W artykule opiszemy wygląd królika angory oraz jego charakter. Opowiemy o etyce jego hodowli i procesie pozyskiwania wełny angorskiej. Znajdziesz tu również wskazówki dotyczące prawidłowej opieki, żywienia, pielęgnacji tych zajęczaków. Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!
Królik angorski – wygląd i charakterystyka rasy
Królik angora jest średniej wielkości, a dorosłe osobniki osiągają masę ciała około 4 kilogramów. Co prawda zajęczaki te wydają się o wiele większe, jednak jest to spowodowane włosem puchowym o długości około 15 cm, a nie ich faktycznym rozmiarem. Tym, co odróżnia je od innych ras królików, jest brak wymiany sierści, która stale odrasta. Właśnie dlatego niezbędne jest strzyżenie tych zwierzaków minimalne co trzy miesiące. Wagę wełnistego futra w 60 procentach stanowi wchłonięta wilgoć, jednak mimo tego włos nie jest mokry i można wykorzystywać go do produkcji tekstyliów.
Kolejną charakterystyczną cechą jest brak zewnętrznego futra, które występuje u większości odmian króliczków. Rasa angorska została pozbawiona wierzchniej warstwy włosów ochronnych, a posiadany przez nią podszerstek z łatwością nasiąka wodą. Taki typ owłosienia niestety jest bardzo niekorzystny dla zwierzaków i naraża je na wiele dolegliwości zdrowotnych.
Najbardziej pożądanym typem umaszczenia jest białe, a przedstawiciele tej rasy często są albinosami. Występują także inne kolory szaty, jednak nie są one uznawane przez większość związków hodowlanych. Rasa została podzielona na dwie odmiany – jedną posiadającą charakterystyczne pędzelki na uszach, policzkach, czole i kończynach oraz drugą, która jest ich pozbawiona.
Wełna angorska – dlaczego obrońcy zwierząt protestują?
Nawet 95% wełny angorskiej na całym świecie pochodzi z chińskich hodowli. Prawo tego kraju zwykle nie reguluje kwestii dobrostanu zwierząt, w związku z czym bez wątpienia dochodzi tam do licznych nadużyć, a warunki nie są sprawdzane. Zwierzęta przetrzymuje się w malutkich klatkach, zupełnie niedostosowanych do potrzeb królików angora. Sam proces pozyskiwania wełny jest bardzo brutalny. Zwierzaki są strzyżone w nieostrożny sposób, a w czasie tych zabiegów często dochodzi do ich poważnych okaleczeń. Niektórzy producenci wyskubują wełnę z przytomnych królików niepoddanych działaniu środków znieczulających.
Kolejnym poważnym problemem jest sama struktura sierści. Z jej powodu króliki tej rasy są narażone na wiele problemów zdrowotnych. Więcej informacji o najczęstszych schorzeniach tych zwierzaków, znajdziesz w dalszej części artykułu.
Królik angora – charakter i usposobienie
Króliki angora wyglądają wyjątkowo uroczo i taki też mają charakter. Są radosne oraz przyjazne wobec innych osób. W dodatku mają łagodne usposobienie, dzięki czemu doskonale odnajdują się w domach, w których mieszkają już dzieci lub inne zwierzęta towarzyszące. Przed ich zakupem należy jednak nauczyć swoje pociechy nawiązywania prawidłowych relacji z tak małym zwierzątkiem, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
Króliczki angorskie są wyjątkowo ciekawskie i towarzyskie, w związku z czym uwielbiają zabawy z pozostałymi członkami rodzinny oraz bycie w centrum wydarzeń domu. Chociaż są niewielkie, mają dość duże pokłady energii, a także potrzeby ruchu, a te same zajęcia potrafią je nudzić, dlatego należy zadbać o różnorodność dostępnych dla nich aktywności.
Nie powinno trzymać się ich pojedynczo, ponieważ na wolności żyją w koloniach i nawet duża dawka kontaktu z ludzkim opiekunem nie jest w stanie mu tego wynagrodzić. Należy jednak pamiętać o kastracji, by nie doszło do ich niekontrolowanego rozmnożenia się.
Królik angora – podstawy opieki
Królik angora ze względu na brak zewnętrznego futra jest wrażliwy na działanie wielu szkodliwych czynników. Pomieszczenie, w którym przebywa, musi być ciepłe, szczelne i suche, a jednocześnie dobrze wentylowane, by zapobiegać rozwojowi wilgoci. Poza tym należy zapewnić mu dostęp do świeżego powietrza, jednocześnie dbając o ochronienie przed przeciągami.
