Królik karzełek teddy to jeden z najlżejszych i najmniejszych królików hodowlanych. Ma grubą i gęstą sierść, przez co szybko skrada serca miłośników futrzanych stworzonek. I choć dopiero wkracza na polskie kanapy, możesz być pewien, że niewiele potrzeba by wkrótce stał się gwiazdą wśród królików!
Zanim jednak zdecydujesz się przyjąć go pod swój dach – poznaj go bliżej i zobacz, jakie ma wymagania, bo choć jest mały gabarytowo, to jego potrzeby są równie wielkie, jak królików gigantów!
Królik teddy – najlżejszy króliczek miniaturka
Króliczek teddy ma wiele innych określeń – czasem nazywany jest karzełkiem perskim pluszowym, a czasem określa się go po prostu mianem „królik karzełek teddy”. Słynie z tego, że jest najlżejszym przedstawicielem swojego gatunku, ponieważ jego waga waha się od 800 do 1600 g.
Jest rzeczywiście niewielki – i to właśnie powód, dla którego króliczek teddy zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Jego zaletą jest także oddanie, ponieważ potrafi się naprawdę mocno przywiązać do swojego właściciela!
Jak oswoić małego teddy? Królik, który wymaga cierpliwości!
Karzełek teddy bardzo przywiązuje się do człowieka, choć początkowo trudno w to uwierzyć. Swoją więź z opiekunem buduje długo i opiera się ona na bezgranicznym zaufaniu. Aby je zdobyć, trzeba spędzać z nim dużo czasu!
Rozmawiaj ze swoim pupilem
Królik karzełek lubi też, gdy się z nim rozmawia. Kiedy przebywasz w jego okolicy, po prostu do niego mów, od czasu do czasu poczęstuj go przysmakiem, a dzięki czemu zyskasz jego atencję i niebawem sam będzie do ciebie podbiegał.
Królik teddy potrzebuje czasu, by się oswoić, zatem nie denerwuj się, jeśli ten proces przebiega zbyt długo. Kiedy już ci zaufa, przekonasz się, że w tym małym ciele znajdują się ogromne pokłady miłości!
Królik teddy – skąd pochodzi i dlaczego jest taki mały?
Karzełki teddy to dość tajemnicza rasa – ich dokładne pochodzenie nie jest znane. Prawdopodobnie stanowią wynik mieszania różnych królików miniaturek z królikami angorskimi. Królik miniaturka teddy ma w sobie również domieszkę krwi królika lwiego, co jest bardzo widoczne także w jego wyglądzie – to po nim odziedziczył niesamowicie bujną czuprynę!
Wielkość królika miniaturki teddy jest skutkiem mutacji genu HMGA2, który odpowiada za wzrost.
Czy królik teddy jest rasą?
Choć królik karzełek sprzedawany jest jako przedstawiciel rasy i ma charakterystyczne cechy, to przez większość organizacji hodowlanych nie jest uznany oficjalnie za rasę. Mimo to, na świecie istnieje wiele klubów miłośników tych małych króliczków.
Króliczek miniaturka – karzełek wśród królików
Jest to jeden z mniejszych przedstawicieli swojego gatunku, ponieważ mierzy maksymalnie 30 cm! Jest bardzo wątły i delikatny, krępy. Uwagę przyciąga także jego mała głowa z szerokim czołem.
Kończyny są krótkie, delikatnie zbudowane, a uszy zaokrąglone. Całe ciało pokryte jest gęstą i grubą sierścią, która ma aż 10 cm długości, jednak nie sprawia ona problemów w pielęgnacji.
Jaki jest króliczek teddy?
Karzełki teddy, pomimo iż początkowo nie są zbyt ufne, po zbudowaniu więzi z właścicielem okazują się być wyjątkowo towarzyskie! Ich ciekawska natura sprawia, że bardzo szybko eksplorują mieszkanie oraz wybieg. Kochają też pieszczoty, dlatego decydując się na adopcję tego pupila, przygotuj się na długie sesje, które wymagają nieustannego głaskania i drapania!
Czy dom z dziećmi jest dobrą opcją dla teddy’ego?
Pamiętaj jednak, by być przy tym delikatnym – to bardzo wrażliwe stworzenia, które łatwo skrzywdzić. Jeśli w domu są dzieci, zastanów się, czy króliczek teddy jest najlepszym wyborem. Być może warto poczekać, aż nieco podrosną? Choć pociechy zwykle obdarzają zwierzaki wielką miłością, przypadkowo mogą zrobić im krzywdę.
Czy królik teddy ma duże wymagania?
Króliczek teddy jest miniaturką, ale również i on wymaga odpowiedniej przestrzeni. Źle znosi stały pobyt w klatce, dlatego należy przygotować mu specjalny wybieg. Jeśli pozwolisz mu biegać po całym mieszkaniu, pamiętaj o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć kable – nie tylko może zniszczyć ważne elementy wyposażenia mieszkania, ale przede wszystkim zrobić sobie krzywdę!
