza weterynarii.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.