Krew w moczu u psa często jest spowodowana zakażeniem układu moczowego. Infekcja powinna być potwierdzona badaniem u weterynarza. Nie wolno zwlekać z wizytą, bo schorzenie jest niekomfortowe dla pupila i może doprowadzić do poważnych problemów z nerkami. Oczywiście to niejedyna przyczyna zabarwienia moczu psa, dlatego konsultacja ze specjalistą i wykonanie odpowiednich badań powinno być priorytetem. Jedynie po postawieniu trafnej diagnozy, lekarz może zaproponować leki, dzięki którym twój pies szybko wróci do zdrowia. Czym jest krwiomocz? Jakie są przyczyny zmiany koloru moczu? Jakie są objawy zapalenia pęcherza u psa? Jakie mogą być skutki nieleczonej i przewlekłej infekcji układu moczowego? Sprawdź!

Co to jest krwiomocz u psa?

Zastanawiasz się, czym właściwie jest krwiomocz? Jeśli twój pies oddaje mocz, który jest lekko zabarwiony na różowo, czerwono lub brązowo, może to wskazywać na obecność krwi. Czasami pojawiają się nawet smużki lub skrzepy krwi. To problem, którego nie można lekceważyć. Jego przyczyny mogą być łatwe do usunięcia, ale też świadczyć o poważnych schorzeniach, łącznie z nowotworem.

Krew w moczu psa – przyczyny

Krew w moczu u psa to zdecydowanie objaw, który powinien wzbudzić niepokój i właściciela, a także skłonić go do niezwłocznej konsultacji z lekarzem weterynarii. Warto poznać możliwe przyczyny pojawienia się tego problemu. Niektóre ze schorzeń nie są groźne i można je szybko wyleczyć, natomiast są też takie, które wymagają interwencji i stałej kontroli lekarza dla zwierząt, gdyż mogą zagrażać zdrowiu i życiu pupila. Do najczęstszych przyczyn krwiomoczu można zaliczyć między innymi:

  • zakażenie bakteryjne;
  • infekcje grzybicze pęcherza moczowego;
  • zakażenie pasożytami;
  • zapalenie nerek;
  • kamicę nerkową;
  • nowotwór nerki;
  • problemy z prostatą;
  • nowotwór pęcherza moczowego.

Jednak najczęściej chodzi po prostu o zapalenie pęcherza. W tym przypadku lekarz na podstawie posiewu jest w stanie wskazać, jakie bakterie są odpowiedzialne za problemu u psa. Po takim rozpoznaniu może przepisać odpowiedni antybiotyk, który pomoże pozbyć się uciążliwych dolegliwości.

Krew w moczu u psa a zapalenie pęcherza moczowego – objawy choroby

Oznaki problemów z pęcherzem z pewnością zauważysz podczas wspólnych spacerów z pupilem. Do głównych oznak, które mogą wskazywać na to, że zwierzak boryka się z problemami z pęcherzem, można zaliczyć między innymi:

  • krew w moczu u psa, którą łatwo można zauważyć za sprawą zabarwienia moczu na czerwono lub różowo;
  • częstomocz, czyli częste oddawanie moczu. Jeśli pies znacznie częściej nie jest w stanie wytrzymać do spaceru i załatwia się w domu, zdecydowanie jest to czynnik mogący wskazywać na problemy z pęcherzem;
  • ból przy sikaniu, który objawia się przede wszystkim napięciem całego ciała, a także piszczeniem. Niestety pies nie jest w stanie powiedzieć, że coś mu dolega, dlatego tak ważna jest obserwacja swojego zwierzaka;
  • oddawanie moczu wiele razy w bardzo małych ilościach lub nietrzymanie moczu;
  • inne oznaki choroby, jak gorączka, brak apetytu, wymioty i apatia.

Każdy z wymienionych objawów powinien skłonić cię do wizyty razem ze swoim czworonogiem u odpowiedniego specjalisty. Odpowiednie badania sprawią, że dowiesz się, co dolega zwierzakowi, a podanie leków przyczyni się do szybkiego powrotu do zdrowia. Zazwyczaj informacja o tym, że pies sika bardzo często, może naprowadzić lekarza na źródło problemu.

Leczenie infekcji układu moczowego

Jeśli zauważysz krew w moczu u psa, wizyta w gabinecie weterynaryjnym to punkt obowiązkowy. Leczenie krwiomoczu może odbyć się dopiero po dokładnym wykonaniu odpowiednich badań i odnalezieniu problemu. Wprzypadku problemów z dolnymi drogami moczowymi lekarz może przepisać leki przeciwzapalne lub antybiotyki, które pomogą pozbyć się infekcji.Doświadczony weterynarz może również zdecydować o przepisaniu zwierzakowi leków przeciwbólowych.

Bardzo ważne jest to, abyś obserwował swojego psa na co dzień. Wbrew obiegowej opinii kastracja nie chroni przed problemami z zapaleniem układu moczowego u psów. O wiele częściej chorują też suczki, bo ich cewka moczowa jest krótsza i położona w taki sposób, że prowadzi to do współwystępowania chorób układu rozrodczego i chorób układu moczowego.

Krew w moczu – diagnostyka i leczenie u lekarza weterynarii

Jeśli zauważysz, krew w moczu u psa, koniecznie od razu udaj się do weterynarza. Przyjmuje się, że wizyta powinna się odbyć w ciągu 24 godzin od momentu, gdy zauważysz, że pies sika krwią. Doświadczony specjalista zleci odpowiednie badania, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną takich objawów. Dopiero po ustaleniu przyczyny będzie można podjąć dalsze kroki.

Lekarz może zlecić badanie moczu i posiew, i w ten sposób sprawdzić, czy jest to zakażenie bakteryjne. Oprócz tego może okazać się również konieczne wykonanie badań krwi lub USG, aby stwierdzić, czy w moczowodzie nie ma kamienia. Poziom pH moczu i krwinek da lekarzowi jasny obraz, na co choruje pies. Pamiętaj, aby na krew w moczu u psa nie podawać ludzkich leków. Często są one śmiertelnie niebezpieczne dla twojego pupila.

Zabarwienie moczu na różowo lub czerwono oznacza krwiomocz i najczęściej jest wynikiem zapalenia pęcherza. Nie należy bagatelizować problemu! Lepiej szybko udać się na konsultację do odpowiedniego specjalisty, który stwierdzi, z czego wynika krew w moczu u psa. Warto w ramach profilaktyki regularnie kontrolować stan zdrowia zwierzaka i wykonywać zalecane badania. W ten sposób z pewnością nie przegapisz żadnych symptomów mogących świadczyć o chorobie. Szybka diagnoza i wdrożenie leczenia to najlepsze sposoby na powrót do zdrowia, również w przypadku pierwszych stadiów chorób nerek czy zapalenia prostaty.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.