W artykule opowiemy o pochodzeniu królika polish oraz najważniejszych cechach przedstawicieli tej rasy. Dowiesz się również jak je rozpoznać i poznasz lepiej ich charakter. Przeczytaj nasz artykuł!
Królik polish nie pochodzi z Polski
Królik polish często jest tłumaczone jako królik polski, jednak mowa o dwóch zupełnie różnych rasach. Odmiana polish powstała na Wyspach Brytyjskich w drugiej połowie XIX wieku wskutek krzyżowania rasy niderlandzkiej z himalajską. Niestety stosowanie błędnego nazewnictwa jest na tyle powszechne, że zdarza się nawet wśród najbardziej doświadczonych hodowców.
Początkowo były to zajęczaki o dość dużych rozmiarach, jednak z biegiem czasu zaczęto selekcjonować mniejsze osobniki, w efekcie czego króliki polish przestały być hodowane na mięso i awansowały na przyjaciół ludzi.
Co warto wiedzieć o rasie?
Króliki polish często są mylone z karłami niderlandzkimi ze względu na pewne podobieństwa w ich wyglądzie. Być może przypominają je na pierwszy rzut oka, ale w rzeczywistości jest między nimi wiele różnic. Przede wszystkim odmiana polish nie ma tak okrągłej głowy, a jej przedstawiciele są istotnie więksi i przeważnie osiągają od 1100 gramów do nawet 1,5 kilograma masy ciała.
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech wyglądu królików polish są ich bardzo krótkie uszy. Najczęściej wśród królików tej rasy spotyka się osobniki o białym umaszczeniu z czerwonymi lub niebieskimi oczami, czyli albinosy.
Chociaż wygląd tych zajęczaków jest wyjątkowo uroczy, o ich ogromnej popularności zdecydował przede wszystkim charakter. Zwierzaki te są bardzo żywe w trakcie zabaw, jednak na ogół posiadają łagodne i spokojne usposobienie. Szczególnie wesołe są samce, ale nie oznacza to, że samiczki stronią od figli. Natomiast podobnie, jak w przypadku wielu innych ras królików mogą one szybciej się nimi nudzić i potrzebować dodatkowej motywacji do aktywności.
Króliki polish nie są zbyt popularną rasą w Polsce, a zakup rasowych osobników nie jest łatwy, ponieważ wielu hodowców błędnie oferuje zamiast nich przedstawicieli odmiany polskiej, która jest zupełnie inna. Ich uroczy wygląd i spokojne usposobienie sprawiają, że doskonale sprawdzają się w roli rodzinnych pupili.