Króliki kalifornijskie zaliczane są do ras hodowlanych najczęściej przeznaczonych na mięso i futro. Ze względu na nietypowe umaszczenie bywają także chętnie wybierane przez miłośników gatunku, którzy postrzegają je bardziej w kategoriach przyjaciół niż obiadu. Sprawdź, co wyróżnia rasę królików kalifornijskich.
Króliki hodowlane – rasy
Króliki hodowlane to te, które hoduje się w celach rzeźnych lub futrzarskich. Hodowcy dzielą je na rasy. Głównym kryterium jest tutaj masa ciała.
Rasy duże:
- olbrzym belgijski;
- francuski baran;
- olbrzym srokacz.
Rasy średnie:
- czerwony nowozelandzki;
- biały nowozelandzki;
- termondzki biały;
- duński biały;
- kalifornijski;
- francuskie srebrzyste
Rasy małe:
- podpalane;
- holenderskie;
- rex.
Królik kalifornijski – waga i wygląd
Króliki kalifornijskie są umaszczone w bardzo charakterystyczny sposób. Włos okrywowy na całym ciele jest biały, a uszy, pyszczek, ogon i łapy są czarne. Ciemniejsze plamy w żargonie hodowców nazywane są pointami.
Kalifornijskie króliki zaliczane są przez hodowców do grupy ras średnich. Masa ciała jest uzależniona od kryteriów takich jak:
- płeć;
- geny;
- warunki życia.
Waha się ona od 3,5 do 5 kilogramów. Budowa ciała zwierzęcia jest dosyć masywna. Korpus jest wydłużony, łopatki szerokie a szyja krótka i muskularna. Dobrze osadzona na szyi głowa jest okrągła, a oczy – małe i zazwyczaj czerwone. Uszy osiągają zazwyczaj około 10 cm, są dosyć szerokie i zaokrąglone na końcach.
Kalifornijski królik – usposobienie
Króliki kalifornijskie, tak jak wszystkie hodowlańce, uchodzą wśród miłośników gatunku za bardzo sympatyczne i inteligentne. Jeżeli jednak planujesz zakup tak dużego królika, to musisz pamiętać, że jest to duży i silny zwierzak.
Króliki potrafią bardzo wyraźnie dawać do zrozumienia, że pewne zachowania człowieka im się nie podobają. Jeżeli w twoim domu mieszka małe dziecko, kontakty z królikiem powinny przebiegać pod kontrolą dorosłego.
Poza tym zwierzaki mocno przywiązują się do swoich opiekunów. Potrafią reagować na swoje imię i rozpoznają poszczególnych członków rodziny. Często wybierają sobie tych, których kochają najbardziej i tych, za którymi… nie przepadają.
Jak oswoić królika kalifornijskiego?
Wszystkie króliki z natury są płochliwe, jednak przy odpowiednim traktowaniu chętnie nawiązują kontakt z człowiekiem. Wiele zależy od tego, jaka jest przeszłość zwierzaka i jakie ma on doświadczenia z ludźmi.
Najważniejszą zasadą jet zapewnienie królikowi przestrzeni. Te zwierzęta nie przepadają za podnoszeniem i trzymaniem ich na rękach. Głaszczemy je po uszach i w okolicy pyszczka. Wszyscy członkowie rodziny powinni być uprzedzeni, żeby nie inicjować kontaktu fizycznego, kiedy zwierzak nie ma na to ochoty albo po prostu jeszcze nie oswoił się z domownikami.
Kalifornijski królik – żywienie
Sposób żywienia królika kalifornijskiego nie różni się w żaden sposób od żywienia królików innych ras. To zwierzak trawożerny, dlatego podstawą jego diety powinno być siano. Pełni ono bardzo ważne funkcje:
- ściera ciągle rosnące zęby;
- reguluje pracę układu pokarmowego.
Królik zawsze powinien mieć dostęp do sianka, które powinieneś umieścić w paśniku. Bardzo ważnym elementem jadłospisu są także zioła.
W sklepach zoologicznych znajdziesz dobrej jakości karmy, które będą ważnym uzupełnieniem diety. Wybieraj te w formie granulatu. Raz na jakiś czas możesz podawać królikowi kawałek warzywa.
Królik kalifornijski – jaka klatka?
Kalifornijczyk przez hodowców zaliczany jest do ras średnich. Największe osobniki mogą ważyć nawet 5,5 kilograma. W przypadku tak dużego królika klatka nie jest najlepszym rozwiązaniem. Masz więc do wyboru dwa rozwiązania:
- kojec dla królika;
- trzymanie zwierzaka wolno w mieszkaniu.
