W artykule opowiemy o historii powstania rasy oraz przedstawimy charakterystykę królika rex. Znajdziesz tu także wskazówki dotyczące opieki nad tymi zwierzakami. To bardzo ważne, abyś ocenił, czy jesteś w stanie stworzyć temu zwierzakowi optymalne warunki do życia.
Królik rex – historia rasy
Rasa rex powstała we Francji w XX wieku. Wówczas przypadkowy rolnik odnalazł w dwóch różnych miotach (prawdopodobnie było to potomstwo odmiany belgijskiej) króliczki o szorstkim i krótkim futerku. Mężczyzna szybko pochwalił się swoim znaleziskiem mieszkańcom w mieście, a urocze zwierzaki na tyle urzekły pewnego księdza, że ten postanowił zostać ich hodowcą.
Zaczął działalność w 1924 roku, a nowej rasie nadał nazwę Castor-Rex co po łacinie oznacza króla bobrów, ponieważ właśnie z tym ssakiem kojarzyło mu się brązowe futro króliczków. Z czasem powstawało coraz więcej hodowli królików, a gryzonie zaczęły występować w liczniejszych wariantach barwnych.
Wygląd i szczególne cechy rasy rex
Standardowe odmiany królika rex są średniej wielkości, a ich waga mieści się w przedziale od 2,75 do nawet 4,5 kilogramów. Ich ciała są delikatnie wydłużone, ale proporcjonalnie szerokie zarówno z przodu, jak i z tyłu. Charakterystyczną cechą dla tej rasy jest szeroka głowa z grubymi polikami. Umieszczone blisko siebie uszy powinny być owłosione i stać sztywno. Szyja jest znacznie wyraźniej zaznaczona oraz widoczna niż ma to miejsce w przypadku pozostałych ras królików. Rexy należą do odmian krótkowłosych, a ich sierść składa się z gęstego podszerstka i krótkiego włosa okrywowego.
Królik rex – charakter i usposobienie
Królik rex jest wyjątkowo żywiołowy, energiczny, a jednocześnie bardzo towarzyski. Charakteryzuje go ogromna ciekawość i żywotność, w związku z czym uwielbia uczestniczyć w życiu rodzinnym, o ile dobrze zna wszystkich domowników. Podobnie jak większość gryzoni ma dość duże potrzeby aktywności fizycznej.
Może być pupilem dzieci, jednak zaleca się, by były one nieco starsze i miały doświadczenie w opiece nad królikiem. Ze względu na niewielkie rozmiary bardzo łatwo o poważne urazy. Podczas zajmowania się nim trzeba pamiętać o stosowaniu się do wszystkich zasad bezpieczeństwa. Króliczy towarzysz co prawda nie uczy się równie szybko, co kot lub pies, ale jest wyjątkowo inteligentny i uwielbia nowe wyzwania, więc warto rozpocząć z nim szkolenie.
Królik rex – potrzeby i optymalne warunki
Przede wszystkim królik rex tak samo, jak inni przedstawiciele gatunku, nie powinien mieszkać sam. Zwierzęta te są bardzo towarzyskie i muszą żyć przynajmniej w parze, a najlepiej w większej grupie. Jeszcze przed ich zakupem należy zaopatrzyć się w klatkę odpowiednich rozmiarów oraz zbudować im wybieg o powierzchni minimalnie 4 m². Poza tym nie mają zbyt dużych wymagań i dobrze rozwijają się w pomieszczeniach o temperaturze od 15 do 25 stopni Celsjusza.
Co powinno znaleźć się na wyposażeniu króliczego raju? Są to:
- miseczka na jedzenie;
- poidełko na wodę;
- paśnik na sianko i słomę;
- kuweta;
- tunele, rampy, korzenie i inne akcesoria do zabawy;
- świeże gałązki drzew;
- co najmniej jeden domek dla każdego króliczka.
Pielęgnacja królika rex
Królik rex nie ma specjalnych wymagań dotyczących pielęgnacji. Raz w miesiącu należy skracać jego pazurki, a kąpiele wykonywać jedynie w razie potrzeby. Konieczne jest dokładne czyszczenie kojca oraz wszystkich zainstalowanych w nim akcesoriów co tydzień, by zapobiec rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych.
Przynajmniej raz w roku należy zabrać pupila na szczepienia przeciwko chorobom wirusowym, myksomatozie oraz wirusowej krwotocznej chorobie królików. Na pierwszą wizytę w gabinecie weterynaryjnym najlepiej wybrać się kilka dni po zakupie lub adopcji, kiedy zwierzakowi minie stres związany ze zmianą miejsca zamieszkania.
Odpowiednia dieta dla królika
Zapewnienie odpowiedniego żywienia to podstawa opieki nad każdym zwierzakiem. Podstawą diety królika rexa powinny być wysokiej jakości mieszanki zbożowe wzbogacane witaminami. Poza tym zwierzak musi mieć stały dostęp do świeżego, ale suchego siana. Nie należy zapominać o zapewnieniu gryzoniowi dodatków takich jak:
- trawy;
- zioła;
- zielone rośliny liściaste;
- gałązki drzew owocowych.
W roli pysznego i zdrowego dodatku doskonale sprawdzą się ekologiczne warzywa i owoce jak na przykład:
- marchew;
- sałata;
- jarmuż;
- cykoria;
- koper włoski;
- seler;
- jabłko;
- banan;
- gruszka;
- brzoskwinia.
Królik rex to doskonały towarzysz, jednak decydując się na jego zakup, trzeba wziąć pod uwagę, że nie może on mieszkać samotnie. Doskonale sprawdzi się w roli pierwszego gryzonia, ale nie zaleca się jego wyboru rodzinom z małymi dziećmi.