Zapamiętaj!

  • Świerzb u psa jest zaraźliwy dla ludzi.
  • Choroba wywołuje świąd skóry, wypadanie sierści.
  • U człowieka świerzb objawia się świądem i wysypką.
  • Leczenie należy przeprowadzić pod okiem lekarza.
  • Najważniejsza jest profilaktyka – dbanie o higienę psa i jego otoczenia.

Czym jest świerzb psi?

Świerzb u psa jest chorobą skórną wywołaną przez świerzbowca – to pasożyt należący do rzędu roztoczy. Pierwsze objawy choroby u psa to świąd skóry, zmiany skórne umiejscowione głównie na głowie, uszach, psyku, ale także na kończynach. Skóra zaczyna się łuszczyć, jest zaczerwieniona, pojawiają się krostki i pęcherze. Charakterystyczna jest również utrata sierści. Choroba ta znacznie obniża komfort życia czworonogów.

Czy świerzb u psa jest zaraźliwy dla ludzi?

Jeśli jesteś właścicielem psa, na pewno zastanawiasz się, które psie choroby mogą być niebezpieczne dla ciebie i pozostałych domowników. Czy świerzb u psa jest zaraźliwy dla ludzi? Tak, to jedna z tych chorób, którymi człowiek może zarazić się od zwierzęcia. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jedną z dróg przenoszenia zakażenia pasożytem jest bezpośredni kontakt z pupilem. Kolejnym sposobem jest droga pośrednia, np. przez ubrania – ze skóry zwierzaka pasożyt trafia na pościel, ręczniki, koce, a stamtąd na człowieka.

Świerzb psi u człowieka

Wiesz już, czy świerzb u psa jest zaraźliwy dla człowieka? Zatem, jakie będą symptomy zakażenia? Objawy zarażenia psim świerzbem u człowieka to przede wszystkim świąd skóry. Pojawia się również wysypka przypominająca uczulenie. Powikłaniem choroby może być grzybica.

Jak leczyć świerzb u psa i człowieka?

Psi świerzb należy zawsze leczyć pod kontrolą lekarza weterynarii. Domowe sposoby mogą okazać się nieskuteczne i niewystarczające. Weterynarz może przepisać tabletki na świerzb, a także krople, spraye, maści, szampony. W zaawansowanych stadiach świerzbu mogą zostać zalecone antybiotyki, a także zastrzyki. Ważne jest leczenie objawowe łagodzące uporczywy świąd i hamujące potrzebę drapania się (co może prowadzić do powikłań). Pozbycie się pasożyta to dość długi proces – może trwać nawet 8 tygodni. Warto pamiętać, że rodzaj leczenie zostanie dopasowany do rodzaju świerzbu oraz rozległości zmian. Cała kuracja musi odbywać się pod kontrolą lekarza. 

Leczenie świerzbu u człowieka polega na stosowaniu preparatów przepisanych przez dermatologa lub dostępnych bez recepty w aptece. W przypadku zauważenia objawów zarażenia warto skonsultować się z lekarzem.

Czy świerzb u psa jest zaraźliwy dla ludzi? Jak zapobiegać?

Skoro znasz odpowiedź na pytanie, czy świerzb u psa jest zaraźliwy dla ludzi, zastanów się, jak możesz zapobiegać zachorowaniu. Pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach:

  • regularnie kontroluj stan uszu psa;
  • utrzymuj skórę i sierść zwierzęcia w czystości;
  • zachowaj czystość otoczenia zwierzaka – legowiska, zabawek;
  • regularnie odrobaczaj psa, dbaj o szczepienia;
  • już pierwsze objawy świerzbu zgłaszaj lekarzowi.

Czy świerzb u psa jest zaraźliwy dla człowieka? Tak, możesz zarazić się pasożytem od swojego pupila, dlatego dbaj o jego higienę, a niepokojące objawy konsultuj z weterynarzem. Staraj się też, aby twój psiak nie bawił się z nieznanymi psami. Pamiętaj również o częstym myciu rąk i najlepiej unikaj spania z psem.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.