Najważniejsze kwestie

  • Ciepły i suchy nos u psa nie zawsze oznacza problem zdrowotny. Trzeba ocenić ogólny stan psiaka, jego zachowania, apetyt, poziom energii oraz kondycję skóry i sierści.
  • Najczęściej mokry, chłodny nos u psa wynika z nadprodukcji łez, które spływają do nosa przez kanaliki łzowe, częstego oblizywania narządu węchu oraz wydzielania gruczołów w śluzówce nosa.
  • Ciepły nos u psa może być efektem naturalnych procesów – snu, wysiłku, kopania w ziemi, parametrów otoczenia. Niektóre rasy psów mają naturalnie zablokowane kanaliki łzowe.
  • Wilgotność i temperatura nosa psa mogą się zmieniać w ciągu dnia z różnych przyczyn, takich jak aktywność fizyczna, temperatura otoczenia czy wilgotność powietrza.
  • Jeśli masz wątpliwości co do stanu swojego psa na podstawie ciepłego nosa i innych objawów, skonsultuj się z weterynarzem.

Suchy i ciepły nos u psa, szczeniaka to często normalny stan fizjologiczny

Istnieje wiele mitów dotyczących zdrowia zwierząt domowych. Jednym z nich jest przekonanie, że mokry i chłodny nos psiaka to oznaka zdrowia, podczas gdy ciepły i suchy u psa jednoznacznie wskazuje na problemy zdrowotne. W rzeczywistości oba te stany mogą być całkowicie naturalne. Zarówno dla osobników w pełni sił, jak i osłabionych z powodu choroby. O wiele ważniejsze są ogólne zachowanie psa, jego apetyt, poziom energii oraz kondycja skóry i sierści.

Traktowanie chłodnego, mokrego nosa jako oznaki zdrowia to uproszczenie, które może prowadzić do nieuzasadnionego niepokoju bądź zaniedbania w przypadku wystąpienia innych, bardziej istotnych objawów. Wilgotność i temperatura nosa psa mogą się zmieniać w ciągu dnia z różnych powodów. Przyczyniają się do tego między innymi czynniki zewnętrzne, takie jak:

  • aktywność fizyczna;
  • temperatura otoczenia;
  • wilgotność powietrza.

Dlaczego psi nos często jest wilgotny i zimny w dotyku?

Podstawową przyczyną mokrego, chłodnego nosa u psa jest nadprodukcja łez, które spływają do narządu powonienia przez kanaliki łzowe – z tego powodu psy często oblizują nosy. Dla niektórych ras, osobników utrzymanie podwyższonej wilgotności pozwala też poprawić wrażliwość na cząsteczki zapachowe. Zwilżanie naskórka sprawia, że narząd węchu utrzymuje się w lepszej kondycji – jest mniejsze ryzyko złuszczania naskórka i urazów spowodowanych otarciami.

Ponadto gruczoły w śluzówce produkują także wydzielinę, która nawilża i zabezpiecza drogi oddechowe organizmu przed patogenami. Jej nadmiar (tzw. psi katar) może być jednym z objawów reakcji alergicznej albo infekcji. Suchy, ciepły nos u szczeniaka często wynika z faktu, że nie wszystkie gruczoły są w pełni rozwinięte.

Powody naturalnych wzrostów temperatury i schnięcia psiego nosa

Prawidłowa temperatura ciała psów to (w zależności od wielu czynników) ok. 37,5–39,5°C. Nos może wydawać się chłodniejszy w dotyku – jednak nie przez całą dobę. Kiedy pupil śpi i nie oblizuje się, powierzchnia narządu węchu powoli wysycha i robi się cieplejsza. Jest jeszcze wiele sytuacji, które mogą wyjaśniać ciepły nos u psa, takie jak:

  • intensywny wysiłek fizyczny zwierzaka;
  • wysoka temperatura otoczenia;
  • suche powietrze;
  • otarcia i zabrudzenia wokół nozdrzy, np. podczas kopania w ziemi.

