Każdy świadomy, troskliwy opiekun dba o swojego czworonoga, pilnuje, aby ten rozwijał się prawidłowo i w przypadku jakichkolwiek nagłych, niepokojących zmian martwi się i zastanawia, czy to coś poważnego. Reakcja taka jest jak najbardziej zrozumiała, ale musisz pamiętać o tym, że stres i pośpiech to źli doradcy.
Choć trudno zapanować nad emocjami, gdy w głowie samoistnie tworzą się kolejne czarne scenariusze, postaraj się uspokoić i przeanalizować sytuację. Co zrobić, gdy zauważysz czarne jądra u psa? Czy jest to powód do niepokoju? Dowiedz się więcej.
Czarne jądra u psa – nie zawsze objaw choroby!
Czarne jądra u psa, zwłaszcza gdy masz pewność, że wcześniej skóra w tym obszarze miała zupełnie inny kolor, to bez wątpienia powód do bliższego zbadania sprawy. Żadne zmiany, nawet pozornie niewielkie i niegroźne, nie powinny być bagatelizowane. Tym bardziej zatem nie należy ignorować zmian znacznie bardziej widocznych lub/i nagłych.
Czy czarne jądra u psa to mocny dowód choroby? Nikt nie odpowie ci na to pytanie, bez uprzedniego przeprowadzenia stosownych badań. Nie zawsze zmiana koloru dotychczas np. różowej skóry (kojarzonej ze zdrowiem i naturalną barwą) na mosznie na kolor czarny musi oznaczać schorzenie – i to do tego poważne!
Od Redakcji
Podstawowym zadaniem opiekuna jest zawsze wnikliwa obserwacja zmian w zachowaniu i wyglądzie zwierzęcia. Tylko wtedy możliwe jest szybkie podjęcie diagnostyki i ewentualnego leczenia.
Jeśli zagłębisz się w liczne fora internetowe, poznasz historie wielu opiekunów, którzy również zauważyli u swoich czworonogów podobne zmiany. Po wizycie u lekarza weterynarii w większości przypadków okazało się, że nie ma tu miejsca żadna patologia, a po prostu naturalna zmiana barwy skóry.
Pamiętaj o tym, że pies to nie człowiek. Czworonogi miewają bardzo różne kolory skóry, nie są też rzadkością rozmaite plamki i łaty. W okresie dojrzewania psa skóra, w tym w okolicy narządów płciowych, może pociemnieć lub w ogóle zmienić kolor z wiekiem.
Czarne jądra u psa mogą stanowić objaw choroby
Istnieje wiele chorób, mniej czy bardziej groźnych, które mogą objawiać się zmianami skórnymi. Różnego rodzaju dermatozy mogą skupiać się w okolicy jąder, ale najczęściej występują równocześnie w innych obszarach ciała.
Czarne jądra u psa zazwyczaj nie są zatem jedynym objawem choroby. W przypadku rozwijającej się dolegliwości symptomom skórnym towarzyszą najczęściej inne objawy, np. zmiany w zachowaniu. Należą do nich m.in.:
- utrata apetytu;
- apatia;
- świąd;
- bolesność w określonych partiach ciała.
Ponadto czarne zmiany w okolicy jąder, jeśli są zmianami chorobowymi, mogą mieć inną strukturę niż reszta skóry i być od niej wyraźnie odgraniczone. Zmiany o charakterze bakteryjnym czy grzybiczym często współwystępują m.in. ze stanem zapalnym i innymi objawami.
Czarne jądra u psa – co mogą oznaczać?
Zazwyczaj pierwszym skojarzeniem z tak drastyczną zmianą wyglądu jąder jest choroba nowotworowa. Istnieje jednak wiele innych jednostek chorobowych, które mogą odpowiadać za czarne jądra u psa, a które na szczęście nie są potencjalnie śmiertelne. Oczywiście każdą z nich bezwzględnie należy leczyć.
Z czym pies może się mierzyć? Przykładowo z alergiami o różnym podłożu, wspomnianymi wyżej infekcjami o charakterze bakteryjnym lub grzybiczym, z oparzeniem, a nawet odmrożeniem.
Choć może się wydawać, że czarne jądra u psa zwiastują najgorszą możliwą chorobę, nie ulegaj emocjom! Pomyśl, jaka może być przyczyna, dokładnie zanotuj, co się ostatnio wydarzyło, jak zachowuje się piesek, by móc dokładnie opowiedzieć o wszystkim lekarzowi. Co zaś najważniejsze, nie trać nadziei!