Kokcydioza u psa jest chorobą występującą bardzo rzadko. Nie należy jednak jej lekceważyć! Zwykle atakuje szczenięta, a nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci twojego pupila. Przeczytaj więc, czym objawia się inwazja pasożytów i jak pomóc choremu psu.
Czym jest kokcydioza?
To pasożytnicza choroba jelit, która zwykle dotyka drób. Do zakażeń kolejnych ptaków dochodzi w wyniku ich kontaktu ze ściółką oraz odchodami chorych osobników. Zakażone kury, kaczki i gęsi stają się apatyczne, tracą apetyt i chudną. Co więcej, mogą cierpieć z powodu biegunki oraz, towarzyszącego jej wystąpieniu, odwodnienia. Na szczęście jest to choroba w większości uleczalna – ptakom z zakażonych hodowli podaje się odpowiednie leki wymieszane z paszą.
Kokcydioza u innych zwierząt
Przypadki chorobowe zdarzają się również wśród innych gatunków zwierząt – np. psów lub kotów. U niektórych, zwłaszcza dorosłych psów, zakażenie przebiega bezobjawowo – stają się wówczas nosicielami choroby. Kokcydioza jest najbardziej niebezpieczna dla młodych psów i szczeniąt.
Objawy kokcydiozy u psa
Do infekcji kokcydiozą u psa może dojść w wyniku zjedzenia przez niego oocyst obecnych w kale zainfekowanych psiaków. Po ok. 6–10 dniach pojawiają się pierwsze symptomy choroby. Zwykle dotykają one szczeniąt – niemal wszystkie przypadki kokcydiozy u psa dotyczą zwierzaków, które nie ukończyły 4. miesiąca życia.
Jakie są objawy kliniczne choroby?
- kokcydia (pasożyty) umiejscawiają się w psich jelitach, więc pierwszym symptomem, który powinien cię zaniepokoić, będzie luźny stolec lub biegunka u psa. W kale chorych zwierząt może także pojawić się śluz lub krew;
- czasem biegunce towarzyszą również wymioty;
- temperatura ciała psa może być podwyższona;
- może pojawić się odwodnienie i bóle w okolicach brzucha;
- twój pupil staje się osowiały, nie ma ochoty na zabawę i traci apetyt;
- w wyniku biegunki i braku apetytu u chorych psów często dochodzi do spadku masy ciała.
Jeśli zauważysz u swojego psa te (lub inne) niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego, nie czekaj z wizytą u weterynarza! Lekarz weterynarii prawdopodobnie wykona badanie kału twojego ulubieńca. To pomoże ustalić, czy doszło do zarażenia glistą psią, tasiemcami, bakteriami, czy też u psa rozwija się kokcydioza (a więc infekcja wywołana przez pierwotniaki).
Kokcydioza u psa: jak leczyć zakażenie pasożytami wewnętrznymi?
Kiedy kokcydioza u psa zostanie potwierdzona, należy zrobić wszystko, by zwalczać jej symptomy oraz pozbyć się pasożytów wewnętrznych. Pierwszym krokiem jest podanie zwierzęciu leków hamujących namnażanie się kokcydiów oraz zwalczających je. Jeśli chorobie towarzyszą również symptomy ze strony układu jelitowego, stosuje się także objawowe leczenie wspomagające. Zależnie od sytuacji będą to podawane psiakowi antybiotyki, probiotyki lub leki przeciw biegunce.
Kokcydioza w hodowli psów
Jeśli hodujesz więcej niż jednego psa i u któregoś z twoich pupili zostanie stwierdzona choroba, powinieneś oddać do badania próbki kału również pozostałych zwierząt. Najczęściej leczeniem obejmuje się wówczas wszystkie czworonogi – nawet psy dorosłe, u których infekcja przebiega bezobjawowo, ale może mieć charakter przewlekły. Dzięki temu żaden z nich nie stanie się w przyszłości nosicielem i żywicielem kokcydiów. Ważne będzie także zbieranie odchodów chorych psów. Jeśli będziesz to robił dokładnie, kokcydioza nie rozniesie się i nie narazisz zdrowia innych zwierząt.
Czy ludzie powinni obawiać się kokcydiozy?
Czy ty, jako właściciel chorego psa, możesz również zarazić się kokcydiozą? Czy powinieneś obawiać się pierwotniaków, które zaatakowały organizm twojego pupila? Nie! Chorobę tę u psów wywołują zwykle pasożyty zupełnie nieszkodliwe dla zdrowia ludzi. Są one niebezpieczne jedynie dla zwierząt domowych.
Profilaktyka czworonogów, czyli jak zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów chorobowych w przyszłości?
Czy można całkowicie ochronić psa i nie dopuścić do rozwoju kokcydiozy? Niestety nie. Kokcydia występują w środowisku naturalnym. Twój pies ma też na co dzień kontakt z odchodami innych zwierząt, w których mogą znajdować się pierwotniaki. Warto jednak przestrzegać zasad higieny oraz sprzątać po swoim psie. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko ewentualnego rozprzestrzeniania się kokcydiów. Możesz też uchronić przed zachorowaniem inne młode zwierzęta.
Pamiętaj o odrobaczaniu pupila!
Pamiętaj też o okresowym odrobaczaniu psa– nie zapobiegnie to kokcydiozie, ale pozwoli ci utrzymać pupila w dobrym zdrowiu. Silny organizm, nawet zaatakowany przez pasożyty, przejdzie chorobę lżej, a objawy ze strony jelita cienkiego nie będą zbyt męczące dla psiaka.
Kokcydioza u psa to rzadka, jednak bardzo niebezpieczna choroba. Warto znać jej objawy, aby w przypadku wystąpienia nawet niektórych z nich, od razu podjąć właściwe kroki. Szybka diagnostyka i podjęcie zdecydowanego leczenia może nawet uratować życie twojego pupila.