W poradniku opowiemy o najczęstszych objawach krzywicy oraz przedstawimy objawy, które powinny zostać skonsultowane z lekarzem weterynarii. Wyjaśnimy, czym jest niedźwiedzia łapa u psa i jak dochodzi do rozwinięcia się takiego zniekształcenia. Znajdziesz tu również informacje o diagnostyce chorób kości i stawów oraz rodzajach ich leczenia. Dowiesz się także, co możesz zrobić, by uchronić przed nimi swojego podopiecznego.

Jak wygląda niedźwiedzia łapa u psa?

Pies cierpiący z powodu niedźwiedziej łapy nie może utrzymać nadgarstka w odpowiedniej pozycji. W przypadku tej deformacji śródręcze i śródstopie, które powinny być ułożone w pozycji prostopadłej do podłoża, nie mogą się w niej utrzymać. Wskutek tego są ustawiane w poziomej pozycji i stykają się z podłożem. Można to zaobserwować podczas spacerów z chorym zwierzakiem, który zamiast stawać na opuszkach palców, opiera się na nadgarstku. Jeśli nieprawidłowość jest spowodowana uszkodzeniem nerwu promieniowego czworonóg, idąc, podpiera się na grzbietowej części nadgarstka, ponieważ dochodzi do podwinięcia się łapy.

Przyczyną tej deformacji może być przejście urazu mechanicznego, na przykład potrącenia przez samochód, podczas którego doszło do przecięcia nerwu promieniowego. Niekiedy to efekt przebytych zapaleń ścięgien, nerwów lub innych zaburzeń w działaniu układu nerwowego zwierzęcia. Często, zwłaszcza u szczeniąt jest to efekt krzywicy – choroby tkanki kostnej prowadzącej do deformacji kości kończyn i nie tylko. Szansą na zniwelowanie niedźwiedziej łapy u psa jest jedynie zabieg chirurgiczny, ale nie gwarantuje on pełnego wyleczenia.

Przyczyny krzywicy u psa

Najczęściej rozwój krzywicy u psa jest następstwem niedoborów witaminy D, które z kolei prowadzą do zaburzeń gospodarki dwóch niezwykle ważnych pierwiastków – wapnia i fosforu. Chociaż istnieje również rodzaj choroby witamino-D-odpornej, jest on znacznie rzadziej diagnozowany. Niedźwiedzia łapa u psa często jest także efektem zaniedbania warunków, w jakich żyją psy w okresie szczenięcym. Wśród czynników zwiększających ryzyko rozwoju krzywicy wlicza się przede wszystkim:

  • niewłaściwe żywienie karmą pozbawioną składników mineralnych, a zwłaszcza nieposiadającą odpowiedniej ilości wapnia;
  • brak światła słonecznego prowadzący do niedostatecznej produkcji witaminy D3;
  • brak ruchu;
  • wczesne odstawienie szczeniąt od matki.

Poza tym zmiany krzywicze, takie jak niedźwiedzia łapa u psa, mogą być spowodowane schorzeniami, w których występują zaburzenia wchłaniania witaminy D, a także przewlekłym zarobaczeniem czworonoga.

Krzywica u psa – objawy choroby kości i stawów

Objawy krzywicy u psa powinny być doskonale znane każdemu opiekunowi szczeniaka, zwłaszcza ras dużych, które są bardziej narażone na zachorowanie. Choroba najczęściej daje o sobie znać w wieku od 2 do 8 miesiąca. Jej rozwój zazwyczaj jest bardzo powolny, dlatego dość łatwo przeoczyć niepokojące symptomy, a w efekcie stracić szansę na stosunkowo łatwe skorygowanie schorzenia.

Najbardziej niepokojącymi, pierwszym symptomami na wczesnym etapie kształtowania się niedźwiedziej łapy u psa, a ogółem krzywicy, są powiększenia nasady kości długich w stawach nadgarstkowych i skokowych oraz różańcowych zgrubień na końcach żeber. W przypadku niektórych ras olbrzymich czy innych szybkorosnących psów są to typowe cechy, które mijają wraz z dojrzewaniem kości zwierzęcia i wracają do normy.

