Czy wiesz, do czego służy twojemu pupilowi jego okazała kita? Ogon kota to przedłużenie kręgosłupa – niezbędna część jego ciała. Wbrew pozorom, koci ogon to nie tylko ozdoba. Pełni wiele różnych funkcji związanych ze sprawnym poruszaniem się i komunikacją. Jeśli chcesz wiedzieć, co takiego oznaczają wszystkie jego ruchy i drgania – czytaj dalej. Dzięki tej wiedzy będziesz w stanie lepiej zrozumieć zachowanie i potrzeby swojego pupila. 

Po co kotu ogon?

Zastanawiasz się, po co kotu ogon? Jego główną i podstawową funkcją jest utrzymywanie równowagi. Anatomia kota w trakcie ewolucji dostosowała się do trybu życia zwierzęcia. Ogon kota pozwala mu doskonale radzić sobie w każdej sytuacji. Jest to cenne narzędzie podczas wspinaczki po drzewach, chodzenia po wąskim murku lub przysłowiowego spadania na cztery łapy. Bez ogona to wszystko byłoby niemożliwe! 

Oczywiście, są od tego wyjątki. Rasowe koty z krótkim ogonem także radzą sobie w życiu. To dlatego, że koty mają jeszcze precyzyjnie działające ucho wewnętrzne. Narząd ten pozwala nawet zwierzakom bez ogonów utrzymać balans ciała. Nie jest to jednak naturalna forma kociego organizmu, co przekłada się na sprawność.

Ogon kota jest też niezwykle przydatny w trakcie polowania. Widać to szczególnie wśród większych drapieżników, takich jak pantery. Nie mają one żadnego problemu z upolowaniem zwierzyny z drzewa. Z kolei gepard dzięki swojemu ogonowi nie musi zwalniać, gdy wykonuje ostry skręt podczas polowania na antylopę. Podobne, choć mniej widowiskowe zachowania można zauważyć też wśród naszych domowych pupili.

Ogon kota i jego niezliczone funkcje

Czy wiesz, że ogon kota to też jego własny przenośny grzejniczek? Gdy owija się nim podczas snu, kumuluje ciepło. Można porównać tę czynność do przykrywania się w nocy kołdrą. 

Istnieje jeszcze jedna ważna funkcja tej części ciała. Ogon kota stanowi w pewnym sensie jego wizytówkę. Znajdują się na nim liczne gruczoły zapachowe. Ocierając się ogonem o przedmioty, kot oznacza swój teren.

Ogon kota – zachowanie

Musisz zapamiętać jedno – kot to nie pies! Gdy kot trzęsie ogonem, wcale nie oznacza to ekscytacji i gotowości do zabawy. Język ciała kota bardzo skomplikowany. Naucz się go czytać i rozpoznawać, na jakie zachowanie wskazuje ogon kota:

  • podniesiony do góry – wskazuje na przyjazne nastawienie;
  • prosty, ale trzymany pod kątem – kot niepewny otoczenia lub podejścia innych, ale raczej swobodny i nie wyczuwający żadnego zagrożenia;
  • poruszanie podniesionym do góry ogonem – oznacza to, że twój kot po prostu chce się z tobą bawić;
  • ogon kota uniesiony do góry, lecz zgięty na czubku – tak wygląda zwierzę nastawione przyjacielsko, lecz trochę niepewne otoczenia lub zamiaru innych;
  • układ ogona zbliżony to poziomej linii wskazuje na neutralne nastawienie – kot nie jest przestraszony ani wrogo nastawiony, lecz nie oznacza to też szczególnie dobrego nastroju;
  • ogon opuszczony w dół, lecz uniesiony u nasady – agresywne nastawienie, gotowość do walki lub obrony;
  • ogon kota wyprostowany i nastroszony, w pozycji pionowej – kot jest mocno zdenerwowany i agresywny, może zaatakować;
  • wyprostowany ogon opuszczony w dół – może oznaczać agresywne zamiary;
  • podkulony pod siebie, schowany między nogami – oznacza uległość i pokorę;
  • kot trzęsie ogonem, który jest wyprostowany i uniesiony – jest bardzo ucieszony na twój widok, być może się stęsknił lub chce pokazać ci, jak mu na tobie zależy;
  • jeśli kot stuka ogonem o podłogę jest to oznaka irytacji, złości lub ekscytacji i ogólnego pobudzenia – lecz raczej wyraża w ten sposób negatywne uczucia;
  • leżący ogon i lekkie drganie jego czubka – kot jest zaciekawiony, zainteresowany i gotowy do akcji;
  • gdy ogon kota jest zawinięty wokół jego ciała, oznacza to chęć zwiększenia dystansu i wyznaczenia swojej strefy prywatnej – zwierzę w tej pozycji nie ma ochoty na bliższy kontakt lub się go boi;
  • odwrócona litera “U” – wskazuje to na agresję obronną, często spotykana wśród młodych kotów podczas zabawy;
  • wygięty łuk nad grzbietem – oznacza postawę defensywną, a jeśli ciało nie jest spięte ani napuszone, może wskazywać też na zwykłe podniecenie lub zainteresowanie.

Ogon kota to nie jedyna rzecz, którą musisz nauczyć się czytać, aby zrozumieć zachowanie swojego pupila. Oczywiście, jest to bardzo ważne narzędzie do komunikacji, ale warto odczytywać wszystkie sygnały płynące z kociego ciała naraz! Ważne są też wszystkie inne części ciała: uszy, oczy, sierść, wąsy, a także wydawane przez kota dźwięki.
Na pierwszy rzut oka ogon kota jest wielką zagadką. Wystarczy jednak baczna obserwacja i nieco wprawy, aby nauczyć się go czytać. Gdy zrozumiesz kocią mowę ciała, zyskasz lepszą więź ze swoim pupilem. Z pewnością przyniesie to wam obojgu mnóstwo satysfakcji.

Archiwum: czerwiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)