Wśród wielu chorób zwierzęcych angina u psa zdarza się dość często. Choć przebiega podobnie jak u człowieka, jest znacznie groźniejsza dla czworonoga. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby szybko przynieść psu ulgę.
Angina u psa – co to jest?
Angina u psa to nic innego jak stan zapalny obejmujący gardło i migdałki, który może rozprzestrzeniać się zarówno do jamy ustnej, jak i dolnych dróg oddechowych, czyli oskrzeli i płuc. Z tego powodu bardzo ważne jest to, aby choroba była szybko wykryta, a jej leczenie okazało się skuteczne.
Jak dochodzi do anginy u psa? Istnieje kilka form tej infekcji, która może mieć:
- podłoże wirusowe – pies zwykle zaraża się z otoczenia (np. poprzez kontakt z psami lub lizanie trawy pokrytej wirusami);
- podłoże bakteryjne – zakażenie wywoływane jest przez bakterie, które normalnie bytują w gardle, jamie ustnej, ale również np. w drogach rodnych, jeśli panuje w nich stan zapalny;
- przyczyny nieznane – niekiedy stan zapalny występuje samoistnie, zwłaszcza u zwierząt chorych przewlekle, bardzo młodych albo w podeszłym wieku.
Nie jest prawdą, że przyczyną anginy u psa jest np. picie zimnej wody, jedzenie zmrożonych gryzaków czy połykanie śniegu podczas zabawy. Czynniki te jednak mogą miejscowo osłabić odporność błony śluzowej, co doprowadzi do rozwoju infekcji.
Angina u psa a zapalenie gardła i przeziębienie – różnicowanie
Każda infekcja górnych dróg oddechowych przebiega w podobny sposób, przynajmniej w pierwszym stadium. To sprawia, że różnicowanie tych chorób jest trudne, a często okazuje się po prostu niemożliwe. Lekarz weterynarii może zlecić wymaz z gardła, który pozwoli stwierdzić podłoże stanu zapalnego, gdy stan psa jest poważny. Zazwyczaj jednak angina u psa, przeziębienie i zapalenie gardła to określenia nazywające podobny problem (nieco inaczej niż w przypadku ludzi, gdzie różnicowanie chorób jest znacznie łatwiejsze).
Angina u psa – objawy
Podobnie jak ludzie, psy również odczuwają typowe objawy przy tego rodzaju infekcjach. Do oznak anginy u psa zaliczają się:
- powiększone węzły chłonne;
- kaszel (często suchy);
- niekiedy wymioty spowodowane kaszlem;
- ból gardła;
- zachrypnięty szczek związany z zapaleniem krtani;
- problemy z oddychaniem, jeśli doszło do zapalenia tchawicy lub zapalenia płuc;
- gorączka;
- apatia, zmiany w zachowaniu;
- brak apetytu;
- niekiedy zapalenie spojówek.
Objawom może towarzyszyć także np. biegunka. Objawy zależą przede wszystkim od przyczyn choroby. Symptomy zapalenia mogą pojawiać się stopniowo lub nagle. W tym drugim przypadku zwierzę wymaga pilnej pomocy lekarza weterynarii, który poprowadzi odpowiednie leczenie.
Jak leczyć anginę?
Leczenie anginy u psa zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Lekarz weterynarii powinien zmierzyć temperaturę i obejrzeć gardło psa, a także przeprowadzić badanie palpacyjne. W ten sposób jest w stanie stwierdzić zapalenie gardła i krtani, a także zapalenie migdałków. Jeśli specjalista stwierdzi powiększenie migdałków, nieunikniona może być kontrola, gdy zwierzę już wyzdrowieje. W niektórych przypadkach konieczne jest bowiem ich usunięcie.
Leki na anginę dla psa
W gabinecie weterynaryjnym zwykle podawane są pierwsze leki. Mogą się do nich zaliczać:
- preparaty przeciwgorączkowe i kroplówka (stosowane, gdy pies ma temperaturę i jest odwodniony, co często idzie w parze);
- leki zwalczające objawy, np. kaszel, jeśli lekarz stwierdzi infekcję wirusową;
- antybiotyki, jeśli stan psa jest poważny.
Dawki preparatów leczniczych dostosowuje się zwykle do wagi psa. Bezobjawowa albo skąpoobjawowa angina u psa nie wymaga powtarzania leków, ale bardziej zaawansowane stany zapalne muszą być leczone przez dłuższy czas. W takiej sytuacji pies może mieć zalecone wizyty w celu przyjęcia zastrzyków. Być może dostaniesz dla niego tabletki do podania w domu.
Domowe sposoby leczenia
Choć angina u psa wymaga leczenia weterynaryjnego, to jednak istnieją sposoby, aby złagodzić jej przebieg w domu. Przede wszystkim warto zmiękczać suchą karmę, np. namaczając ją. W ten sposób psu będzie łatwiej jeść bez dyskomfortu. Domowe sposoby na ból gardła, które stosuje się w przypadku ludzi, dla czworonoga będą nieskuteczne. Nigdy nie podawaj psu leków przeznaczonych dla ludzi!
Możesz też zadbać o psa w domu.
- Zapewnij mu ciepłe, ale nie przesadnie suche miejsce.
- Często wietrz pomieszczenia.
- Skróć spacery i zabieraj na nie psa w szelkach, aby nie powodować dodatkowego ucisku na obolałe gardło.
- Zadbaj też o dostępność świeżej wody i wymieniaj ją często, aby choroby układu oddechowego nie były wtórnie zakażane przez bytujące w wodzie bakterie.
Psy chorują nieco rzadziej niż ludzie, jednak twojego pupila także mogą dotknąć bolesne dolegliwości. Czy człowiek może zarazić się od swojego czworonoga? Angina u psa jest niezakaźna dla ludzi, bo ma inne podłoże. Jeśli jednak masz w domu inne zwierzęta, postaraj się je izolować od chorego pupila i zabierz je na kontrolę do lekarza weterynarii.