Trywialna dolegliwość, jaką jest czkawka u człowieka, wzbudza raczej pobłażliwe uśmiechy w otoczeniu. Choć samego zainteresowanego może mocno wymęczyć, to jednak mija najczęściej tak samo nagle, jak się pojawia. Jak jest w przypadku czkawki u psa? Czy psia czkawka jest niebezpieczna?

Czym jest czkawka u psa?

Jak wygląda czkawka u psa? Podobnie jak u człowieka, polega ona na tym, że zwierzę mimowolnie wydaje charakterystyczne odgłosy z pyska. Towarzyszy temu drganie klatki piersiowej, które trwa bardzo krótko, ale powtarza się w regularnych odstępach czasu. W istocie psia czkawka i czkawka występująca u człowieka to nic innego, jak rytmiczne, powtarzające się skurcze pojawiające się w obrębie mięśni pomiędzy żebrami oraz przepony. Są one mimowolne – nie można ich ani wywołać, ani powstrzymać.

Skąd bierze się czkawka u psa?

Właściwie czkawka u psa nie ma jednej, z góry ustalonej przyczyny. Może być wywołana zachłannym piciem lub jedzeniem, w wyniku czego zwierzak łyka powietrze. To powoduje gwałtowne pobudzenie błędnika. Inne możliwe przyczyny czkawki u psa to:

  • nagła zmiana temperatury w otoczeniu, w którym przebywa zwierzę;
  • zachłanne picie bardzo zimnej lub zbyt ciepłej wody;
  • jedzenie dużych ilości suchej karmy, bez dostępu do wody pitnej;
  • niestrawność pokarmowa;
  • silne pobudzenie emocjonalne;
  • intensywna zabawa.

Zdarza się, że czkawka u psa jest objawem towarzyszącym różnym schorzeniom. Jeśli powtarza się dosyć często i nie można dociec innej przyczyny psiej czkawki, warto skonsultować się z weterynarzem. 

Czy psia czkawka może być niebezpieczna?

Jeśli czkawka u psa spowodowana jest zakrztuszeniem się podczas jedzenia czy połknięciem ciała obcego, może mieć niebezpieczne skutki, jak zapchanie dróg oddechowych. W wyniku tego pojawiają się trudności w oddychaniu, odruch wymiotny oraz ogólna nerwowość u czworonoga.

Czkawka może pojawiać się u psa jako objaw niektórych schorzeń, takich jak:

  • choroby pasożytnicze;
  • niewydolność oddechowa, w tym astma, zapalenie płuc i oskrzeli;
  • przepuklina rozworu przełykowego;
  • zapalenie trzustki;
  • występowanie guzów w obrębie systemu nerwowego lub innych tkanek w obrębie odcinka piersiowego i szyjnego ciała psa;
  • zapalenie nerwu przeponowego;
  • zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych.

Warto, byś obserwował swojego pupila, jeśli ten ma psią czkawkę. Zwykle nie jest ona powodem do niepokoju i mija samoistnie w stosunkowo krótkim czasie. Jeśli jednak będzie się utrzymywała przez dłuższy czas lub będzie cyklicznie nawracać, nawet co kilkanaście minut, wówczas dobrym pomysłem będzie skonsultowanie się z weterynarzem. To konieczne, jeśli podejrzewasz połknięcie ciała obcego, które może spowodować trudności z oddychaniem, objawiające się wrażeniem dławienia u psa, świszczącym oddechem i odruchem wymiotnym.

Co oznacza czkawka u psa podczas snu?

Po dniu pełnym wrażeń, kiedy czworonóg miał wiele powodów do emocji – pozytywnych lub negatywnych, może się zdarzyć czkawka u psa podczas snu. Zwierzę może mieć koszmary, odreagowywać stres w ciągu dnia, ale też taka sytuacja może być związana z wyziębieniem organizmu.

Czkawka u szczeniąt – czy to powód do niepokoju?

Prócz standardowych przyczyn występowania czkawki u psa, u szczeniąt powody takich dolegliwości mogą być nieco inne. Czkawka u szczeniąt może wskazywać na to, że piesek jest zarobaczony lub połknął ciało obce. Maluszek jest wszystkiego ciekawy i, podobnie jak dziecko, może połknąć mniejsze przedmioty, które zatrzymały się w przełyku. Jeśli podejrzewasz, że rzeczywiście miało to miejsce, udaj się do weterynarza. Pamiętaj, że w takiej sytuacji nie tylko może pojawić się czkawka u szczeniąt, ale i realne zagrożenie zdrowia i życia małego zwierzęcia. To efekt niebezpieczeństwo perforacji jelita, czyli jego przebicia.

Najczęściej jednak czkawka u szczeniaka wynika ze zbyt łapczywego jedzenia. Pies wpada w euforię na widok przysmaków, je za szybko, a przez to jego żołądek w krótkim czasie jest wypełniony po brzegi. W wyniku tego przepona jest podrażniona, a to prowadzi do wystąpienia czkawki u psa.

Większość szczeniaków uwielbia jeść dużo i robi to szybko. To efekt dużego zapotrzebowanie kalorycznego wynikającego z okresu dojrzewania. Szczenię rozwija się, dlatego potrzebuje dużej ilości kalorii. Jedynym sposobem zapobiegania występowaniu czkawki u szczeniaka jest dokładne mierzenie porcji i uważanie, by twój pupil nie jadł za dużo naraz.

Jak reagować na czkawkę u psa?

Jeśli czkawka u psa pojawia się jedynie incydentalnie lub wiesz, że jest wynikiem łapczywego jedzenia, postaraj się dawkować posiłki czworonogowi i zapewnić mu spokojne warunki jedzenia. Rutyna u takich zwierząt, zwłaszcza młodych, pozwoli im opanować emocje i uniknąć czkawki.

W przypadku nawracających napadów czkawki u psów, w tym u szczeniaków, dobrze jest wybrać się do gabinetu weterynaryjnego. Lekarz przeprowadzi wywiad z tobą i wykona badanie ogólne. Jeśli będzie podejrzewać, że czkawka może być objawem jakiejś choroby, zleci dalszą analizę. Stanie się tak, jeśli podczas badania psa wyczuje w okolicy szyi, piersi i brzucha zgrubienia, guzki i ropnie. Ich dotykaniu mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe, co może wskazywać na to, że czkawka u psa jest objawem stanu zapalnego.

By zobaczyć, w jakim stanie są organy wewnętrzne psa i czy nie połknął ciała obcego, wykonywane jest prześwietlenie RTG lub badanie USG. Może to potwierdzić lub wykluczyć m.in. diagnozę o stanie zapalnym trzustki. Możliwe, że konieczne będzie zbadanie krwi psa w laboratorium, co pozwala na wykrycie ewentualnych komórek zapalnych.

Pomocne dla lekarza weterynarii w ustaleniu przyczyn czkawki u psa będzie badanie neurologiczne. Umożliwia ono potwierdzenie lub odrzucenie przypuszczeń o występowaniu u czworonoga schorzeń układu nerwowego. W trakcie takiego badania lekarz sprawdza ruchliwość i zdolności percepcyjne czworonoga. Może przeprowadzić badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, co pozwala ustalić, czy u zwierzęcia nie doszło do zapalenia mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych.

Podsumowanie

Czkawka u psa pojawia się nagle i szybko mija, jeśli spowodowana jest łapczywym jedzeniem i połykaniem powietrza. Kiedy dochodzi do niej często i zwierzak ma i inne dolegliwości, zwróć się o pomoc do weterynarza.

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)