W artykule opowiemy o historii pochodzenia rasy oraz jej wyglądzie. Poznasz również charakter i osobowość królika netherland dwarf. Znajdziesz tu także wskazówki dotyczące prawidłowej opieki, pielęgnacji oraz żywienia tych zajęczaków.
Pochodzenie rasy
Powstanie rasy królików netherland dwarf miało miejsce w Holandii na początku XX wieku. Jest ona efektem skrzyżowania małych króliczków polskich z odmianami dzikimi niewielkich rozmiarów. Miniaturowe, puszyste zwierzątka cieszyły się taką popularnością w Europie, że już w latach 60. zostały sprowadzone do Stanów Zjednoczonych, a w 1969 roku rasa została uznana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Hodowców Królików.
Początkowo króliczki tej rasy miały tendencję do przejawiania zachowań agresywnych w stosunku do ludzi, ponieważ powstały w wyniku krzyżowania z dzikimi zwierzętami. Jednak obecnie po latach starannej selekcji stały się wyjątkowo przyjazne i spokojne, chociaż wciąż uznaje się je za jedne z najbardziej energicznych zajęczaków.
Królik netherland dwarf – jak wygląda?
Najbardziej charakterystyczną cechą królika netherland dwarf są oczywiście jego miniaturowe rozmiary. Masa ciała dorosłych osobników powinna mieścić się w przedziale od 500 gramów do maksymalnie 1 kilograma. Ze względu na posiadany przez niego gen karłowatości, głowa i oczy są nieproporcjonalnie duże w stosunku do krępego i krótkiego ciała. Noszone wysoko uszy powinny być wyjątkowo krótkie, a pyszczek brachycefaliczny, czyli mocno skrócony i okrągły. Połączenie wszystkich tych sprawia, że króliki tej rasy nawet po osiągnięciu dojrzałości sprawiają wrażenie maluchów.
Charakter i usposobienie króliczków netherland dwarf
Króliki netherland dwarf podobnie jak inne odmiany karłowate są bardziej nerwowe i nieufne wobec ludzi niż większe rasy. Do ich oswojenia oraz zbudowania zaufania potrzeba znacznie więcej czasu i cierpliwości, jednak kiedy poświęci im się odpowiednią ilość uwagi, staną się wyjątkowo czułymi zwierzątkami domowymi.
Niestety ze względu na swoje niewielkie rozmiary i uroczy wygląd często są kupowane dzieciom, co jest zdecydowane niezalecane, a nawet odradzane. Dlaczego? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, króliki te bywają nerwowe, więc kiedy zostaną mocno przytulone lub trzymane na rękach przez niemające wyczucia dzieci, broniąc się, mogą przejawiać zachowania agresywne i na przykład ugryźć. Najczęściej prowadzi to do upuszczenia zwierzaka przez brzdąca, co dla pupila ważącego poniżej 1 kilograma może skończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią.
Opieka nad miniaturowym królikiem – co musisz wiedzieć?
Chociaż królik netherland dwarf osiąga niewielkie rozmiary, jest niezwykle energiczny i wymaga odpowiedniej dawki ruchu. Klatka dla niego powinna mieć minimalne wymiary 100x70x50 centymetrów, a dodatkowo warto zainwestować również w odpowiedni wybieg z atrakcjami jak np. tunele, domki, piłki, na którym zwierzak mógłby biegać i skakać. Minimalny czas, na jaki królik powinien być wypuszczany z klatki, to dwie godziny dziennie, ale twój podopieczny z pewnością będzie wdzięczny za dodatkowy czas na zabawy.
Klatka oraz wszystkie akcesoria powinny być odkażane przynajmniej raz w tygodniu. Króliki na ogół są czystymi zwierzętami i potrafią korzystać z kuwety, jednak zastosowanie się do tych zasad higieny zmniejszy ryzyko rozwoju chorób zakaźnych.
Czym żywić króliki?
Wszystkie króliczki są stuprocentowymi roślinożercami. W przypadku rasy netherland dwarf maluchy do osiągnięcia dojrzałości płciowej powinny mieć stały dostęp do świeżego siana. Dietę dorosłych osobników należy dodatkowo rozszerzyć o lucernę oraz owies, jednak nie wolno wprowadzać ich zbyt szybko.
W diecie królika powinno znajdować się przede wszystkim wysokiej jakości siano ze sprawdzonego źródła. Jeśli chcesz dokupić dodatki, wybierz dobrą gotową mieszankę przeznaczoną dla jego gatunku. Kupuj produkty pozbawione chemicznych wzmacniaczy smaku czy sztucznych konserwantów lub barwników.
W roli dodatku do jadłospisu doskonale sprawdzają się świeże lub suszone warzywa i owoce. Pysznym i zdrowym smakołykiem może być banan, jabłko, brzoskwinia, kapusta, groszek, ogórek lub marchew. Nie zapominaj także o zapewnianiu królikowi dostępu do świeżych gałązek drzew, które umożliwiają ścieranie zębów.
Opieka weterynaryjna królika miniaturki
Króliki netherland dwarf tak jak wszystkie zwierzęta domowe wymagają regularnych wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Na pierwszą warto udać się już kilka dni po zakupie lub adopcji, kiedy stres związany ze zmianą otoczenia ulegnie zmniejszeniu. Podczas konsultacji lekarz weterynarii przeprowadzi badanie palpacyjne i obejrzy zwierzaka, po czym zleci wykonanie odpowiednich badań kontrolnych. Zaleca się także wykonanie analizy kału, by mieć pewność, że nie ma w nim obecnych pasożytów jelitowych.
Podczas swojej pierwszej wizyty z królikiem w gabinecie weterynaryjnym ustal z lekarzem harmonogram szczepień. Twój pupil jest narażony na rozwój wielu chorób zakaźnych, nawet jeśli nie wychodzi na zewnątrz. Na szczęście, dzięki wakcynacji możesz uchronić go przed większością z nich.
Królik netherland dwarf cieszy się ogromną popularnością ze względu na swój uroczy wygląd. Przed zakupem należy jednak pamiętać, że to dosyć wymagające zwierzę, które nie powinno mieszkać w domu z dziećmi. Z uwagi na trudności w oswojeniu nie zaleca się wyboru tej rasy osobom nieposiadającym doświadczenia.