Choroba odkleszczowa u psów może wyjątkowo szybko pozbawić je zdrowia, a nawet życia. Sukces leczenia zależy głównie od tego, jak szybko zostanie podjęte. Sprawdź jakie objawy powinny cię zaniepokoić.

Cykl życia i żywiciele kleszczy

Z początkiem lata samica kleszcza składa nawet 5 tysięcy jaj, po czym umiera. Miesiąc później wykluwają się z nich larwy, które szukają niewielkich rozmiarów żywicieli, głównie nornic. Po 2–3 dniach odżywiania się ich krwią przechodzą linkę. Przybierają nową formę i na kolejnych 5 dni wybierają większą ofiarę, zwykle zajęczaki lub łasicowate. Następnie przechodzą ostatnią wylinkę i stają się dorosłe. Wtedy zaczynają szukać większych żywicieli takich jak psy czy ludzie.

Choroba odkleszczowa u psów – w jaki sposób dochodzi do zarażenia?

W Polsce najpowszechniejsze są kleszcze łąkowe, pospolite i psie. Są one nosicielami drobnoustrojów chorobotwórczych takich jak Babesia canis, Borrelia burgdorferi, flawiwirusów oraz wielu innych pasożytów. Zwykle znajdują się one w gruczołach ślinowych kleszcza. Gdy dojdzie do ukąszenia, zostają wprowadzone do organizmu psa wraz ze śliną kleszcza i zaczynają atakować jego kolejne narządy wewnętrzne.

Ryzyko zakażenia chorobą odkleszczową u psów zwiększa się, gdy:

  • żerowanie kleszcza trwa ponad 24 godziny;
  • pasożyt został wyjęty w nieprawidłowy sposób;
  • ukąszenie przez kleszcza nastąpiło tuż po oderwaniu go od chorego zwierzęcia.

Najpowszechniejsza choroba odkleszczowa u psów – poznaj objawy babeszjozy u psa

Babeszjoza jest chorobą o gwałtownym przebiegu, dlatego niezwykle ważne jest, by umieć rozpoznać jej pierwsze objawy. Po zakażeniu pies staje się apatyczny, ma gorączkę i traci apetyt. Później pojawiają się wymioty oraz biegunka. Przyczyną tych symptomów są pierwotniaki, które rozmnażając się, doprowadzają do rozpadu krwinek czerwonych, a w konsekwencji do anemii.

Anaplazmoza, odkleszczowe zapalenie mózgu i borelioza u psa

Anaplazmoza to choroba odkleszczowa u psów wywoływana przez bakterie gram-ujemne. Rozpoznanie należy do trudnych zadań, ponieważ zwykle schorzenie przebiega bezobjawowo, ale w niektórych przypadkach może doprowadzić do zniszczenia szpiku kostnego oraz odklejenia siatkówki.

Szacuje się, że co trzeci kleszcz jest nosicielem G-bakterii. To patogen wywołujący boreliozę – chorobę atakującą głównie stawy psów. Odkleszczowe zapalenie mózgu to choroba, która zdecydowanie częściej dotyczy ludzi, ale nie omija również psów. Prowadzi do zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

Choroby odkleszczowe u psów – objawy

Każda choroba odkleszczowa u psów wykazuje te same objawy. Są to:

  • apatia;
  • osowiałość;
  • brak apetytu;
  • gorączka.

Jeśli zauważysz któryś z tych symptomów u swojego pupila, powinieneś natychmiast udać się do lekarza weterynarii. Każda choroba odkleszczowa u psów może wywoływać też specyficzne objawy:

  • zażółcenie lub bladość błon śluzowych to objaw choroby charakterystyczny dla babeszjozy w dosyć zaawansowanym stanie i ostatni moment na szybką reakcję;
  • anaplazmoza często objawia się zapaleniem stawów, zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz krwawieniami;
  • w przebiegu boreliozy nierzadko pojawiają się objawy neurologiczne i charakterystyczna kulawizna (pies kuleje raz na jedną, raz na drugą łapę);
  • postać ostra erlichiozy to dolegliwość najczęściej występująca u psów z osłabionym układem odpornościowym. Jej charakterystycznym symptomem są krwawe wylewy i wybroczyny. Choroba może mieć też postać przewlekła, która trwa nawet 5 lat i poza klasycznymi objawami przejawia się częstym krwawieniem z nosa, powiększeniem węzłów chłonnych, śledziony i wątroby;
  • zapalenie mózgu wywołane przez kleszcze to schorzenie, które daje silne objawy ze strony układu nerwowego – chory pies często zachowuje się, jakby cierpiał na wściekliznę.

