Wśród objawów niepokojących opiekunów na jednym z pierwszych miejsc jest biegunka z krwią u psa. Bez względu na to, czy jest to krew świeża, czy już przetrawiona, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Dowiedz się, co powoduje biegunkę u psa i jak reagować w razie, gdy pojawi się w niej krew.

Biegunka z krwią u psa – jak ją rozpoznać?

Najczęściej można mówić o trzech typach krwi w kale, zwłaszcza w biegunce. Są to:

  • jasnoczerwona, świeża krew w odchodach – bardzo dobrze widoczna, najczęściej diagnozowana właśnie jako krwawa biegunka u psa;
  • smolisty stolec – oznaczający problem w górnym odcinku przewodu pokarmowego lub w żołądku, bo ciemna krew to krew przetrawiona;
  • krew utajona – obecność krwi utajonej w kale jest w stanie stwierdzić wyłącznie lekarz weterynarii.

Przyczyny biegunki z krwią u psa mogą być bardzo zróżnicowane. Niestety, ich rezultaty również – może dojść do odwodnienia, ale również utraty krwi, anemii, a także innych, poważnych i często trudnych do odwrócenia powikłań.

Co oznacza biegunka z krwią u psa?

Istnieje przynajmniej kilka przyczyn, dla których pies cierpi na biegunkę z krwią. Dowiedz się, jakie mogą być przykładowe diagnozy.

Krwotoczne zapalenie jelit i żołądka

W tym przypadku stan zapalny rozwija się bardzo szybko. Może być to choroba wywołana bakteriami albo wirusami. Towarzyszą jej śluzowe wymioty, często również z nitkami krwi, a także utrata apetytu. Wymaga szybkiej interwencji lekarza weterynarii, który podejmie leczenie zgodnie z obrazem klinicznym stanu psa.

Ostre zapalenie trzustki

W tym przypadku przebieg jest podobny jak wyżej. Krew w biegunce u psa może pojawiać się w dużej ilości albo wręcz śladowo. W takim przypadku często wykonuje się badanie kału i krwi, aby stwierdzić, czy faktycznie mowa o anemii.

Połknięcie ciała obcego

Nagła utrata apetytu, bolesność w obrębie brzucha – to wszystko objawy połknięcia ciała obcego. Zazwyczaj w celu zdiagnozowania problemu wykonuje się RTG. Jeśli pojawiła się biegunka z krwią u psa, zazwyczaj konieczne jest udanie się do weterynarza oraz wykonanie szybkiej, ratującej życie operacji.

Obecność pasożytów wewnętrznych

Krew w kale u psa może być efektem działania pasożytów wewnętrznych. Mogą one uszkadzać błonę śluzową jelita cienkiego, co przekłada się w rezultacie na widoczną krew w kupie psa. Możesz też zauważyć inne objawy, np. pocieranie odbytem o podłoże. Taki problem nie przejdzie w sposób samoistny – niezbędne będzie wykonanie badań i wdrożenie leczenia przeciwpasożytniczego.

Nowotwory układu pokarmowego

Biegunka z krwią u twojego psa może być związana z nowotworami. Mogą być one osadzone w takich miejscach, jak:

  • jelito grube i okrężnica;
  • przełyk;
  • przewód pokarmowy psa;
  • rzadziej żołądek czy jelita.

Z tego powodu jak najszybciej udaj się do weterynarza, który wykona odpowiednie badania. Biegunka z krwią u psa powinna być sprawnie zdiagnozowana, zwłaszcza że może być objawem tak poważnej choroby.

Zatrucie substancją szkodliwą

Biegunka z krwią u psa może być efektem zatrucia substancją szkodliwą. Mowa tutaj zwłaszcza o środkach, które uszkadzają błony śluzowe, ale również tych, które uniemożliwiają krzepnięcie krwi. Do tej drugiej grupy zaliczają się zwykle rozmaite trutki, np. na szczury.

W przypadku krwawienia z układu pokarmowego, które pojawiło się nagle, a także szybko pogarszającego się stanu zdrowia psa, konieczna jest pilna interwencja w gabinecie weterynaryjnym.

Wrzody u psa

Podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć na wrzody. W takim przypadku zauważysz ciemną krew w stolcu swojego psa. Aby mu pomóc, musisz zdiagnozować przyczynę problemów. Niezbędne jest wtedy wsparcie farmakologiczne.

Alergia pokarmowa

Zdarza się, że biegunka z krwią u psa jest efektem długo nieleczonej alergii pokarmowej. Stolec nie może być wówczas uformowany, bo dochodzi do reakcji w jelitach, a pokarm nie jest prawidłowo trawiony. W takim przypadku często pojawia się biegunka z krwią i śluzem u psa.

Biegunka z krwią u psa jako efekt długotrwałych zaparć

Jeśli pies cierpiał na długotrwałe zaparcia albo pojawiła się mechaniczna przeszkoda w oddawaniu kału, biegunka z krwią u psa może być tego efektem. Rozregulowana praca układu pokarmowego w połączeniu z nadwyrężeniem ścian jelita grubego może skutkować pękaniem naczyń krwionośnych. W takiej sytuacji w biegunce będą widoczne niewielkie, pojedyncze nitki krwi.

Biegunka u psa ze śladami krwi – jak reagować?

Jeśli zauważysz biegunkę z krwią u psa, powinieneś bezwzględnie udać się do specjalisty. Twój pies może cierpieć na poważną chorobę albo nawet stanąć w obliczu zagrożenia życia. Rzadko zdarza się, że biegunka u psa z krwią nie jest wywołana poważnymi aspektami.

Niekiedy, choć zdarza się to raczej rzadko, może być efektem np. urazu mechanicznego czy zadrapania w okolicach odbytu albo nawet pękniętego naczynka. Warto jednak trzymać rękę na pulsie, aby zadbać o zdrowie czworonoga.

Podsumowanie

Bardzo często biegunka z krwią u psa związana jest z poważnymi schorzeniami układu pokarmowego. Każda biegunka u psa powinna cię zaniepokoić, a taka, w której pojawia się krew, jest wskazaniem do tego, abyś udał się ze swoim pupilem do lekarza weterynarii. Tylko on jest w stanie stwierdzić, z czego wynika problem i jak zapobiec dalszej utracie krwi.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.