W artykule przedstawimy najczęstsze przyczyny łzawienia oczu u psa oraz opowiemy o ich diagnozowaniu i leczeniu.
Znajdziesz tu też listę ras, które ze względu na swoją anatomię są znacznie bardziej narażone na wystąpienie takich chorób. Dowiesz się również, jak odpowiednio pielęgnować okolice oczu swojego pupila.
Przyczyny zacieków pod oczami i nadmiernego łzawienia u psa
Łzawienie jest naturalnym mechanizmem czyszczenia oczu, jednak kiedy ma ono silne natężenie lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, należy udać się na wizytę u weterynarza i zidentyfikować przyczynę problemu. Do najczęstszych z nich należą:
- zapalenie spojówek,
- uraz mechaniczny lub utknięcie ciała obcego w oku,
- alergia pokarmowa, kontaktowa lub wziewna,
- wady wrodzone w budowie oczodołu lub pyska, w tym niedrożność kanalików łzowych, nieprawidłowe zamykanie powiek, złe ukształtowanie powiek, fałdy spojówki zamykające wejście do punktów łzowych, a nawet nieprawidłowy wzrost włosów w kierunku oczu psiaka.
Łzawienie oczu u psa nie tylko tworzy nieestetyczne zacieki, ale może również doprowadzić do częściej lub całkowitej utraty wzroku zwierzaka oraz innych poważnych powikłań.
Choroby oczu – które rasy są najbardziej narażone?
Choroby oczu dotykają najczęściej psów ras, takich jak pudel miniaturowy, maltańczyk, buldog angielski, labrador, golden retriever, wyżeł weimarski, dog niemiecki, chow chow, cocker spaniel, amstaff, bokser, mastiff oraz innych przedstawicieli molosów.
Łzawienie oczu u psów tych ras najczęściej jest spowodowane niedrożnością kanalików łzowych, która wymaga chirurgicznego udrożnienia.
Ciało obce lub uraz mechaniczny psich oczu
Podczas zabaw i biegu w lesie czy na łące niezwykle łatwo o dostanie się ciała obcego do oka psa. Przydarza się to przeważnie energicznym szczeniętom oraz innym aktywnym zwierzakom.
Zwykle czynnik drażniący ma bardzo małe rozmiary, a do najczęściej wyciąganych obiektów można zaliczyć przede wszystkim pyłki traw, drobinki piasku i kurz. Niekiedy w oku nie ma żadnego ciała obcego, ale doszło do jego mechanicznego podrażnienia, na przykład w trakcie zabawy z innym psem.
Czy można samodzielnie wyciągać ciało obce z oka?
Absolutnie nie powinno się samemu próbować wyciągać przedmiotu ani liczyć na samoistne ustąpienie silnego podrażnienia. Gałki oczne są niezwykle delikatne, a przez znajdujące się w nich uszkodzenia mogą wnikać bakterie i wirusy odpowiedzialne za wywoływanie wielu niebezpiecznych chorób.
Pies łzawi i ma ropiejące oczy? To może być alergia
Łzawienie oczu u psa może mieć podłoże alergiczne. To schorzenie, które polega na nieprawidłowej, silnej reakcji na alergen. Czworonogi najczęściej są uczulone na składniki znajdujące się w karmie, a przede wszystkim kurczaka oraz pszenicę.
Zdarzają się także pacjenci, u których objawy alergii pojawiają się na przykład po kontakcie z pyłkami traw lub drzew, a nawet substancjami chemicznymi znajdującymi się w miskach czy legowiskach.
Wizyta u weterynarza
Jeśli podejrzewasz u swojego pupila alergię, koniecznie udaj się na konsultację z weterynarzem specjalizującym się w ich leczeniu.
Lekarz zbada psa, po czym wykona odpowiednie testy, dzięki którym dokładnie określi czynniki powodujące silne łzawienie i zacieki, a często również inne uporczywe objawy. Zwykle ustępują one po zmianie diety pacjenta, jednak w przypadku uczulenia na pyłki niezbędne może okazać się odczulanie oraz doraźne podawanie leków sterydowych.
Zauważyłeś wydzielinę wokół oczu swojego pupila? O zapaleniu spojówek
Łzawienie oczu u psa, wypływanie z nich surowiczej lub ropnej wydzieliny tworzącej ciemne zacieki, przebarwienie, zaczerwienienie czy obrzęk spojówki to symptomy, które mogą świadczyć o tym, że twój czworonóg cierpi z powodu zapalenia spojówek.
Często zwierzak próbuje sam uśmierzyć towarzyszącym im ból, mrużąc oczy, pocierając łapą ich okolice lub ocierając się o przedmioty.
Objawy zapalenia spojówek
Zdarza się, że wraz z rozwojem zapalenia pojawiają się ogólnoustrojowe objawy, takie jak podwyższona temperatura, apatia i osłabienie organizmu. W zaawansowanym stadium choroby może dojść nawet do zapadnięcia się gałki ocznej czy wysunięcia tylnej powieki.
Przyczyny zapalenia spojówek
Istnieje wiele możliwych przyczyn zapalenia spojówek u psa. Najważniejszym zadaniem weterynarza leczącego zwierzaka jest znalezienie tej właściwej oraz jej eliminacja. Źródłem przypadłości zwykle okazuje się zarażenie wirusem, rzadziej bakterią.
Tego typu problemy mogą być również skutkiem alergii, a nierzadko także nieprawidłowej budowy oczodołu. Zwłaszcza u szczeniąt często są efektem utknięcia ciała obcego, które organizm próbuje usunąć, wydzielając ropę. Stosunkowo rzadko stwierdza się obecność pasożytów.
Leczenie zapalenia spojówek
Leczenie polega przede wszystkim na wyeliminowaniu przyczyny zapalenia. Zwykle opiera się na podawaniu antybiotyków w formie tabletek, maści czy kropel. W przypadku urazu mechanicznego niezwykle ważne jest szybkie i precyzyjne usunięcie przedmiotu w gabinecie weterynaryjnym.
Jeżeli psiak jest uczulony, musi udać się do lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu alergii, który dokładnie zidentyfikuje alergeny. W tym przypadku terapia powinna mieć jedynie charakter doraźny.
Odpowiednia pielęgnacja oczu psa. Czym je przemywać?
Jeśli chcesz uniknąć nadmiernego łzawienia oczu u psa, musisz codziennie dbać o ich prawidłową higienę. Zanim przystąpisz do czyszczenia, dokładnie umyj ręce.
Do przemywania absolutnie nie powinno używać się chusteczek higienicznych, papieru toaletowego ani waty, ponieważ są to produkty, które łatwo się rozwarstwiają. W tej roli dobrze sprawdzi się płatek kosmetyczny. Nasącz wacik letnią wodą lub solą fizjologiczną, przemyj oczy zwierzaka i dokładnie osusz.
Ważne zasady pielęgnacji oczu pupila
Pamiętaj, żeby nie używać jednego wacika do dwóch gałek, by ograniczyć ryzyko przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych. W żadnym wypadku nie korzystaj z płynów dedykowanych dla ludzi ani naparu z rumianku, który może źle wpływać na kondycję oczu zwierzaka. Taki zabieg pielęgnacyjny powinien być wykonywany każdego dnia.
Łzawienie oczu u psa jest naturalne, jednak jeśli jego natężenie się zwiększyło, należy udać się do weterynarza. By uniknąć nieprzyjemnych problemów, pamiętaj o regularnej i odpowiedniej higienie tych okolic.