Biegunka u psa bardzo często budzi niepokój w opiekunach. Rozwolnienie samo w sobie nie jest jednostką chorobową. Należy jednak traktować ją jak objaw, który świadczy o tym, że w organizmie pupila dzieje się coś niedobrego. Opiekunowie często zastanawiają się, czy biegunka może być niebezpieczna dla zdrowia i życia psa. Wiele zależy od jej intensywności, jednak zawsze, kiedy się pojawia, należy uważnie obserwować psiaka. 

Biegunka u psa – rodzaje. Ostra i przewlekła biegunka

biegunka u psa - rodzaje

Jeżeli pies ma biegunkę, warto przede wszystkim ustalić, z jakim jej rodzajem masz do czynienia. Najbardziej istotny jest podział na biegunkę przewlekłą i ostrą. W postaci ostrej pojawia się ona nagle i jest intensywna. Może trwać od kilku dni na nawet trzech tygodni. W przypadkach przewlekłych biegunek ich objawy mogą pojawiać się dłużej niż przez trzy tygodnie lub mieć charakter nawracający. Zazwyczaj biegunka jest wówczas mniej intensywna niż w przypadku ostrym. 

Jeżeli kał ma formę rzadką i lejącą się, najpewniej jej źródło znajduje się w jelicie cienkim. Uformowane stolce z domieszką krwi lub śluzu mają natomiast pochodzenie z jelita grubego. 

Najczęstsze przyczyny biegunki u psa

Ponieważ biegunka u psa sama w sobie jest objawem, a nie samym schorzeniem – jej źródła mogą być bardzo różne. Poniżej znajdziesz zestawienie najbardziej typowych schorzeń i problemów, które mogą ją powodować. 

Zatrucie pokarmowe

Jedną z najczęstszych przyczyn biegunki u psa jest zjedzenie czegoś nieświeżego lub nieprzeznaczonego dla zwierzęcia. Niektóre czworonogi mają tendencję do zjadania śmieci na spacerze lub picia wody z kałuży. W takich elementach często znajdują się chorobotwórcze bakterie lub grzyby, które powodują niestrawność i biegunkę. Podobne działanie ma nieświeża karma, ostre przyprawy lub po prostu jedzenie przeznaczone dla ludzi. 

Pasożyty

Robaczyca jest bardzo częstą przyczyną biegunek. Rozwolnienie może powodować glista psa, tęgoryjce, kokcydia czy giardie. Często biegunka u szczeniaka jest spowodowana właśnie przez pasożyty wewnętrzne. 

Choroba zakaźna

Biegunka u psa może być wywołana także przez choroby zakaźne – bakteryjne lub wirusowe. Najczęstsze schorzenia, którym towarzyszy rozwolnienie, to:

Alergie pokarmowe

Chociaż nie zdarza się to często, biegunka bywa wywoływana przez alergie pokarmowe na któryś ze składników karmy. Ustalenie konkretnego alergenu nie jest łatwe i wymaga konsultacji zarówno z lekarzem weterynarii, jak i z dietetykiem. Nie warto pochopnie sięgać po komercyjne karmy hipoalergiczne, ponieważ zazwyczaj mają one kiepskie składy. Dieta wykluczająca problematyczne składniki powinna być ustalona indywidualnie. Może tej wymagać zmiany karmy na dedykowaną weterynaryjną.

Szczepienia i odrobaczenia

W niektórych przypadkach biegunka może pojawiać się po odrobaczeniu lub szczepieniu. W tej drugiej sytuacji jest to jeden z bardzo rzadkich skutków ubocznych. Rozwolnienie po odrobaczeniu może mieć miejsce w momencie masowej śmierci dużej liczby pasożytów. 

Leki

Biegunka może być wywoływana w następstwie przyjmowania niektórych leków, szczególnie antybiotyków. Do biegunki mogą prowadzić także niesteroidowe leki przeciwzapalne, często podawane w następstwie zabiegów chirurgicznych. 

Choroby przewlekłe

Biegunka to także objaw wielu chorób przewlekłych. Może pojawić się w sytuacji, kiedy pies choruje na:

  • nowotwory
  • niedoczynność tarczycy
  • przewlekła niewydolność wątroby
  • przewlekła niewydolność nerek
  • choroby trzustki.

Rozwolnienie u psa – objawy towarzyszące

biegunka u psa - co się dzieje

Biegunka u psa bardzo często pojawia się w towarzystwie wielu innych objawów o bardzo różnym natężeniu. W zależności od pierwotnej przyczyny problemów możesz zauważyć objawy takie jak:

  • podwyższona temperatura ciała,
  • wymioty,
  • zmiany w apetycie,
  • głośne przelewanie się treści pokarmowej pod powłokami brzusznymi,
  • bolesny brzuch,
  • bolesne oddawanie stolca,
  • apatia,
  • osłabienie,
  • zmiany w zachowaniu zwierzęcia.