Nie wszyscy decydują się na tę drugą opcję. Duże króliki potrafią bardzo broić w mieszkaniu. W swoich zdolnościach destrukcyjnych nie ustępują w niczym psom. Dom, w którym królik ma żyć luzem, musi być do tego odpowiednio przygotowany,
Królik kalifornijski – pielęgnacja
Czy futro królika trzeba pielęgnować? Zdecydowanie nie będą tu potrzebne żadne kosmetyki. Natomiast zwierzaka warto od małego przygotowywać do regularnego czesania. Króliki mają bowiem tendencję do „zatykania się” kulkami z futra. Podobnie jak kot podczas mycia się połykają dużą ilość martwego włosa.
Do czesania króliczego futra najlepiej nadaje się furminator. Warto robić to przynajmniej raz w tygodniu. Nie ma potrzeby kąpania królika. Zwierzak sam dba o czystość swojego futerka, a moczenie go w wodzie powoduje bardzo duży stres.
Królik kalifornijski – zdrowie
Królik, tak jak wszystkie zwierzaki, jest narażony na różne schorzenia. Musisz pamiętać, że leczeniem tych zwierząt zajmują się weterynarze ze specjalizacją w zwierzętach egzotycznych. Lekarz weterynarii, który na co dzień przyjmuje tylko psy, czy koty może nie poradzić sobie z ratowaniem królika. Koniecznie sprawdź, czy taki specjalista przyjmuje w twojej okolicy.
Najczęstsze choroby królików
Króliki kalifornijskie są rozmnażane przede wszystkim w celach rzeźniczych. Większość z tych zwierząt traci życie w młodym wieku, dlatego hodowcom nie zależy na tym, aby długo żyły w zdrowiu. Z tego powodu hodowlańce często żyją krócej niż króliki miniaturki, są także narażone na choroby. Najczęstsze to:
- problemy z zębami;
- nowotwory;
- choroby serca;
- zaburzenia neurologiczne;
- pasożyty wewnętrzne;
- choroby skórne.
Szczepienia królików
W przeciwieństwie do gryzoni króliki trzeba profilaktycznie szczepić. Dotyczy to wszystkich królików – nawet tych, które nigdy nie wychodzą na zewnątrz. Szczepienia chronią je przed bardzo groźnymi chorobami wirusowymi, które mają wśród królików ogromną śmiertelność. To:
- myksomatoza;
- pomór królików (wirusowa krwotoczna choroba królików RHD);
- pomór królików typu II.
Do szczepienia kwalifikuje się królik, który waży ponad 500 gramów, jest zdrowy i wolny od pasożytów wewnętrznych.
Królik kalifornijski – rozmnażanie
Króliki jest w naszej kulturze synonimem płodności. Króliki kalifornijskie rozmnażają się bardzo szybko i są łatwodostępne.
Pamiętaj jednak, że rozmnażanie zwierząt w warunkach domowych nie jest najlepszym pomysłem. Królików i tak jest za dużo, a bezdomność tych zwierząt stanowi poważny problem. Doprowadzając do rozmnażania królików w domu, narażasz je na komplikacje okołoporodowe.
Jeżeli planujesz trzymanie w domu pary królików różnej płci, zadbaj o to, aby przeszły one zabieg kastracji.
Kalifornijskie króliki – jeden czy dwa?
Króliki – zarówno hodowlane, jak i miniaturki – doskonale czują się w parach. Możesz zdecydować się zarówno na parę jednopłciową, jak i mieszaną. W tym drugim przypadku konieczna będzie kastracja.
A czy królik może mieszkać pojedynczo? Jest to możliwe, jednak wówczas musisz zapewnić mu stałe towarzystwo człowieka.
Królik kalifornijski – podsumowanie
Króliki kalifornijskie wyróżniają się czarnymi pointami na białym futerku. To średnia rasa królików hodowlanych, które dosyć rzadko pojawiają się w domach, jednak mają liczną grupę fanów. Ich żywienie nie różni się od żywienia miniaturek, jednak decydując się na przygarnięcie takiego zwierzaka, musisz zaopatrzyć się w kojec.
Królik tej rasy jest bardzo popularny na całym świecie. W różnych organizacjach, które zajmują się ratowaniem uszaków, bardzo często można znaleźć króliki kalifornijskie. Czekają one na dom. Może dasz im go właśnie ty?