Maine coon to przedstawiciel jednej z największych kocich ras. Jest ona uznana w praktycznie wszystkich organizacjach felinologicznych na świecie. Wyróżnia go jednak nie tylko wygląd, ale również charakter. Czy maine coon rudy zdarza się często? Z czym wiąże się to umaszczenie i w jakich odmianach występuje? Sprawdź!

Maine coon – rudy, charakterny kot

Choć maine coon rudy nie jest jedynym umaszczeniem, które spotyka się w rasie, to jednak dobrze obrazuje jej charakter. Koty te pochodzą z Kanady, gdzie stanowią rasę narodową. Uważa się, że jest to rasa przynajmniej częściowo naturalna. Koty są wesołe i bardzo towarzyskie, chętnie przebywają tak blisko człowieka, jak to możliwe. Przyciągają też uwagę wyglądem – dłuższym futrem, charakterystycznymi rysimi pędzelkami na uszach i ogonem w formie ogromnej kity.

Maine coon – rudy to niejedyne umaszczenie

Tak jak zostało wspomniane, maine coon rudy jest najpopularniejszy i takie umaszczenie spotyka się najczęściej. Nie oznacza jednak, że jest ono jedyne. Koty te bowiem występują w jeszcze kilku innych kolorach podstawowych, takich jak:

  • niebieski;
  • kremowy;
  • czarny.

Barwy te mogą się łączyć, a także występować:

  • z dodatkiem bieli, np. w formie skarpetek albo krawatki;
  • z pręgowaniem;
  • jako solid.

Warto odróżnić przy tym koty pręgowane od szylkretów. Jako szylkrety występują przede wszystkim koty w umaszczeniu czarnym i niebieskim. Mogą one mieć dodatkowo pręgowanie albo białe plamy.

Istnieją też koty srebrne, które mogą mieć formy:

  • z pręgowaniem;
  • dymną;
  • pale;
  • shaded.

One też mogą występować z bielą, ale nie muszą. Co więcej, srebrzyste koty łączą najczęściej z kolorami podstawowymi – jest to bowiem charakterystyczny efekt, dzięki któremu sierść ma wyjątkowy połysk.

Maine coon rudy – w jakich formach występuje to umaszczenie?

Jak więc wygląda maine coon rudy, jeśli może mieć umaszczenie w różnych formach? Oto kilka słów o każdym z jego rodzajów.

Umaszczenie rude jednolite

Podstawowym umaszczeniem, które może przyjmować maine coon rudy, jest solid. Jest to nic innego jak umaszczenie jednolite. Wówczas opisywany kot określany jest jako maine coon rudy solid. Jeśli dodatkowo ma plamy białe, które mogą mieć formę np. krawatki, czyli plamy pod szyją, albo skarpetek, czyli białych łapek, to jest to maine coon rudy solid z bielą.

Umaszczenia pręgowane

Maine coon rudy pręgowany to taki, który ma rude futro z widocznymi pręgami, ale bez dodatkowych plam bieli. Jeśli pojawiają się skarpetki albo krawatka, mowa o kocie pręgowanym rudym z bielą.

Inne umaszczenia rude

To jeszcze nie wszystkie umaszczenia, w których może występować maine coon rudy, choć są one najczęściej spotykane. Istnieją jednak też rzadsze geny, zazwyczaj z dodatkiem srebra. W przypadku takiego kota włos przy sierści ma podstawowy kolor, natomiast jego końcówka ma inną barwę – w tym przypadku srebrzystą. W tej wersji mogą występować:

  • maine coon rudy shaded – kot taki wydaje się zupełnie biały, choć w rzeczywistości jest rudy, ale jego włos został częściowo odbarwiony; ⅓ końcówki jest zwykle lekko srebrzysta, a głowa jaśniejsza od reszty ciała. Co ciekawe, kocięta często są całkiem białe;
  • maine coon rudy pale – znaczenie srebrne jest bardzo delikatne, a kolor rudy bardziej zaznaczony niż w ubarwieniu shaded;
  • maine coon rudy srebrzysty pręgowany – kot jest rudy z pręgowaniem i dodatkowo srebrzystą poświatą we włosie.

Dobry hodowca szybko jest w stanie rozpoznać, jakie ubarwienie ma jego kot. Z tego powodu, jeśli szukasz kociaka, który ma konkretny wygląd, zgłoś się do hodowli jeszcze przed czasem, kiedy urodzi się w niej miot. Hodowca będzie w stanie powiedzieć, czy jest szansa, że z danego połączenia rodziców urodzi się maine coon rudy. Dopiero jednak po narodzinach miotu znane będą konkretne umaszczenia. Z tego powodu koty dla hodowców często wydawane są nawet po 6 miesiącu życia, kiedy cechy fenotypu się stabilizują.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.