Odpowiednia klatka dla króliczka musi mieć przynajmniej dwa poziomy oraz minimalne wymiary 80x60x55 centymetrów. Ze względu na duże potrzeby ruchu warto także stworzyć wybieg, na którym zwierzaki będą mogły biegać i skakać. Na jego wyposażeniu powinny znaleźć się następujące elementy:
- miseczka na jedzenie;
- poidełko na wodę;
- paśnik;
- siano oraz ściółka;
- domek do schowania się i spania.
Nie tylko siano! O prawidłowym żywieniu
Króliki angora to stuprocentowi roślinożercy. Podstawę ich diety powinno stanowić wysokiej jakości siano ze sprawdzonego źródła. Dostępne są również gotowe mieszanki dedykowane dla tego gatunku. Należy wybierać jedynie produkty dobrej jakości i wystrzegać się tych, w których składzie znajduje się cukier lub szkodliwe konserwanty, barwniki czy chemiczne wzmacniacze smaku.
Zwierzaki powinny mieć stały dostęp do świeżego siana oraz słomy, które ułatwiają trawienie, co jest niezwykle ważne przy stosunkowo wrażliwych żołądkach królików angorskich. Poza tym warto wzbogacać codzienny jadłospis o świeże trawy i zielone rośliny z dobrego źródła, takie jak na przykład mniszek lekarski. Zajęczaki powinny mieć także dostęp do gałązek oraz świeżej wody pitnej.
Problemy zdrowotne królików angorskich
Królik angora to rasa, która została stworzona przede wszystkim do spełniania potrzeb człowieka i nie jest w stanie przetrwać bez jego pomocy. Brak systematycznej pielęgnacji okrywy włosowej tych zwierząt prowadzi do powstawania kołtunów, które nie tylko utrudniają poruszanie się, ale tworzą też doskonałe środowisko do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Jednak tego typu futro jest także źródłem innych problemów, w tym:
- stres i zranienia podczas strzyżenia nożyczkami i maszynką;
- podrażnienia oczu;
- problemy trawienne związane z zaleganiem sierści w przewodzie pokarmowym (króliki w przeciwieństwie do na przykład kotów nie mają wypracowanych mechanizmów usuwania ich ze swojego organizmu);
- zwiększone ryzyko chorób skóry, zakażeń pasożytami oraz larwami much;
- trudności z ochładzaniem ciała;
- zwiększone ryzyko przeziębień.
Ze względu na liczne problemy zdrowotne hodowla królików angora została zakazana w kilku państwa, w tym w Niemczech. Oswojone króliki mogą dożyć nawet 9 lat, jeśli opiekunowie odpowiednio o nie dbają, jednak w większości wypadków żyją znacznie krócej.
Ile kosztuje zakup królika angorskiego w hodowli?
Zamarzyłeś o posiadaniu własnego królika angorskiego? Jego zakup wiąże się z kosztem od 150 do 600 złotych w zależności od hodowli. Jednak w tym przypadku zdecydowanie nie warto kierować się ceną. Nieuczciwi hodowcy mogą oferować tańsze zwierzęta, ponieważ oszczędzają na kosztach ich utrzymania, ale w większości przypadków sprzedawane przez nie osobniki znacznie częściej miewają problemy zdrowotne.
Najbardziej etycznym rozwiązaniem jest adopcja królika z fundacji lub schroniska. Co prawda nie zawsze są to zwierzęta, których wygląd jest zgodny ze wzorcem rasy, ale w ten sposób możesz je uratować i całkowicie odmienić ich świat.
Królik angora został wyselekcjonowany jedynie do pozyskiwania z niego drogocennej wełny, w związku z czym jest narażony na wiele schorzeń i dolegliwości. Obrońcy zwierząt od lat apelują o zaprzestanie ich hodowli oraz rezygnację z zakupu pozyskiwanej z nich wełny. Jeśli chcesz zaopiekować się królikiem tej rasy, jednocześnie nie wspierając nieetycznego biznesu, możesz zdecydować się na adopcję zwierzaka z fundacji.
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje królik angora?
Królik angora z rodowodem będzie kosztował od 300 do 600 złotych.
Ile żyje królik angora?
Królik angora z hodowli żyje średnio 9 lat.
Co może jeść królik angora?
Pożywienie, jakie powinniśmy podawać królikowi angorze, to specjalnie przeznaczona dla nich karma i woda, wzbogacona o siano, zieleninę i zioła łąkowe.
Jak obciąć królika?
Jeśli zdecydujesz się na samodzielnie ostrzyżenie królika, użyj do tego specjalnych nożyczek o zaokrąglonych końcach.