Astma to poważna choroba, na którą zapadają miliony osób na całym świecie. Pies może mieć astmę, a raczej jej objawy, chorując na alergiczne zapalenie oskrzeli. W artykule znajdziesz informacje o najczęstszych objawach i leczeniu tej ciężkiej dolegliwości. Podpowiemy też, jakie środki ostrożności powinieneś zachować, aby uniknąć silnej reakcji na alergeny wziewne.
Pies może mieć astmę? Czym jest alergiczne zapalenie oskrzeli
Astma to częsta przypadłość u ludzi i szacuje się, że na całym świecie choruje na nią kilkaset milionów osób. Do najczęstszych objawów zalicza się suchy napadowy kaszel oraz duszności. U psa lub kota takie symptomy występują sporadycznie i często bywają niezauważane. Szkodliwy wpływ zanieczyszczeń i środków chemicznych sprawia, że czworonogi coraz częściej zapadają na choroby dróg oddechowych i płuc.
Najczęstszą przyczyną problemów z oddychaniem jest alergiczne zapalenie oskrzeli. Choroba jest niestety nieuleczalna, ale nie znaczy to, że jesteś bezsilny wobec problemów swojego pupila. W dodatku brak odpowiedniej diagnozy i leczenia prowadzi do poważnych zmian w układzie oddechowym. Zachorować może każdy zwierzak bez względu na wiek, jednak z alergicznym zapaleniem oskrzeli spotykają się najczęściej opiekunowie psów o płaski pyskach, czyli ras brachycefalicznych. Należą do nich między innymi buldogi angielskie, buldogi francuskie, mopsy i boksery.
Astma u psa – rozpoznanie choroby dróg oddechowych
Do głównych objawów alergicznego zapalenia oskrzeli, które przypomina astmę u psa, zalicza się problemy z oddychaniem. Pies ma wtedy kłopot ze złapaniem powietrza, pojawia się świszczący oddech i ataki duszności. Do częstych symptomów należą też ciężkie sapanie, ospałość, brak energii, słaba kondycja, dyszenie i bladość dziąseł. Należy pamiętać też, że nieleczona przypadłość może również wywołać inne poważne stany chorobowe.
Przyczyny zachorowań na zapalenie oskrzeli
U psów zapalenie oskrzeli najczęściej jest reakcją na alergeny wziewne i podobnie jak w przypadku astmy u ludzi, może powodować przewlekły kaszel, niewydolność górnych dróg oddechowych czy trudności w oddychaniu. Spowodowane jest to nadprodukcją śluzu, który utrudnia odpowiednie napowietrzenie płuc, które zazwyczaj jest efektem reakcji na alergeny wziewne.
Po kontakcie z nimi układ odpornościowy zwierzęcia zostaje aktywowany i zaczyna się bronić, produkując jeszcze więcej wydzieliny odpowiedzialnej za ochronę organizmu przed szkodliwymi substancjami, grzybami i bakteriami. Kiedy dochodzi do ataków duszności, następuje zwężenie oskrzeli przez zalegający śluz, które powoduje trudności z oddychaniem.
Jak przebiega leczenie duszności u psa spowodowanych skurczami dróg oddechowych?
Diagnozowanie astmy u psa nie zawsze jest łatwe. Lekarz weterynarii przede wszystkim powinien przeprowadzić dokładny wywiad z opiekunem. Pozwoli to określić, jaka jest częstotliwość nawracania napadów uporczywego kaszlu i duszności, a w rezultacie określić przyczynę problemu. Specjalista zwykle zleca badania diagnostyczne RTG, które dadzą pełny obraz płuc i pozwolą wykluczyć inne choroby układu oddechowego. Jeśli badanie potwierdzi oskrzelowe zapalenie, weterynarz zleci badanie morfologiczne krwi dla potwierdzenia diagnozy.
Całkowite wyleczenie astmy u psa nie jest możliwe. W ciężkich przypadkach stosowane są leki sterydowe, przeciwzapalne, w tym glikokortykosteroidy. Leczenie opiera się na łagodzeniu objawów choroby i profilaktyce. Jeśli pies reaguje na alergeny w otoczeniu, warto częściej wycierać kurze, wymienić posłanie na hipoalergiczne i oczywiście pamiętać o podstawowych lekach, badaniach, odrobaczaniu oraz szczepieniach.
Pies alergik może źle reagować na:
- kurz domowy;
- pyłki;
- odświeżacze powietrza;
- chemikalia;
- pokarm.
Alergia pokarmowa może dawać podobne objawy u twojego psa, ale doświadczony weterynarz zdoła ją zdiagnozować poprzez dietę kontrolną i badania dodatkowe. Reakcja alergiczna upośledza pracę pęcherzyków płucnych, dlatego pamiętaj o regularnym stosowaniu leków, które zwiększą psi komfort życia. To szczególnie ważne w okresie wiosennym, kiedy zaczynają pylić drzewa i trawy, a twój pupil może być narażony na wdychanie alergenów.
Z alergią da się żyć
Usłyszałeś diagnozę astmy u psa? Nie załamuj się. Co prawda choroba jest nieuleczalna, ale środki stosowane w leczeniu nagłych napadów kaszlu, zwężeniu się krtani i tchawicy oraz spłyceniu wydechu skutecznie zwiększają komfort życia pacjentów cierpiących z powodu tej dolegliwości. Po wykryciu alergii u psa niezbędne jest wyeliminowanie alergenów ze środowiska, w którym przebywa.
Odświeżacze powietrza, środki czystości, pyłki roślin, a także pleśń czy roztocza mogą wywoływać nieprzyjemne dolegliwości, dlatego zadbaj o to by twój pupil, nie był narażony na ich działanie.