Przedstawiciele niektórych ras brachycefalicznych mogą mieć naturalnie zablokowane kanaliki łzowe – wydzielina nie spływa do nosa, co przekłada się na wyższą ciepłotą i mniejszą wilgotność. Właściciele buldogów, mopsów, pekińczyków powinni zwracać szczególną uwagę na zdrowie swoich psiaków. Jeżeli są bardziej podatne na infekcje lub mają inne, często nawracające problemy ze zdrowiem, trzeba zwrócić się do weterynarza. Być może przyczyną są właśnie zatkane kanaliki łzowe.

Ciepły nos u szczeniaka, dorosłego psa – inne objawy, które powinny niepokoić

Temperatura czy wilgotność narządu węchu same w sobie nie są żadnymi sygnałami o stanie zdrowia zwierzaka. Dopiero współwystępowanie innych symptomów wskazuje, że coś może być nie tak. Każda przypadłość zdrowotna związana z ciepłym nosem u psów wywołuje nieco inne oznaki – samodzielne diagnozowanie zwierzaka jest niezwykle trudne, najlepiej skonsultować się z weterynarzem.

Na liście najbardziej niepokojących objawów towarzyszących są:

  • zaburzenia apetytu i pragnienia (ich brak lub radykalne zwiększenie);
  • gorączka, temperatura ciała powyżej 39,3–39,5°C;
  • kłopoty z oddychaniem;
  • częste kichanie;
  • biegunka;
  • wymioty;
  • zaburzenia koordynacji i równowagi;
  • apatia i inne odstępstwa od normy zachowania.

Najpoważniejsze, chorobowe przyczyny ciepłego nosa u psa

Jednym z najgroźniejszych dla czworonoga stanów jest odwodnienie. Objawia się nie tylko ciepłym i suchym nosem, ale także osłabieniem, przesuszeniem błon śluzowych, przyspieszeniem tętna i oddechu. Nadmierna utrata płynów często odbija się na kondycji i zachowaniu psiej skóry. Normalnie jest jędrna sprężysta, a przy odwodnieniu częściej powstają różnego rodzaju fałdki. Dochodzi do tzw. spowolnienia odruchu nawracania.

Stan gorączkowy zwykle wskazuje na infekcję, najczęściej wirusową – jednak nie można zbyt wcześnie wykluczyć zakażenia bakteriami lub innymi drobnoustrojami. Do chorób zakaźnych należą m.in. nosówka i parwowiroza. Innymi przyczynami cieplejszego nosa u psa mogą być również:

  • choroby o podłożu autoimmunologicznym (np. toczeń);
  • reakcje alergiczne;
  • zapalenie zatok przynosowych;
  • schorzenia układu oddechowego – zapalenie oskrzeli, płuc.

Nie wiesz, jak postąpić z ciepłym nosem u psa? Zapytaj weterynarza!

Pamiętaj, że cieplejszy nos u szczeniaka czy dorosłego psa może być związany z różnymi przyczynami – zarówno fizjologicznymi, jak i chorobowymi. Nie zawsze jest to powód do niepokoju, ale warto być świadomym możliwych zagrożeń dla zdrowia zwierzęcia. Biorąc pod uwagę ogólny stan pupila, jego aktywność oraz warunki zewnętrzne łatwiej ci będzie zrozumieć rzeczywiste powody takiego stanu i zapewnić psiakowi właściwą opiekę.

Jeśli masz wątpliwości co do stanu swojego czworonoga na podstawie ciepłego nosa u psa, nie krępuj się zasięgnąć porady weterynarza. Profesjonalna opinia i wsparcie lekarza weterynarii to najlepszy sposób na upewnienie się, że Twój pupil będzie zdrowy. Po ewentualnym rozpoznaniu choroby trzeba będzie wdrożyć leczenie adekwatne do przyczyny i przestrzegać zaleceń weterynarza.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.