W artykule opowiemy o tym, dlaczego pies gryzie smycz. Znajdziesz tutaj również informacje, które pomogą ci oduczyć tego twojego pupila. Na końcu poradnika przedstawimy szybkie sposoby pozwalające wyeliminować tego typu problemy.

Dlaczego pies gryzie smycz na spacerach?

Twój pies gryzie smycz na spacerze? Istnieje wiele możliwych przyczyn takiego zachowania, a zanim przejdziesz do pracy ze swoim podopiecznym, dobrze jest zidentyfikować, co sprawia, że twój pupil rozwinął taki nawyk. W dalszej części artykułu przedstawimy najczęstsze powodu podgryzania smyczy przez psa.

Być może to efekt… nudy?

Większość psów, zwłaszcza młodych i energicznych uwielbia zabawę w przeciąganie liny. Widząc zwisającą nad ich głowami smycz, mogą uznać ją za zabawkę i zacząć ją gryźć. W większości przypadków opiekun z łatwością rozpozna zamiary zwierzaka. Będzie o tym przemawiać przede wszystkim jego mowa ciała. Radosne oczy i machający ogon zdecydowanie wskazują na chęć zabawy. Czworonogi często podskakują, by zaczepiać swoich właścicieli i zachęcić ich do wspólnego przeciągania linki. Może zdarzyć się, że psiak będzie delikatnie powarkiwać oraz przyciągać smycz do ziemi.

Zachowanie to wynika z nudy oraz niewystarczającej dawki aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej. Najlepszym sposobem zapobiegania łapaniu zębami za smycz jest zapewnienie psu odpowiedniej dawki zabaw i ruchu, ale również uzupełnienie braków edukacyjnych.

Szarpak zamiast smyczy – sposób na okazanie frustracji

Pies gryzie smycz? Być może doskwiera mu brak swobody podczas waszych wędrówek. Opiekunowie często zapominają o tym, że zwierzęta podczas spacerów załatwiają wiele swoich potrzeb, nie tylko fizjologicznych. Jeśli nie pozwolisz czworonogowi wąchać interesujących miejsc, witać się z innymi psami ani czasami zboczyć z trasy, w kierunku, który ten chciałby obrać, spotkasz się z jego frustracją. Zwierzak może zacząć gryźć smycz, ponieważ chce odzyskać nieco swobody.

Oczywiście absolutnie nie można pozwalać psu na wszystko podczas wspólnych wędrówek, spożycie przez niego toksycznej substancji lub podbiegnięcie do nieznajomego psa może skończyć się dla niego tragicznie. Do zapobiegania takim nieszczęściom służy smycz. Natomiast jej nadużywanie zdecydowanie jest niewskazane. Pies poza załatwieniem potrzeb fizjologicznych potrzebuje również stymulacji węchowej oraz kontaktów z innymi zwierzakami (o ile nie wykazuje wobec nich agresji ani nie reaguje lękowo).

Agresywne psy szarpiące smycz

Nierzadko zdarza się, że pies gryzie smycz, by rozładować swoje emocje, ponieważ nie potrafi zrobić tego w inny sposób. U wielu lękowych i agresywnych osobników takie zachowania uaktywniają się w sytuacjach stresowych, na przykład podczas mijania innych spacerowiczów lub zwierząt. W takich momentach pies chce ugryźć smycz i szarpać nią na boki.

Właściciel od razu będzie w stanie zauważyć emocje swojego podopiecznego, jeśli zwróci uwagę na jego mowę ciała. Spojrzenie zwierzaka będzie poważne, ciało silnie napięte, a pies będzie wkładał dużo energii w ciągnięcie liny, chcąc wyładować swoje emocje.

Nie zwracasz uwagi na psa? To może być przyczyna problemu

Pies, który chwyta za smycz, może zwyczajnie chcieć zwrócić na siebie uwagę właściciela, który go wyprowadza. Nieraz oczekuje w zamian smaczków, często zabawki, a niekiedy po prostu zainteresowania się nim. Najczęściej podczas gryzienia zwierzę spragnione uwagi próbuje również skakać na człowieka, łapać pyskiem jego dłoń lub delikatnie podgryzać kostki.

Niekiedy przyczyną warczenia i zainteresowania smyczą może być ból

Zdarzają się przypadki, kiedy pies gryzie smycz i warczy, ponieważ idąc, odczuwa ból. Może być on skutkiem źle dobranych szelek lub efektem korzystania z kolczatki. Dlatego, zanim przejdziesz do uczenia psa komend oraz pożądanych zachowań, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Z dalszej części artykułu dowiesz się jak podjąć kompleksowe działania, które pomogą twojemu psu z łatwością zrozumieć nowe zasady i reguły obowiązujące podczas spacerów.

Ignorować czy oduczyć szczeniaka gryzienia smyczy?

Na początku najważniejsze jest określenie powodów, które sprawiają, że pies gryzie smycz. Zanim przejdziesz do jakiejkolwiek nauki, zaopatrz się w szarpak oraz paczkę smaczków.

Jeśli pupil gryzie smycz, ponieważ się nudzi poza zadbaniem o odpowiednią dawkę ruchu, warto nauczyć swojego podopiecznego, że to opiekun wyznacza czas na zabawę. Zacznij od nauki komendy „puść”, kiedy twój pies przestanie gryźć smycz, możesz nagrodzić go ulubionym smakołykiem. W momencie, gdy będzie spokojny, możesz wyjąć szarpak lub gryzak i zacząć zabawę. Nie zaczynaj bawić się z pupilem, kiedy ten wciąż gryzie, ponieważ w ten sposób osiągniesz skutek odwrotny do zamierzonego.

Jeśli pies gryzie smycz, chcąc uzyskać uwagę właściciela, prawdopodobnie otrzymuje jej zbyt mało lub rozwinęło się u niego silne przywiązanie. W takiej sytuacji najlepiej udać się do doświadczonego behawiorysty, który dokładnie przeanalizuje zachowania zwierzaka i zaproponuje odpowiednie szkolenie.

Zawsze pracując z psem, pamiętaj o cierpliwości i nagradzaniu nawet małych postępów. Pod żadnym pozorem nie stosuj kar. Podopieczny, który straci twoje zaufanie, nie będzie chciał więcej z tobą pracować.

Szybkie sposoby, które pozwolą oduczyć łapania smyczy na spacerach

Znasz już najczęstsze przyczyny, dla których pies gryzie smycz. Poznałeś też sposoby na pracę z podopiecznym, a teraz przedstawimy szybkie do wprowadzenia triki, dzięki którym łatwiej będzie ci zapanować nad psem gryzącym smycz. Poznaj najlepsze z nich:

  1. Wymień obrożę na dobrze dopasowane szelki.
  2. Zawsze zabieraj ze sobą szarpak lub gryzak.
  3. Wymień smycz na taką zrobioną z łańcuszka. Psy niechętnie gryzą metal.
  4. Możesz również posmarować smycz, którą już masz preparatem przeciw obgryzaniu paznokci o gorzkim smaku. Tak przygotowana lina z pewnością nie pozostanie długo w psim pysku.
  5. Regularnie chwal i nagradzaj swojego pupila za grzeczne zachowanie podczas spacerów. Zwierzak będzie wiedział, że warto być posłusznym.

Istnieje wiele przyczyn niepożądanych zachowań u psa, a podstawą do pracy z oduczaniem złych nawyków jest wyeliminowanie ich. Obserwuj uważnie swojego podopiecznego i bądź cierpliwy, a z pewnością osiągniesz sukces.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.