W poradniku opiszemy najczęstsze przyczyny bulgotania w brzuchu u psa oraz wyjaśnimy, kiedy należy skonsultować tego typu dolegliwości z lekarzem weterynarii. Opowiemy również o chorobach układu pokarmowego, które mogą wywoływać takie symptomy. Znajdziesz tu także wskazówki dotyczące kompozycji odpowiedniej diety.
Czy odgłosy z brzucha psa muszą świadczyć o problemach z trawieniem?
Dziwne dźwięki dochodzące z brzucha psa nie muszą oznaczać poważnych chorób, a nawet problemów trawiennych. Zwykle świadczą one jedynie o przesuwaniu się treści pokarmowej w przewodzie pokarmowym psa.
Odgłosy te prawdopodobnie są efektem działania enzymów trawiennych oraz ruchu jelit, w których dochodzi do obróbki pokarmu oraz wydzielania gazu powodującego bulgotanie w brzuchu u psa. W zależności od predyspozycji oraz rodzaju karmy mogą być one bardzo głośne albo ledwo słyszalne.
Jeśli nie towarzyszą temu inne objawy jak na przykład wymioty, biegunki, wzdęcia i zaparcia, nie ma powodu do niepokoju. Jednak w przypadku, kiedy słyszysz częściej tego typu odgłosy, warto wybrać się na wizytę u specjalisty. Może okazać się, że w jego organizmie rozwija się choroba lub karma, którą podajesz psu, nie jest dla niego odpowiednia.
Najczęstsze przyczyny burczenia w brzuchu
Bulgotanie w brzuchu u psa może świadczyć o różnego rodzaju problemach z trawieniem i nie tylko. Do najczęstszych przyczyn tego typu objawów należą:
- głód, podczas którego dochodzi do wypełnienia pustych jelit dużą ilością gazu, a w efekcie do pojawienia się niepokojących dźwięków. Przyczyną takich symptomów wcale nie musi być niedostateczna porcja jedzenia, ale również stosowanie karmy dla psów o niskiej wartości odżywczej lub pozbawionej błonnika;
- nagła zmiana diety może wywoływać chwilowe zaburzenia pracy jelit, jednak jeśli objawy trwają dłużej niż kilka dni, należy natychmiast udać się z pupilem do lekarza weterynarii. By zmniejszyć ryzyko pojawienia się dolegliwości trawiennych, należy stopniowo zmieniać rodzaj pokarmu;
- karmienie psa resztkami ze stołu, zwłaszcza takimi zawierającymi dużo tłuszczu, cukru, przypraw lub produktów przetworzonych to częsta przyczyna problemów trawiennych, a w dłuższej perspektywie zaburzeń jelit i nie tylko;
- zatrucie pokarmowe również prowadzi do przelewania w brzuchu czworonoga, ale przeważnie towarzyszą mu również inne objawy ze strony układu pokarmowego psa;
- nierzadko dziwnego odgłosy są także efektem utknięcia ciała obcego w przewodzie pokarmowym zwierzęcia. Przebicie ścianki jelita psa jest zagrożeniem dla jego życia i wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej;
- bulgotanie w brzuchu u psa to również częsty objaw chorób układu pokarmowego, zapalenia trzustki oraz inwazji pasożytów.
Choroby układu pokarmowego odpowiedzialne za bulgotanie w brzuchu u psa
Dziwne odgłosy dobiegające z brzucha twojego pupila mogą być nie tylko objawem nieodpowiedniej diety, ale również poważnych stanów chorobowych, do których zalicza się raka żołądka i jelit. Zazwyczaj rozwój nowotworu wiąże się także z pojawieniem się wielu innych dolegliwości, ale by móc wykluczyć chorobę należy wykonać odpowiednie badania w gabinecie weterynaryjnym.
Stany zapalne jelit
Nierzadką przyczyną bulgotania w brzuchu u psa są również stany zapalne jelit. W przebiegu tego schorzenia zwierzę często wymiotuje, ma biegunki, wzdęcia i gazy. Zazwyczaj jest ono efektem zakażenia bateriami, takimi jak Campylobacter, Clostridium, Salmonellae, jednak u nieszczepionych szczeniąt często pojawia się wskutek infekcji wirusowej, która prowadzi do rozwinięcia się między innymi parwowirozy, koronawirozy i nosówki.