Poznaj wszystkie oznaki choroby, by w razie konieczności móc szybko udać się po pomoc do gabinetu weterynaryjnego ze swoim pupilem:

  • wyraźna bolesność kości oraz upośledzenia motoryki dotyczące kończyn tylnych, w związku z którymi zwierzę jest niechętne do spacerów oraz zabaw;
  • opieranie się na nadgarstkach, a nie opuszkach łap podczas chodzenia, będące efektem łukowatego wygięcia kończyn;
  • wyraźnie wyczuwalne i widoczne pogrubienia połączeń chrzęstno-kostne żeber, określane także jako „różaniec krzywiczy”;
  • poszerzone obrysy przynasadowych kości przedramiennych oraz podbudowy nazywane także „bransoletami krzywicznymi”;
  • pojawienie się niedźwiedziej łapy u psa;
  • odkształcenia linii kręgosłupa i ostatnich żeber;
  • zniekształcenia kości miednicy;
  • brzuch sprawiający wrażenie obwisłego, wskutek osłabienia jego mięśni;
  • szpotawość lub koślawość kończyn;
  • uszkodzenia szkliwa i zaburzenia w wymianie zębów mlecznych na stałe;
  • osłabienie odporności mogące prowadzić do nawracających infekcji;
  • brak apetytu, a w efekcie utrata masy ciała.

Jak diagnozuje się krzywicę? Czy da się wyleczyć tę chorobę psów?

Jeśli zauważyłeś u swojego podopiecznego jakiekolwiek niepokojące objawy mogące wskazywać na choroby kości czy stawów, powinieneś jak najprędzej udać się z nim do lekarza weterynarii. Im szybciej to zrobisz, tym mniej nieodwracalnych problemów zdrowotnych wywoła schorzenie. Postawienie właściwej diagnozy nie powinno zająć specjaliście zbyt dużo czasu, ponieważ zmiany krzywice są widoczne w obrazie RTG. Większość weterynarzy zleca także badania krwi, które pozwalają ocenić stan ogólny pacjenta.

Leczenie krzywicy pozwala zatrzymać rozwój choroby i zapobiec nieodwracalnym deformacjom, na przykład niedźwiedziej łapie u psa, której skorygowanie jest niemalże niemożliwe. By podawanie leków miało sens, musi być także wspomagane odpowiednim stylem życia pacjenta. Niezbędne jest stosowanie karmy wysokiej jakości, która zapewni odpowiednią ilość wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poza tym należy zapewnić zwierzakowi dużą ilość ruchu na świeżym powietrzu, jednak nie zmuszać psa do wysiłku, na który nie ma siły.

Niedźwiedzia łapa u psa – zapobieganie chorobie

Psy w wieku szczenięcym rozwijają się niezwykle szybko, zwłaszcza te dużych i szybkorosnących ras, dlatego należy zadbać o warunki, w jakich żyją. Poza tym, jeśli planujesz zakup czworonoga, zwróć uwagę na środowisko, w którym żyje mama maluchów. Karmienie niskiej jakości pożywieniem pozbawionym niezbędnych składników odżywczych, brak ruchu, dostępu do światła dziennego czy stres mogą doprowadzić do wad rozwojowych układu kostnego, które w przyszłości mogą przekształcić się np. w niedźwiedzią łapę u psa.

Każdy zwierzak zarówno rosnący szczeniak, jak i dorosły pies do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebuje pełnowartościowego pożywienia.Możesz skorzystać z gotowych produktów, jednak pamiętaj, by wybierać karmy bazujące na pełnowartościowym mięsie z dodatkiem owoców i warzyw. Takie rozwiązanie gwarantuje odpowiedni bilans wapnia i fosforu niezbędnych do utrzymania zdrowia układu kostnego. Coraz częstszym sposobem żywienia są diety typu BARF opierające się na podawaniu psom surowego mięsa oraz nabiału, jednak wymagają one starannej suplementacji, w związku z czym nie zaleca się ich stosowania osobom nieposiadającym doświadczenia w samodzielnym komponowaniu posiłków.

Poza tym niezwykle ważne jest zadbanie o odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu.Brak aktywności fizycznej to czynnik prowadzący do rozwoju wielu groźnych chorób, podobnie jak niedobór witaminy D3 syntezowanej pod wpływem światła słonecznego. Efektem może być niedźwiedzia łapa u psa.

Nie zapominaj także o regularnych wizytach w gabinecie weterynaryjnym. Szczepienia, odrobaczenia i badania kontrolne skutecznie chronią przed zachorowaniem na wiele schorzeń. Poza tym należy konsultować z weterynarzem wszystkie niepokojące objawy.

By zmniejszyć ryzyko powstania nieodwracalnych zniekształceń, jak na przykład niedźwiedzia łapa u psa, należy szybko rozpocząć leczenie krzywicy. Jeśli zauważyłeś u swojego pupila objawy mogące sugerować choroby tkanki kostnej, od razu powinieneś udać się z nim do weterynarza, by zahamować rozwój choroby.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.