Niechęć do jedzenia może być wywołana przez wiele niegroźnych czynników, takich jak wysokie temperatury powietrza, przejedzenie, znudzenie czy po prostu niesmaczna karma. Jednak, gdy brak apetytu przedłuża się i trwa kilka dni, konieczna może okazać się wizyta u weterynarza. 

Najważniejsze jest, aby cały czas obserwować swojego pupila i nie bagatelizować zmian w jego zachowaniu. Gdy zobaczysz jakieś symptomy, które mogą wskazywać na chorobę, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, gdyż może to zaważyć na zdrowiu psa. 

Dlaczego pies nie chce jeść? Czy brak apetytu u psa jest powodem do niepokoju? Co zrobić, aby wrócił apetyt u pupila? W dalszej części artykułu poznasz odpowiedź na te pytania.

Brak apetytu u psa – powód do zmartwień?

Czy brak apetytu u psa powinien budzić twój niepokój? Nie można z góry założyć, że pies nie ma apetytu z powodu choroby. Warto z tego powodu obserwować zwierzę i wykluczyć różne możliwości. Jeśli apetyt nie powróci ciągu maksymalnie 2 dni, odwiedź weterynarza i poinformuj go o problemie. Lekarz przeprowadzi wywiad, wykona psu odpowiednie badania i będzie w stanie postawić diagnozę, a następnie wdrożyć leczenie, które przywróci pupila do zdrowia. 

Możliwe przyczyny braku apetytu u psa

Warto zwrócić uwagę na to, czy pies dostaje jedzenie o stałych porach, a miski są czyste i ustawione w odpowiednim miejscu. Ważne również, aby dopasować karmę do wieku i rasy twojego pupila. 

Jeśli pies nie chce jeść, może chodzić o jakość pożywienia. Podawaj pokarm, który mu smakuje. Wybieraj produkty wysokiej jakości, dostarczające pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jeśli chodzi o smaki, wybór jest naprawdę duży i z pewnością znajdziesz coś, co przypadnie do gustu psu.

Dlaczego pies nie chce jeść?

Zastanawiasz się, dlaczego pies nie chce jeść? Jakie mogą być przyczyny tego, że dorosły pies lub szczeniak nie są zainteresowane zawartością miski? Nie da się wskazać jednej przyczyny. Warto dokładnie obserwować zwierzę i przemyśleć, co mogło wpłynąć na taki stan. 

Naturalne przyczyny braku apetytu u psa

Pierwszym i najbardziej oczywistym powodem braku apetytu u psa jest po prostu to, że nie jest on głodny. Istnieje również szansa, że dana karma znudziła się twojemu pupilowi i przestała mu smakować. Dodatkowo, przyczyną tego, że pies nie chce jeść, mogą być także wysokie temperatury powietrza latem. 

Jeśli cały czas dosypujesz psu karmę do miski, to prawdopodobnie go przekarmiasz. Nie dawaj psu jedzenia przeznaczonego dla ludzi – jest niezdrowe, mało odżywcze i może mu poważnie zaszkodzić. Często przyczyną tego, że pies nie chce jeść, jest dokarmianie go dużymi ilościami produktów ze stołu.

Pies nie chce jeść i jest osowiały

Brak apetytu u psa może być wywołany również różnymi schorzeniami. Powodem zmniejszenia łaknienia u psa mogą być:

  • zatrucie pokarmowe;
  • choroby narządów wewnętrznych;
  • nowotwory;
  • zaburzenia hormonalne;
  • choroby zakaźne i wiele innych. 

Jeśli obawiasz się o to, że stan zdrowia twojego pupila nie jest najlepszy, koniecznie udaj się do weterynarza. 

Pies nie ma apetytu – czym może to grozić?

Czy jest się czego obawiać, gdy twój pies nie ma apetytu? Jeśli trwa to jedną dobę, a zwierzę nie wykazuje innych objawów, to nie ma powodu do zmartwień. Taka jednodniowa głodówka u psa nie powinna wpłynąć negatywnie na jego organizm. Jednak jeśli taki stan się przedłuża, konieczna jest szybka wizyta u weterynarza. Cały czas trzeba dbać o to, aby pies przynajmniej pił wodę.

Szczeniak nie chce jeść – co to oznacza?

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku psów młodych albo w podeszłym wieku. Jeśli szczeniak nie chce jeść dłużej niż 12 godzin, warto udać się na kontrolę do weterynarza. W tym okresie organizm potrzebuje regularnych posiłków, a skutki braku apetytu mogą zaważyć nie tylko na samopoczuciu psa, ale jego przyszłym zdrowiu.

Pies nie chce jeść – niedożywienie

Niedożywienie i odwodnienie mogą mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne dla twojego psa, a nawet zagrażać jego życiu. Gdy organizm nie dostaje paliwa do pracy, zaczyna szwankować. Pies może stopniowo tracić energię i chęć do zabawy, pogorszy się także jego odporność.

Jeśli pies nie chce jeść przez dłuższy czas, może grozić mu niedożywienie. Jakie objawy mogą na nie wskazywać? Wspomniane już:

  • brak energii;
  • zwiększone wypadanie sierści;
  • widoczny spadek masy ciała;
  • ciągłe zmęczenie;
  • brak chęci do zabawy;
  • zanik mięśni – w poważnych stanach. 

Jak zachęcić psa do jedzenia?

Co możesz zrobić, aby pies odzyskał apetyt? Co może go skłonić do zjedzenia posiłku? Po pierwsze, nie dokarmiaj go resztkami. To ogromny błąd, który popełnia wielu właścicieli. Możesz spróbować zmienić karmę na inną, która być może przypadnie zwierzęciu do gustu. 

Miska nie powinna cały czas stać na ziemi – podawaj psu karmę, a po jej zjedzeniu od razu sprzątaj. Wtedy pies będzie wiedział, że są wyznaczone pory jedzenia, i przystosuje się do tego. 

Pies nie chce jeść? Zapewnij mu ruch

Świetnym sposobem na zwiększenie apetytu u psa jest aktywność fizyczna. Bardzo długi spacer może sprawić, że pies odzyska chęć do jedzenia. Pamiętaj jednak, że jeśli pies nie jadł kilku posiłków, to intensywna aktywność odbierze mu resztkę sił i może doprowadzić do zagrożenia życia.

Gdy nic nie przynosi pożądanych skutków, konieczna będzie wizyta u weterynarza, aby zdiagnozować przyczynę braku apetytu u psa. 

Sytuacja, w której pies nie chce jeść, budzi duży niepokój u właściciela. Warto wówczas obserwować swojego zwierzaka i spróbować kilku trików, aby zachęcić go do jedzenia. Jeśli żadne działania nie przynoszą rezultatów, konieczna jest wizyta u weterynarza.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)