Tarantule to pająki, które kojarzą się jednoznacznie negatywnie. Są duże, jadowite i raczej nikt nie chce natknąć się na takiego owada podczas spaceru. Doniesienia o tym, że tarantule ukraińskie pojawiają się już na wschodzie naszego kraju, mogą budzić niepokój. Tymczasem wielu terrarystów jeździ specjalnie na Ukrainę, aby mieć nowy okaz w swojej kolekcji. Być może po lekturze naszego artykułu również zapragniesz przygarnąć takie zwierzę. Przekonaj się, czy jest groźne i jakich warunków wymaga w hodowli. Przeczytaj nasz artykuł!
Tarantula czy ptasznik ukraiński?
Na początku warto wyjaśnić kwestię nazewnictwa. Tarantula, o której mowa, jest często określana także jako ptasznik ukraiński.
Najpewniej wynika to z nazewnictwa anglosaskiego. W języku angielskim wiele ptaszników określanych jest jako tarantule. W języku polskim takie określenie nie jest jednak poprawne. Lycosa singoriensis to tarantula ukraińska, a nie ptasznik.
Tarantula ukraińska – jak wygląda?
Opisywany owad to jeden z największych pająków w Europie (i największy w naszej części kontynentu). Długość tułowia wynosi około 5 centymetrów, natomiast rozpiętość odnóży może dochodzić nawet do 10 centymetrów. Same odnóża są dosyć grube, szczególnie w porównaniu do tułowia. Waga ciała tego pająka wynosi od 3 do nawet 7 gramów.
Jak można opisać jego wygląd?
- ciało jest brązowo-czarne i pokryte jest drobnymi włoskami;
- bardzo charakterystyczną cechą są drobne czarne plamki, którymi pokryte są odnóża;
- tak jak w przypadku większości pająków, samice są zdecydowanie większe od samców.
Czy tarantula ukraińska jest jadowita?
Tak jak inne tarantule, ta ukraińska również jest pająkiem jadowitym. Jej jad paraliżuje ofiarę i roztapia narządy wewnętrzne, które następnie są przez drapieżnika wypijane.
Dla ludzi jad tarantuli ukraińskiej jest jednak całkowicie niegroźny. Powoduje jedynie drobne zaczerwienienie i swędzenie, które mijają w ciągu 24 godzin. Zagrożone są tylko osoby uczulone na któryś ze składników jadu pająka.
Tarantula ukraińska w Polsce
Zmiany klimatu powodują, że w Polsce pojawiają się gatunki, których do tej pory tu nie było. Od kilku lat regularnie pojawiają się doniesienia o tym, że do naszego kraju dotarły już ukraińskie tarantule. Czy to prawda?
Czy tarantule ukraińskie znajdziesz poza hodowlami?
Na ten moment można z całą pewnością powiedzieć, że nie. W naszym klimacie ten gatunek pająka jak najbardziej mógłby przetrwać. Jego siedliska znajdują się jednak daleko od polskiej granicy. Nie ma mowy, aby pająki samodzielnie pokonały taki obszar.
Samo określenie „tarantula” budzi u wielu osób przerażenie, ale w tym przypadku nie ma powodów do paniki. Tarantule ukraińskie na pewno nie migrują do naszego kraju. Istnieje minimalna szansa, że natkniesz się na pojedynczy okaz, który uciekł z hodowli. Najczęściej jednak rzekome tarantule to po prostu źle rozpoznane kątniki.
Lycosa singoriensis w terrarium – jakich warunków potrzebuje?
A czy taka tarantula może mieszkać w terrarium? Jak najbardziej! Wielu pasjonatów terrarystyki bardzo ceni sobie ten gatunek pająka. W jakich warunkach powinien mieszkać?
- W zupełności wystarczy niewielki zbiornik o wymiarach 30 x 30 x 40.
- W naturze pająki żyją w norkach wykopanych w ziemi, dlatego połowę terrarium możesz wypełnić kwaśnym torfem, który miesza się z gliną i piaskiem.
- Klimat Ukrainy jest w dużej mierze podobny do naszego, dlatego nie trzeba zapewniać pająkowi żadnego dodatkowego ogrzewania.
- W terrarium musisz umieścić miskę z wodą, która zapewni zwierzęciu odpowiednią wilgotność powietrza.
- Różnego rodzaju rośliny i ozdoby zasadzisz już we własnym zakresie.
W okresie zimowym dobrym pomysłem będzie przestawienie terrarium tarantuli ukraińskiej w chłodniejsze miejsce. W swoim naturalnym środowisku te zwierzęta hibernują na zimę w fundamentach budynków i warto odwzorować te warunki także w niewoli.
Gdzie kupić pająka Lycosa singoriensis?
Po ten gatunek pająka wielu hodowców wybiera się specjalnie na Ukrainę, aby odłowić osobniki w naturalnych warunkach. Bardzo często jednak można spotkać tarantule na giełdach terrarystycznych i portalach aukcyjnych. Ile będzie ci towarzyszył taki owad?
W dobrych warunkach samice żyją około czterech lat. Średnia długość życia samca to natomiast dwa lata. Oczywiście, wiele zależy od warunków, w jakich mieszkają pająki.
Tarantula ukraińska – czym się żywi?
A czym trzeba karmić tarantulę ukraińską? Wymagania żywieniowe tego gatunku nie różnią się szczególnie od wymagań innych pająków hodowlanych. Wybieraj żywą karmówkę, która nie jest większa od ciała pająka.
Dobrze sprawdzą się:
- mączniki;
- drewnojady;
- karaczany;
- świerszcze.
Podczas karmienia uważaj, aby pająk nie wyskoczył z terrarium. Tarantula ukraińska ma świetny wzrok, a w naturze jest bardzo aktywnym łowcą. Skacze na długie dystanse i porusza się naprawdę błyskawicznie. Musisz więc zachować czujność.
Tarantula ukraińska – podsumowanie
Wbrew niektórym doniesieniom gatunek, który opisaliśmy, nie przeniósł się jeszcze na tereny Polski. Co więcej, nic tego nie zapowiada. Występuje jednak w niewoli.
Jeżeli fascynują cię takie pająki, możesz z powodzeniem hodować je w terrarium. Wymagania tarantuli ukraińskiej nie są wysokie, dlatego będzie odpowiednia dla początkujących terrarystów. Choć te małe zwierzęta potrafią bez litości polować na ofiary, to ich jadu nie musisz się bać.
„Opisywany owad to jeden z największych pająków w Europie”
Dobrze, że największym gadem Europy nie jest jakiś ssak;)
Ale owada to sobie wypraszam
#MUREM ZA OWADAMI.
Zapraszamy na podkarpacie w rejon rzeki Wisłok od strony Komanczy. Tam te pajaki juz od 5 lat są.