Krewetki mogą mieszkać w większości akwariów towarzyskich. Ze względu na swoje rozmiary i bezbronność często bywają jednak łakomym kąskiem dla wielu gatunków ryb. Chcesz na poważnie zająć się ich hodowlą? Musisz wiedzieć, jak założyć krewetkarium. 25 litrów to duża czy mała pojemność dla tych zwierzaków? Jakie elementy są dla nich niezbędne? Poznaj wymagania tego gatunku i zacznij hodować krewetki!

Jakie krewetki warto hodować w krewetkarium?

Najważniejszą częścią krewetkarium są jego mieszkańcy. W zbiornikach najczęściej można spotkać gatunki:

  • Caridina (na przykład odmiana „Sakura Red”);
  • Neocaridina (na przykład odmiana „Crystal Red”).

Nie można jednak łączyć tych krewetek, ponieważ jedne i drugie wymagają zupełnie innych parametrów wody. Jeżeli dopiero planujesz zakładanie krewetkarium, zainteresuj się raczej krewetkami Neocaridina, które są nieco łatwiejsze w utrzymaniu i bardziej przystępne cenowo. 

Ile przestrzeni potrzebują krewetki?

Bardzo ważne jest to, aby w krewetkariach nie pojawiały się żadne inne morskie stworzenia. Krewetki to stadne skorupiaki, dlatego na jeden litr wody powinien przypadać dokładnie jeden osobnik. 

Oświetlenie i filtr do krewetkarium

Do krewetkarium najlepsze będą filtry wewnętrzne lub kaskadowe. Filtrowanie powinno być na tyle wydajne, aby usuwać z wody większość azotanów i tlenku azotu. Uważaj jednak, ponieważ zbyt silny filtr może wciągać mniejsze osobniki. 

Oświetlenie zawsze dobieraj do rodzaju roślin, które chcesz zasadzić w zbiorniku. Krewetki są stworzeniami, które dosyć dobrze znoszą różne rodzaje światła. Zadbaj jednak o to, aby oświetlenie nie było zbyt jaskrawe. 

Rośliny do krewetkarium

To, jakie rośliny zasadzisz w krewetkarium, zależy przede wszystkim od twojego poczucia estetyki. Krewetki nie widzą różnicy między poszczególnymi rodzajami roślin, jednak trzeba bardzo wyraźnie zaznaczyć, że szkodliwe mogą być dla nich nawozy chemiczne. 

  1. Warto sadzić rośliny o małych wymaganiach, które nie potrzebują dodatkowego nawożenia. 
  2. Dobrze będzie umieścić w zbiorniku mech. Krewetki potraktują go jak bezpieczną kryjówkę, a do tego będą ją regularnie oczyszczać z resztek pokarmu i glonów. 

Ozdoby w krewetkarium

Pamiętaj, że wszystkie elementy, które wkładasz do wody, mogą zmienić jej parametry. Właśnie dlatego rodzaje poszczególnych dekoracji zawsze musisz dobierać do ekosystemu zbiornika. Niektóre kamienie mogą niepotrzebnie zwiększać twardość wody. Niektóre ozdoby ją zabrudzają lub zmieniają pH. 

Każdą dekorację warto więc bardzo dobrze przemyśleć pod kątem tego, jakie parametry chcesz zachować i jaki gatunek krewetek hodować. 

Podłoże do akwarium dla krewetek

W zbiorniku zamieszkałym przez krewetki Neocaridina najlepiej zdecydować się na neutralne podłoże. Dla tego gatunku świetnie sprawdzi się piasek kwarcowy lub żwirek, który przed dodaniem do krewetkarium trzeba dokładnie wypłukać.

Krewetki Caridina wymagają jednak podłoża aktywnego, które wyróżnia się niskim pH. Jego z kolei nie wolno płukać przed włożeniem do zbiornika. 

Parametry wody dla krewetek Caridina

Bardzo ważne jest to, aby woda w zbiorniku dla krewetek Caridina nie była zbyt ciepła. Zadbaj o to, aby jej temperatura nie przekraczała 27 stopni Celsjusza. W przeciwnym wypadku te wrażliwe zwierzęta mogą nie przeżyć.

  • twardość węglanowa – 0 do 2;
  • twardość ogólna – 5 do 6;
  • pH – 5 do 7.

Parametry wody dla krewetek Neocaridina

Krewetki Neocaridina są zdecydowanie mniej wrażliwe na poziom temperatury. Woda w ich zbiorniku może mieć od 18 do 30 stopni Celsjusza. Parametry wody to:

  • twardość węglanowa – 3 do 5;
  • twardość ogólna – 9 do 12;
  • pH – 6 do 8.

Niezależnie od tego, jakie krewetki hodujesz, nie powinieneś wpuszczać ich do świeżo założonego krewetkarium. Podobnie jak w przypadku zbiorników akwariowych, bardzo ważne jest to, aby woda odstała przez jakiś czas. Wtedy w zbiorniku utworzy się odpowiednia flora bakteryjna. 

Jaki rozmiar krewetkarium?

Zaleca się, aby zbiornik z krewetkami nie był mniejszy niż 15 litrów. Początkujący akwaryści zaczynają jednak często od krewetkarium 10-litrowego. 

Pamiętaj, aby dostosować wielkość zbiornika do tego, ile zwierząt chcesz w nich trzymać. Na jedną krewetkę powinien przypadać jeden litr wody. Najbardziej imponujące będzie z pewnością krewetkarium 30 litrów. Pamiętaj jednak, aby koniecznie dobrać do niego odpowiedniej wielkości filtr. 

Krewetkarium – podsumowanie

Krewetkarium jest zbiornikiem, w którym mieszkają krewetki różnych gatunków. Chociaż uchodzi za łatwiejszą dla akwarysty wersję akwarium, powinno być dostosowane do potrzeb żyjących w nim gatunków. 

Musisz zadbać o odpowiednie podłoże, wydajny filtr oraz mech, który zapewni krewetkom kryjówkę i spokój. Jeżeli chcesz, możesz także sadzić w krewetkariach różne rodzaje roślin wodnych. 

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.