Z tekstu dowiesz się, jak często dochodzi do zapłodnienia w przypadku tego gatunku. Podpowiemy także, czy musisz inaczej zadbać o molinezję w ciąży, a także jak obchodzić się z jej potomstwem. To wszystko musisz wiedzieć, jeśli planujesz trzymać te ryby w akwarium!

W jaki sposób rozmnaża się molinezja?

Ryby z rodziny piękniczkowatej mają bardzo specyficzny sposób rozrodu. Inaczej niż wiele popularnych gatunków, nie zrzucają ikry bezpośrednio do wody. Młody narybek opuszcza ciało samicy całkowicie rozwinięty i gotowy do samodzielnej egzystencji. Nie oznacza to jednak, że molinezja jest ssakiem.

Samica tego gatunku zawsze ma w ciele jajeczka, które czekają tylko na zapłodnienie przez samca za pomocą zewnętrznego narządu kopulacyjnego zwanego gonopodium. Gdy do tego dojdzie, zaczynają się rozwijać zarodki.

Woreczek jajnikowy molinezji w ciąży wypełniony jest jajeczkami pełnymi zarodków. Samica w pewnym sensie wysiaduje je, przetrzymując w swoim ciele i daleko tej czynności do typowego rozwoju zarodka w ciele matki.

Molinezja w ciąży a czarna plamka

U molinezji w ciąży bardzo łatwo określić, kiedy pojawią się młode. Pomaga w tym wyraźna czarna plamka w okolicach płetwy odbytowej. Jest to czarna kropka, w której okolicach skupiony jest barwnik – melanina.

Jej rozmiar pozwala ocenić, kiedy samica wyda na świat potomstwo. Im bardziej zarodki rosną, tym mocniej naciskają na miejsce z plamką, a ta pod wpływem nacisku rozszerza się i wydaje większa.

Podczas obserwacji łatwiejsze zadanie mają hodowcy gatunków molinezji złotej (żółtej) oraz białej (srebrnej), ponieważ czarna plamka lepiej kontrastuje z ubarwieniem tych ryb. U odmian ciemnych, podobnie jak w przypadku gupików, ciężko zauważyć czarną kropkę i w takiej sytuacji pozostaje ci obserwacja wielkości brzucha ryby.

Molinezja w ciąży – jaki pokarm stosować?

W momencie ciąży oraz po jej zakończeniu nie zachodzi potrzeba zmiany pokarmu dla samicy molinezji. Zazwyczaj suche płatki i granulki zawierają więcej białka i innych składników odżywczych, niż samica potrzebuje. Można dodatkowo zastosować w diecie specjalne preparaty witaminowe.

Molinezja w ciąży nie jest narażona na wycieńczenie organizmu, jak to bywa w przypadku ssaków, ponieważ młode nie pobierają od niej pokarmu, jej ciało pełni funkcję jedynie inkubatora.

Młode rybki dopiero co wydane na świat wymagają natomiast specjalnego pokarmu. Można im podawać bardzo kaloryczne naupliusy artemii lub specjalne gotowe mieszanki dla narybku. Musisz jednak kontrolować ilość pożywienia, ponieważ czyszczenie czarnego podłoża akwarium może być trudnym zadaniem, szczególnie w przypadku gatunku Black Molly.

Co ciekawe, molinezja może przechowywać w swoim ciele nasienie samca. Jednokrotne zapłodnienie może dać kilka miotów. Każdy kolejny będzie mniej liczny, ale lepiej wcześniej zastanowić się co zrobisz z młodymi.

Jak założyć hodowlę molinezji?

Jeśli planujesz hodowlę molinezji na większą skalę, to odseparuj je od ryb innego gatunku. Molinezję w ciąży warto przenieść do specjalnego kotnika z dziurkami, przez które narybek ucieknie do pustego zbiornika.

Akwaria hodowlane nie wyglądają ładnie, dlatego mało kto decyduje się na zakładanie ich w domu. Weź także pod uwagę, że w akwarium wielogatunkowym, jest raczej mała szansa na to, że molinezja wyda na świat potomstwo, które przeżyje.

Tam, gdzie pływa wiele ryb na przykład molinezja marmurkowa, żaglopłetwa czy żółta księżycowa wraz z innymi rybami zachodzi realne prawdopodobieństwo, że większe, aktywne i agresywne zwierzęta będą wyjadały młode molinezje.

Molinezja w ciąży – zadbaj o parametry wody

Jeśli dorosłe ryby dobrze czują się w twoim akwarium, to z pewnością i młode będą miały zapewniony komfort. Nie musisz się o to wyjątkowo starać. Woda dla molinezji w ciąży może być lekko zasolona, ale nie jest to wymóg.

Optymalna temperatura wody dla tego gatunku to 26 stopni, przy pH rzędu 7–7,5. Rozmnażanie tych ryb nie wymaga od ciebie specjalnych starań i jest bardzo łatwe, zadbaj jednak o czystość w zbiorniku.

Ze względu na specyficzny sposób rozmnażania molinezji powinieneś dopilnować, żeby w akwarium nie doszło do rozwoju niebezpiecznych dla dorosłych ryb bakterii. Mogą one powodować różne choroby groźne dla zdrowia i życia zwierząt, Chcąc tego uniknąć, dbaj o jakość wody, regularnie dokonuj jej podmian i zaopatrz się w specjalny filtr.

Ile trwa ciąża molinezji i jak często do niej dochodzi?

Molinezje są bardzo płodne. To taktyka, którą natura obdarzyła ten gatunek, aby zapewnić mu przetrwanie. Poród następuje po około 40 dniach od zapłodnienia. Praktycznie od razu może dojść do kolejnej ciąży.

Jeśli zaczynasz przygodę z akwarystyką, powinieneś już na wstępie zastanowić się, co zrobić z potomstwem. Dla małej grupy ryb tego gatunku wystarczy akwarium o długości 60 cm i pojemności około 80 litrów.

Molinezja to bardzo popularna ryba akwariowa i zachowuje aktywność przez większą część dnia. Jeśli stracisz kontrolę nad rozrostem populacji, niezbędny okaże się zakup większego zbiornika. W teorii te zwierzęta można hodować w mniejszych zbiornikach, ale nie jest to dla nich komfortowe. Czasem warto pozwolić działać naturze, która sama zajmie się redukcją populacji.

Najpopularniejsze rodzaje ryb z gatunku molinezji

Wśród akwarystów dużą popularnością cieszą prawie wszystkie rodzaje molinezji. Różnią się między sobą wielkością, ale wszystkie prezentują się pięknie. Najpopularniejsze gatunki molinezji to:

  • molinezja meksykańska;
  • molinezja ostrousta;
  • molinezja czarna księżycowa;
  • molinezja szerokopłetwa;
  • molinezja żaglopłetwa.

Jeśli dobrze się przygotujesz na nowy narybek, to po przeczytaniu tekstu widok molinezji w ciąży nie będzie dla ciebie żadnym wyzwaniem. Zadbaj o podstawowe potrzeby gatunku, dzięki czemu twoje rybki cieszyły się będą pełnią życia i dobrym zdrowiem.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.