Biegunka u psa – jak leczyć? Kiedy udać się do weterynarza?

Za każdym razem, kiedy pies zaczyna zdradzać objawy biegunki, zastanawiamy się, jak mu pomóc. Istnieje kilka skutecznych sposobów, wszystko jednak zależy od nasilenia i charakteru przypadłości. 

Wizyta u lekarza weterynarii jest wskazana w wielu przypadkach biegunki u psa, szczególnie jeśli trwa ona dłużej niż 24 godziny. Jeżeli nieprawidłowy stolec to jednorazowy przypadek, a pies nie zdradza żadnych innych niepokojących objawów, najpewniej nie jest to powód do zmartwień. Warto jednak zastanowić się, kiedy ostatnim razem psiak przyjmował tabletkę na odrobaczenie. 

Domowe sposoby na biegunkę — co podawać psu?

biegunka u psa - domowe sposoby

Jak postępować w sytuacji biegunki u psa? Przede wszystkim powinieneś upewnić się, że zwierzak przyjmuje odpowiednią ilość płynów. Szczególnie ostra biegunka, która trwa długo i której towarzyszy osłabienie i gorączka może prowadzić do bardzo niebezpiecznego odwodnienia. 

Jeżeli biegunce nie towarzyszą inne objawy, dobrym rozwiązaniem jest „przegłodzenie” psa przez okres około dwudziestu czterech godzin. Pamiętaj jednak, że ostra biegunka w towarzystwie gorączki i wymiotów powinna zostać szybko skonsultowana z lekarzem weterynarii. 

Doraźne środki najczęściej wybierane przez opiekunów to:

Probiotyki

Probiotyki dla psa mają za zadanie wspomagać naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego. Mogą być podawane wspomagająco przy biegunkach, ale także profilaktycznie, aby układ pokarmowy psiaka działał prawidłowo. Pamiętaj jednak, że odpowiednie probiotyki dostaniesz od lekarza weterynarii. Nie warto podawać ich na własną rękę. 

Węgiel

Bezpiecznym i stosunkowo skutecznym sposobem na pomoc psu w biegunce jest podanie mu węgla aktywnego. Jest on dostępny w aptekach od ręki bez recepty. Bardzo często znajduje się on w naszych domowych apteczkach. Węgiel rozpuszcza się w wodzie i podaje do pyska psa za pomocą strzykawki. Najlepiej zrobić to tuż po pojawieniu się pierwszych objawów. Pamiętaj jednak, że dawkę należy skonsultować z lekarzem weterynarii. 

Leki na biegunkę 

Wiele osób zastanawia się, czy nifuroksazyd dla psa to dobry pomysł. Ten popularny lek na biegunkę faktycznie stosowany jest przez niektórych opiekunów jako środek doraźny, jednak powinieneś pamiętać, że nie wolno podawać psu żadnych leków bez konsultacji z lekarzem

Duża część leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, które zażywają ludzie, jest śmiertelnie trująca dla zwierząt. Właśnie dlatego, jeśli widzisz, że sam węgiel nie pomaga zwierzakowi, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem – chociażby przez telefon.

Jak przebiega leczenie biegunki u psa? 

biegunka u psa - leczenie

Metoda leczenia biegunki u psa jest bardzo mocno uzależniona od tego, czym jest ona powodowana. Kiedy zwierzak trafia do gabinetu lekarza weterynarii, należy upewnić się, że zostanie przeprowadzona prawidłowa diagnostyka. Nie można także dopuścić do powikłań wynikających z samej biegunki, czyli przede wszystkim do odwodnienia. 

Bardzo ważne jest więc kontrolowanie prawidłowego nawodnienia ciała. Obserwuj zwierzaka – jeśli biegunka jest ostra, a on nie pije, powinieneś dopajać go za pomocą strzykawki bez igły. W cięższych przypadkach już w lecznicy psu zostanie podana kroplówka w formie podskórnej lub dożylnej. 

W zależności od przyczyny biegunki podawane są leki sterydowe lub antybiotyki. Jeżeli zachodzi podejrzenie robaczycy – także leki przeciwpasożytnicze. Wspomagająco lekarz weterynarii podaje witaminę B12, elektrolity lub probiotyki.

Biegunka u psa to bardzo ogólny objaw, który może świadczyć o różnego rodzaju problemach zdrowotnych. W niektórych przypadkach jest to tylko niewielki przejściowy problem, który nie wymaga szczególnego działania. Jeżeli jednak biegunka jest ostra, powtarza się, towarzyszą jej inne objawy i zachodzi podejrzenie odwodnienia – koniecznie jak najszybciej zgłoś się do lekarza weterynarii, który podejmie odpowiednie kroki.

Archiwum: luty 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.