Psy, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć z powodu wad zębowych w jamie ustnej. W artykule opowiemy o najczęściej występujących wadach zgryzu u czworonogów. Znajdziesz tu także najważniejsze informacje dotyczące ich leczenia i dowiesz się, kiedy warto zdecydować się na aparat ortodontyczny dla psa.

Typy zgryzu u psów

Zgryz u psów może być bardzo zróżnicowany, często wynika ze specyfiki i przeznaczenia ras.

Zgryz nożycowy

U psów rasowych najczęściej spotykany i zwykle, choć z wyjątkami, pożądany jest zgryz nożycowy. Siekacze żuchwy znajdują się tuż za siekaczami szczęki. Takie ułożenie stanowi bezpośredni skutek ewolucji, podczas której pies zaczął być zależny od człowieka.

Zgryz cęgowy

Z kolei zgryz cęgowy, nazywany także kleszczowym, uznaje się za prawidłowy lub akceptowalny u niektórych ras. Badacze specjalizujący się w ewolucji psów uważają, że to właśnie ten typ ukształtowania kości i zębów był bazą do rozwoju pożądanego dziś zgryzu nożycowego. Czym różnią się od siebie? W przypadku kleszczowego ułożenia siekacze żuchwy i szczęki nie nachodzą na siebie, zęby stykają się samymi końcami, jak cęgi.

Przodozgryz

Polega na wysunięciu do przodu siekaczy żuchwy, a siekacze szczęki pozostają za nimi. Często spotykany u przedstawicieli ras brachycefalicznych.

Zgryz naprzemienny

W tym przypadku niektóre dolne siekacze są wysunięte na przód, a inne położone za siekaczami szczęki. Uważany jest za poważną wadę, może utrudniać funkcjonowanie zwierzęciu.

Tyłozgryz

Objawia się mocno skróconą żuchwą i cofnięciem jej względem szczęki, przez co między siekaczami górnymi i dolnymi tworzy się przerwa i zęby te nie stykają się ze sobą. Siekacze dolne, zależnie od zaawansowania wady, mogą w tym typie zgryzu podrażniać podniebienie lub się w nie wbijać.

Aparat na zęby dla psa – co warto wiedzieć?

Przyczyną wady zgryzu może być wada szkieletowa. Diagnozę może postawić jedynie wyspecjalizowany w ortodoncji lekarz weterynarii. Założenie aparatu ortodontycznego dla psa lub wprowadzenie innych metod korekcji można rozważyć dopiero po wymianie mlecznego uzębienia na stałe.

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego dla psa powinna być podjęta jedynie w przypadku, kiedy takie działanie mogłoby przywrócić pełną funkcjonalność zgryzu oraz podnieść komfort życia zwierzęcia. Niestety coraz więcej właścicieli psów rasowych decyduje się na leczenie ortodontyczne nawet w przypadku wad polegających jedynie na defekcie estetycznym, by móc brać udział w wystawach.

U niektórych pacjentów korzystniejsze mogą okazać się inne metody leczenia. Na przykład w przypadku problemów ze zgryzem obejmujących tylko jeden ząb, większość lekarzy weterynarii zaleca skrócenie jego korony lub ewentualnie całkowite usunięcie.

Metody wykorzystywane w ortodoncji weterynaryjnej są podobne do tych stosowanych w przypadku ludzi. Jednak czworonogi są zupełnie innym typem pacjentów, w związku z czym wiele czynności trzeba wykonywać u nich w znieczuleniu ogólnym, by jak najbardziej zmniejszyć dyskomfort związany z procedurą.

Leczenie wymaga zaangażowania nie tylko ze strony weterynarza, ale i opiekuna zwierzaka. Jeszcze przed pobieraniem wycisku do stworzenia aparatu ortodontycznego dla psa niezbędne jest wykonanie szeregu badań. W trakcie kuracji należy regularnie odbywać wizyty w gabinecie medycyny weterynaryjnej. Poza tym twój pupil nie może gryźć twardych przedmiotów ani zabawek wyprodukowanych ze sznura, by uniknąć uszkodzenia dziąseł. Na szczęście podczas noszenia aparatu na zęby dla psa możliwe jest podawanie suchego pokarmu.

Cienkołukowy aparat ortodontyczny dla psa

Cienkołukowy aparat ortodontyczny dla psa jest najczęściej stosowanym narzędziem do korekcji ustawienia pojedynczych zębów. Największą zaletę tego typu urządzenia stanowi łatwość modyfikacji, która umożliwia wyjątkową precyzję. Dzięki zastosowanej w nich technologii możliwe jest nawet całkowite obrócenie zęba, a także wprowadzenie go do właściwego łuku zębowego.

Jego budowa w dużej mierze przypomina aparaty stosowane w leczeniu wad zgryzu u ludzi. Stomatolog przytwierdza do zębów pierścienie, do których przymocowane są łuki. Te z kolei napina się przy pomocy takich elementów jak zamki, łańcuszki czy gumki.

Płytowy aparat na zęby dla psa

Płytowy aparat na zęby dla psa najczęściej zakłada się w sytuacji nieprawidłowego ułożenia wielu zębów bądź w przypadku wad poprzecznych. Narzędzie tego typu pozwala rozszerzyć łuk zębowy w płaszczyźnie bocznej.

Aparat płytowy składa się z akrylowej płyty, do której w zależności od rodzaju wady przytwierdza się elementy takie jak łuki, sprężyny czy śruby. Konstrukcja tego rodzaju opiera się na wyrostkach zębodołowych od strony języka bądź podniebieniu. 

Leczenie ortodontyczne psów – czas trwania i cena

Czas trwania leczenia zależy od rodzaju oraz stopnia zaawansowania wady zgryzu, jednak w większości przypadków noszenie aparatu ortodontycznego zwykle nie przekracza okresu kilku miesięcy. Na ogół czworonogi znoszą kurację stosunkowo dobrze, jednak należy pamiętać o trzymaniu się zaleceń lekarza prowadzącego.

Koszty związane z opracowaniem oraz założeniem aparatu ortodontycznego dla psa zwykle mieszczą się w przedziale od 1000 do 1500 złotych. W większości przypadków nie obejmują one jednak opłat związanych z wizytami kontrolnymi, zakupem leków czy środków do higieny jamy ustnej.

Aparat na zęby dla psa może być świetnym i nieinwazyjnym sposobem leczenia wielu przypadłości. Chociaż niektórym osobom może wydawać się, że nieprawidłowe ułożenie zębów u czworonogów nie wymaga interwencji, w rzeczywistości nierzadko jest ono źródłem ogromnego cierpienia. Jeśli podejrzewasz u swojego podopiecznego problemy tego typu, koniecznie udaj się z nim do doświadczonego lekarza weterynarii specjalizującego się w ortodoncji weterynaryjnej.

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.