Zapalenia jelit wywoływane przez pasożyty (na przykład glisty, tasiemce oraz lamblie) przeważnie rozwijają się u nieodrobaczanych czworonogów.
Nietypowe dźwięki mogą być także efektem stosowania niektórych leków, na przykład tych podawanych podczas narkozy oraz konsekwencją operacji w okolicach jamy brzusznej. W takim przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który oceni stan zwierzaka.
Czy zmiana diety pomoże uporać się z przelewaniem w brzuchu?
Jeśli weterynarz wykluczył choroby jelit, czy wątroby i inne przyczyny medyczne mogące wywoływać bulgotanie w brzuchu u psa, prawdopodobnie jego przyczyną jest nieodpowiednie żywienie zwierzaka. W jaki sposób możesz pomóc pupilowi uporać się z tego typu dolegliwościami? Oto kilka podpowiedzi:
- na początku przeanalizuj skład karmy, którą żywisz swojego podopiecznego. Jeśli na jego pierwszym miejscu znajdują się zboża, a mięso jest nieznanego pochodzenia, lepiej zrezygnować z podawania tego produktu psu;
- jeżeli samodzielnie komponujesz posiłki dla swojego podopiecznego, zadbaj o odpowiednią ilość błonnika w diecie. To składnik, który ułatwia sprawne przesuwanie się zawartości jelit, czyli pożywienia, ale również płynów i gazów. Pomaga również łagodzić wiele dolegliwości trawiennych;
- włącz do jadłospisu swojego psa dynię mającą właściwości odtruwające oraz regulujące procesy przemiany materii. W dodatku jej pestki zawierają wartościowych kwasy tłuszczowe zmniejszające ryzyko wystąpienia chorób wątroby i zapewniają porcję cennych witamin;
- jeśli nie chcesz samodzielnie przygotowywać posiłków dla swojego psa, możesz skorzystać z dobrej jakości karmy dla zwierząt. Przede wszystkim zwróć uwagę na jej skład, dieta zawierająca duże ilości pełnowartościowego mięsa z dodatkiem owoców i warzyw, zwykle pozwala wyeliminować nieprzyjemne dolegliwości trawienne.
Kiedy warto wybrać się z psem do lekarza weterynarii?
Jeśli twój pies wymiotuje, ma biegunkę lub bóle w okolicach jamy brzusznej, należy natychmiast udać się do kliniki weterynaryjnej. Tego typu objawy mogą świadczyć o poważnych chorobach oraz utknięciu ciała obcego w przewodzie pokarmowym zwierzaka, co stanowi poważne zagrożenie dla jego życia i zdrowia.
Chociaż leczenie stanów zapalnych jelit zwykle nie jest problematyczne, to szybka reakcja oszczędzi psiakowi bólu, a wydatki związane z kuracją będą znacznie niższe.
Jeśli bulgotaniu w brzuchu u psa nie towarzyszą inne niepokojące objawy, również warto skorzystać z konsultacji z lekarzem weterynarii. Niekiedy tego typu symptomy są pierwszymi oznakami chorób rozwijających się w organizmie zwierzaka, a im szybciej wdroży się odpowiednie leczenie, tym wyższe szanse na całkowite wyzdrowienie pacjenta.
Odpowiednia dieta
Weterynarz po przeprowadzeniu wywiadu może zalecić wdrożenie do diety odpowiednich enzymów, które pomogą uporać się z dolegliwościami. Lepiej skorzystać z produktów zalecanych przez lekarza niż domowych jogurtów, ponieważ laktoza obecna w mleko często wywołuje u psów problemy trawienne. Czasem podaje się także leki zobojętniające nadmiar kwasu żołądkowego, które zazwyczaj skutecznie łagodzą nieprzyjemne objawy.
Bulgotanie w brzuchu u psa może być efektem naturalnych procesów trawiennych lub podobnie jak w przypadku ludzi objawem pustego żołądka. Często jest związane z nieodpowiednią dietą zwierzaka, ubogą w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki odżywcze.
Pamiętaj jednak, że bez przeprowadzenia odpowiednich badań diagnostycznych, nie sposób znaleźć przyczyny tego typu symptomów, dlatego zawsze konsultuj je z lekarzem weterynarii, by wykluczyć poważne choroby u twojego pupila.