Klatka dla królika
Królik miniaturka teddy potrzebuje też wystarczającej klatki. To minimum 35 cm wysokości, 60 cm szerokości oraz 90 cm długości, choć im większa przestrzeń, tym lepiej. W klatce powinien znajdować się paśnik, pojemniczek na wodę, kuweta oraz domek, w którym królik karzełek będzie mógł się schować.
Jakiej pielęgnacji wymaga królik karzełek teddy?
Ze względu na swoją gęstą sierść, to właśnie czesanie jest najbardziej czasochłonnym zajęciem w przypadku pielęgnacji królika. Aby karzełek teddy wyglądał naprawdę uroczo, należy go dokładnie czesać przynajmniej dwa razy w tygodniu grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach.
Sierść bardzo łatwo ulega zabrudzeniom, dlatego pamiętaj, aby ściółka w klatce, w której mieszka królik karzełek teddy była najwyższej jakości.
Królik teddy a słońce
Mimo tego, że słońce jest znakomitym suplementem diety, w przypadku małego królika może przynieść bardzo duże szkody. Króliczek teddy jest bardzo wrażliwy na promienie słoneczne, dlatego nigdy nie można go wystawiać na ich bezpośrednie działanie.
Karzełki teddy nie przepadają też za wycieczkami po ogrodzie – najbezpieczniej czują się w mieszkaniu, w znanym sobie otoczeniu.
Królik teddy i problemy zdrowotne
Króliczek teddy żyje około 10 lat, ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy jest zdrowy – to z kolei wymaga regularnych badań. Raz do roku powinieneś odwiedzić gabinet weterynaryjny, aby upewnić się, że pupil nie cierpi na żadną dolegliwość.
Ścieranie pazurków
Podczas wizyty u lekarza weterynarii możesz też przyciąć pazury – karzełek teddy niestety ma problem z ich naturalnym ścieraniem. Nie zapomnij również o szczepieniach, które są najlepszą profilaktyką w przypadku chorób zakaźnych.
Zęby – królik teddy i jego magiczne jedynki
Podobnie jak wszystkie zajęczaki, również i karzełek teddy ma problem z zębami. Bardzo często przedstawiciele tej rasy cierpią na wadę zgryzu – wydłużona żuchwa sprawia, że zęby nie ścierają się w trakcie jedzenia. Przerośnięte zęby powodują ból i uniemożliwiają jedzenie.
Jakie jeszcze choroby dotykają królika teddy?
Jak każdy zwierzak z długą i gęstą sierścią, również i królik karzełek ma problem z bezoarami, czyli zbitą sierścią, która znajduje się w przewodzie pokarmowym. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta i regularne szczotkowanie sierści.
Większość schorzeń, które dotyka królika teddy związana jest z jego mutacją. Zalicza się do niej także problemy z oddychaniem oraz ogólne problemy z układem trawiennym. Aby mały pupil nie cierpiał, częste wizyty w gabinecie weterynaryjnym są niezbędne.
Co je królik teddy?
Dieta królika karzełka nie jest skomplikowana – w zasadzie nie odbiega ona od menu normalnych królików domowych. Podstawę stanowi siano – około 80 proc. – resztę zaś dobrej jakości zioła i warzywa. Warto też dodać do jadłospisu specjalną karmę, która reguluje proces trawienny.
Dużo większe znaczenie ma wielkość poszczególnych smaczków – ponieważ to królik karzełek, nie mogą one być zbyt duże. Przysmakiem mogą być też gałązki – nie tylko będą znakomitym urozmaiceniem diety, ale przede wszystkim wspomogą ścieranie zębów.
Królik teddy – cena
Króliczek teddy nie jest drogi – młodego możesz kupić już za 50 zł. Cena zależna jest od jego stanu zdrowia, ale także od umaszczenia. Przed zakupem warto zwrócić się do fundacji zajmującej się pomocą królikom lub do klubu miłośników królików teddy – podpowiedzą ci, gdzie znajdziesz przedstawicieli dobrej hodowli, a także udzielą ci wielu cennych wskazówek.
Uważaj na pseudohodowle
Staraj się unikać pseudohodowli – nie tylko możesz trafić na bardzo chore króliki, ale również może się okazać, że wymarzony zwierzak wcale nie należy do pożądanej rasy.
Królik karzełek teddy to bardzo sympatyczny przedstawiciel króliczej rodziny. Dzięki swoim małym gabarytom prezentuje się niezwykle uroczo, jest też świetnym towarzyszem dla wszystkich osób, które kochają te futrzaste stworzenia. Ma swoje wymagania, co musisz mieć na uwadze, zanim go adoptujesz.
Zakup króliczka teddy – podsumowanie
Jeśli pragniesz stworzyć mu dom marzeń, pamiętaj, że karzełek teddy potrzebuje przestrzeni, regularnego czesania, ale także opieki weterynaryjnej, dzięki której jego życie jest znacznie prostsze i przyjemniejsze. Ciekawski króliczek teddy odwdzięczy się ogromną miłością.
Posiadając w domu małe dzieci, zastanów się, czy to najlepszy moment, aby pod waszym dachem zamieszkał ten nowy lokator – jest to stworzenie bardzo wrażliwe, a dzieci, choć bardzo je kochają, mogą przypadkowo zrobić mu krzywdę. Czasami warto chwilę poczekać.