Choroba odkleszczowa u psów – leczenie

Przed rozpoczęciem leczenia niezbędne jest postawienie prawidłowej diagnozy. Weterynarz powinien zlecić morfologię z rozmazem krwi. To niezwykle ważne badanie, które pozwoli sprawdzić między innymi, czy nie doszło do uszkodzenia wątroby lub ostrej niewydolności nerek. Kleszcze przenoszą wiele patogenów, a rozmaz pozwoli ocenić, czy pies jest nosicielem choroby, którą podejrzewamy. W zależności od stanu czworonoga niezbędne mogą się okazać inne badania, np.:

  • USG jamy brzusznej;
  • test PCR;
  • badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Leczenie choroby odkleszczowej u psów będzie opierać się przede wszystkim na preparatach, których zadaniem jest usunięcie patogenu z organizmu. Będą to przede wszystkim antybiotyki, leki przeciwwirusowe oraz pierwotniakobójcze. Dodatkowo wdraża się leczenie objawowe oraz wspomagające. Opiera się ono głównie na podawaniu płynów wzbogaconych w witaminy, składniki odżywcze oraz środki wspomagające działanie narządów wewnętrznych. Rokowanie w głównej mierze zależy od rodzaju choroby odkleszczowej u psa i tego, jak szybko pies otrzymał pomoc.

Profilaktyka – jak uniknąć chorób przenoszonych przez kleszcze

Choroba odkleszczowa u psa może skończyć się poważnymi powikłaniami, a nawet zgonem zwierzaka. Dlatego, zamiast leczyć najlepiej zapobiegać i zadbać o odpowiednią profilaktykę. Niestety obecnie nie ma szczepionki, która skutecznie chroniłaby przed zachorowaniem na choroby przenoszone przez kleszcze. Co zatem możemy zrobić? Przede wszystkim nie dopuścić do tego, by na naszym psie bytowały pasożyty zewnętrzne. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

Obroże i krople odstraszające kleszcze

To jedne z najpopularniejszych rozwiązań wśród opiekunów zwierząt. Nie sprawdzą się one jednak u większości psów z długim włosem. Jeśli w twoim domu mieszka też kot, powiedz o tym lekarzowi weterynarii, od którego kupujesz preparat. Niektóre składniki w kroplach przeznaczonych dla psów mogą być trujące dla kotów.

Tabletki bójcze

To preparaty, które wywołały wiele kontrowersji. Były one spowodowane głównie tym, że tabletki są na rynku od stosunkowo niedawna, chociaż przeszły wszystkie niezbędne testy. Doskonale sprawdzą się w przypadku wszystkich ras i skutecznie chronią przed każdą chorobą odkleszczową u psów. Aczkolwiek ich podanie zawsze powinno być skonsultowane z weterynarzem.

Metody naturalne

Niestety używanie olejków eterycznych w większości przypadków będzie nieskuteczne. Warto obejrzeć skórę zwierzęcia po powrocie do domu, ale powinno być to jedynie dodatkiem do ochrony przy pomocy preparatów z gabinetu weterynaryjnego.

Choroba odkleszczowa u psów często wywołuje specyficzne objawy, ale też symptomy typowe dla ogółu tego rodzaju schorzeń. Niewątpliwie każda zmiana w zachowaniu pupila powinna być skonsultowana z lekarzem weterynarii. Rokowania znacznie się pogarszają wraz z upływem czasu, więc warto działać szybko. Najlepszą profilaktyką chorób odkleszczowych u psów jest zabezpieczenie ich przed ugryzieniami kleszczy.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.