Warto znać objawy cukrzycy u psa, aby wcześnie zareagować na jej pojawienie się. Pupil powinien być pod stałą kontrolą lekarza. Sprawdź, jakie są przyczyny cukrzycy u psa i jak wygląda leczenie tej choroby.
Cukrzyca u psów – czy jest się czego obawiać?
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Zaburza funkcjonowanie całego organizmu zwierzaka. Pierwszym krokiem, gdy zauważysz jakiekolwiek niepokojące sygnały w zachowaniu twojego psa, powinna być wizyta u weterynarza. Doświadczony specjalista zleci wykonanie odpowiednich badań, aby następnie postawi trafną diagnozę. W ten sposób będzie można wdrożyć leczenie, który znacznie poprawi komfort życia pupila. Nie zwlekaj i nie działaj na własną rękę – nieleczona cukrzyca u psa może doprowadzić do jego śmierci.
Przyczyny cukrzycy u psa
Cukrzyca to choroba, która budzi obawy właścicieli czworonogów. Jakie są przyczyny cukrzycy u psa? Jakie czynniki wpływają na pojawienia się tej choroby u pupila? Czy da się jej zapobiec?
Cukrzyca jest skutkiem niedoboru insuliny albo nieodpowiedniego działania tego hormonu. Konsekwencją takiego stanu jest podwyższenie poziomu glukozy we krwi. Choroba ta nie występuje u psów bardzo często. Zależna jest między innymi od wieku i płci – dotyka głównie psich seniorów, a także niewysterylizowane suczki.
Czynniki cukrzycy u psa
W większości przypadków cukrzyca u psów wywołana jest czynnikami genetycznymi. Może też pojawić się na skutek zapalenia trzustki, infekcji wirusowych i bateryjnych. Istnieje jeszcze jeden czynnik, który coraz częściej prowadzi do jej rozwoju – styl życia pupila. Jeśli twój pies mało się rusza, a jego dieta nie jest odpowiednio zbilansowana, może okazać się, że będzie on bardziej narażony na tę chorobę.
Cukrzyca u psa – objawy
Jakie objawy u twojego psa powinny cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u weterynarza? W przypadku cukrzycy podobnie, jak w przypadku innych chorób, dosyć łatwo jest przegapić pierwsze oznaki. Nie są one na tyle charakterystyczne, by od razu wzbudzić niepokój. Właśnie dlatego warto wykonywać regularnie profilaktyczne podstawowe badania u zwierzaka. Będziesz mieć pewność, że jest on zdrowy.
Jednym z objawów cukrzycy u psa jest znacznie zwiększone pragnienie, które łączy się również z częstym oddawaniem moczu. To jednak nie wszystko. Inne objawy, na które powinieneś zwrócić uwagę to:
- duży apetyt przy jednoczesnej utracie masy ciała;
- widocznie pogorszone samopoczucie;
- apatia;
- osłabienie;
- brak chęci do zabawy;
- problemy ze wzrokiem;
- szorstka, matowa sierść.
Konieczna jest szybka reakcja właściciela, ponieważ nieleczona cukrzyca u psa może prowadzić do wielu groźnych dla zdrowia i życia powikłań.
Cukrzyca u psa – dieta
Po rozpoznaniu choroby bardzo ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenie. Stosowanie odpowiedniej diety przy cukrzycy u psa jest jedną z kluczowych kwestii. Przede wszystkim ma ona zminimalizować wahania poziomu glukozy we krwi. Najlepiej, jeśli weterynarz poleci ci odpowiednią dla twojego pupila karmę dla diabetyków.
Waga zwierzaka również powinna być pod stałą kontrolą lekarza. Jeśli cukrzyca jest wynikiem otyłości, trzeba zadbać również o stopniową i powolną utratę masy ciała. Codziennością powinna stać się umiarkowana aktywność fizyczna, która dostosowana będzie do możliwości twojego pupila.
Cukrzyca u psa – leczenie
Pojawia się bardzo ważne pytanie – jak, oprócz stosowania odpowiedniej diety, można leczyć cukrzycę u psa? Po pierwsze trzeba podkreślić, że jest to choroba przewlekła. Leczenie, które zostanie wdrożone przez lekarza na skutek wykonanych badań i postawionej diagnozy, ma na celu przede wszystkim utrzymanie cukru we krwi na stałym poziomie, a co za tym idzie – poprawę komfortu życia psa. Podjęcie terapii pomoże zniwelować ryzyko pojawienia się groźnych dla zdrowia i życia powikłań.
Insulina w leczeniu cukrzycy u psa
Leczenie cukrzycy u psa polega przede wszystkim na kontrolowaniu poziomu cukru we krwi i podawaniu insuliny. Jednak nie podejmuj żadnych działań na własną rękę. Jedynie lekarz po wykonaniu badań i postawieniu odpowiedniej diagnozy może zadecydować o leczeniu pupila. Oddaj zdrowie i życie zwierzaka w ręce doświadczonej osoby, która zna się na swojej pracy. Jakiekolwiek działania i podawanie specyfików na własną rękę może jedynie zaszkodzić twojemu pupilowi.
Bez wątpienia cukrzyca u psów jest groźną chorobą, która wywołać liczne powikłania. Powinieneś reagować na niepokojące objawy, które mogą świadczyć o tym, że z twoim zwierzakiem dzieje się coś złego. Wszelkie wątpliwości rozwieją jedynie wizyta u weterynarza i wykonanie niezbędnych badań, a następnie wdrożenie leczenia i stosowanie się do wskazówek lekarza weterynarii. Jeśli masz do czynienia z cukrzycą u psa, koniecznie powinieneś zadbać także o jego odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Dbaj o swojego zwierzaka, kontroluj jego stan zdrowia i ciesz się wspólnymi chwilami