Jaką rasę kota wybrać? Czym się kierować szukając hodowli? Jak prawidłowo dbać o futro mruczka? A może adoptować, zamiast kupować? W artykule przedstawimy najpopularniejsze rasy kotów krótkowłosych. Opiszemy również znaki charakterystyczne ich wyglądu oraz opowiemy o ich temperamencie.
Rasy kotów krótkowłose – mnogość charakterów, umaszczeń i wielkości
Rasy kotów krótkowłosych są najbardziej zbliżone do swoich przodków. Pierwotnie zwierzęta nie miały długiej sierści, ponieważ w rejonach, w których zostały udomowione, panował ciepły klimat. Koty długowłose powstały dopiero w wyniku krzyżówek inicjowanych przez człowieka. Pielęgnacja krótkiej sierści nie nastręcza zbyt wielu trudności, wystarczy jedynie regularne szczotkowanie i usuwanie martwego podszerstka. Zwierzaki te nie mają również problemów z zaleganiem kłaczków w przewodzie pokarmowym.
Organizacje uznają różną liczbę ras. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIFe) zrzeszająca hodowców kotów z całego świata przyznaje rodowody 48 rasom, podczas gdy według WCF, czyli World Cat Federetion istnieje ich aż 68.
Bengalski
To rasa, która powstała w wyniku skrzyżowania kota domowego z dzikim, co od razu można zauważyć, patrząc na jej przedstawicieli. Wyglądem przypominające majestatycznego lamparta, koty bengalskie są jednocześnie muskularne i smukłe. Te wyjątkowo żywiołowe zwierzęta potrzebują codziennej dawki zabaw oraz ćwiczeń, by spożytkować ogrom energii, jaki się w nich znajduje. Cechuje je dość duża niezależność i nie przepadają za czułościami z człowiekiem.
Brytyjski krótkowłosy
To najpopularniejsza ze wszystkich ras kotów krótkowłosych. Trudno się temu dziwić, ponieważ Brytyjczyki zachwycają swoim uroczym wyglądem, a ich krótkie, ale gęste futerko sprawia, że przypominają pluszowego misia. To typowe pieszczochy, które uwielbiają relaks ze swoim opiekunem. Niestety z tego samego powodu koty brytyjskie krótkowłose mają skłonność do nadwagi, w związku z czym wymagają restrykcyjnego przestrzegania diety.
Europejski krótkowłosy
To jedna z najstarszych krótkowłosych ras kotów. Do złudzenia przypomina znanego wszystkim dachowca. Jest on równie odporny na choroby, co jego nierasowy kuzyn, a dzięki odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej z powodzeniem może dożyć nawet 20. roku życia. Ma zrównoważony charakter, lubi spędzać czas zarówno podczas zabawy, jak i przytulając się do ukochanego opiekuna. Prawdopodobnie dlatego jest najpopularniejszym kotem na kontynencie europejskim.
Szkocki zwisłouchy
To jedna z najbardziej towarzyskich ras kotów krótkowłosych. Nie potrzebuje zbyt dużej dawki zabaw i ćwiczeń, a jego ulubioną formą spędzania czasu są czułości z opiekunem. Doskonale odnajdzie się w domu, w którym mieszkają inne koty i psy. Będzie dobrym przyjacielem dzieci, jeśli te uszanują jego przestrzeń. Ze względu na nietypową mutację ma charakterystyczne uszy zagięte ku przodowi, co dodaje mu niesamowitego uroku.
Chausie
Rasa powstała przez skrzyżowanie dzikiego kota błotnego z domowym, a jej osobniki mogą ważyć ponad 10 kilogramów. Uwielbiają zabawę i aktywność fizyczną, a ze względu na duże rozmiary niełatwo je zmęczyć. Chociaż nie przepadają za czułościami z opiekunem, źle znoszą samotność. Zakup kota tej rasy wiąże się z wydatkiem rzędu 20 tysięcy złotych, w dodatku ze względu na wagę oraz często występującą nietolerancję glutenu koszty jego wyżywienia również są wysokie.
Syjamski
Koty syjamskie jeszcze 500 lat temu były zarezerwowane jedynie dla buddyjskich mnichów w rejonie Azji Południowo-Wschodniej, a do dziś uznaje się ją za świętą w Tajlandii. Zdecydowanie jej przedstawicieli można uznać za najbardziej eleganckie koty, ale wygląd nie jest ich jedyną zaletą. To zwierzaki niezwykle inteligentne i uwielbiające kontakt z człowiekiem. Chętnie uczą się sztuczek oraz komend. Niektórym osobom może przeszkadzać ich nietypowy, donośny głos.
Tonkijski
Tę rasę kotów krótkowłosych charakteryzuje niezwykle gładkie i lśniące futro. Jej przedstawiciele doskonale odnajdą się w domu zamieszkanym przez rodzinę z dziećmi, ponieważ są wyjątkowo wesołe i towarzyskie. Uwielbiają zabawę z człowiekiem, a po przeprowadzeniu socjalizacji również z innymi zwierzętami. Kot tonkijski może być obarczony wadą odpowiedzialną za postępujący zanik siatkówki, w związku z czym przed zakupem warto wykonać badania genetyczne.
Devon Rex
To jedna z najmniejszych ras kotów krótkowłosych, waga dorosłych osobników nie powinna przekraczać 4 kilogramów. Charakteryzują je duże uszy i delikatna sierść przypominająca w dotyku jedwab. Uwielbiają przytulać się i bawić, ale z tego względu źle znoszą samotność. Zwykle akceptują inne zwierzęta, a ich towarzystwo pomaga im przetrwać czas, kiedy opiekunowie są poza domem. Niestety u osobników tej rasy często stwierdza się kardiomiopatię przerostową i miastenię.
Kot Savannah
To rasa, która powstała wskutek skrzyżowania domowego kota z afrykańskim serwalem. Geny dzikich przodków sprawiają, że są one dość niezależne, pełne energii i wyjątkowo sprawne fizycznie. Z tego względu nie powinny zostawać kotami wychodzącymi, ale z pewnością ucieszą je spacery na smyczy, podczas których będą mogły biegać, skakać, a nawet pływać. Bez problemu zostają same w domu, jeśli ich potrzeby ruchu i zabawy zostaną zaspokojone w wystarczającym stopniu.
Singapura
Kot singapurski jest najmniejszym przedstawicielem swojego gatunku. Mimo niewielkich rozmiarów jego sylwetka ma dobrze rozwiniętą muskulaturę. Uwielbia spędzać czas podczas zabawy, ale po całym dniu spędzonym samotnie chętnie wtuli się w ciało swojego opiekuna. Jeśli przejdzie przez dobrze przeprowadzony proces socjalizacji, z pewnością dogada się z innymi zwierzętami domowymi. Obecnie w Polsce nie ma hodowli tej rasy kotów krótkowłosych, w związku z tym zakup Singapura wiąże się z wydatkiem minimum 5 tysięcy złotych.
Jak znaleźć dobrego hodowcę kotów rasowych?
Jeśli planujesz kupić kota rasowego, zacznij od znalezienia sprawdzonej hodowli. W przypadku popularnych ras wybór jest duży, a ceny kociaków bywają bardzo atrakcyjne, ale nie warto kierować się tym parametrem. Zwierzęta pochodzące z pseudohodowli często są obarczone licznymi wadami genetycznymi, których leczenie może kosztować fortunę.
Pamiętaj, że każdy kot musi posiadać rodowód, a w przypadku niektórych ras także wyniki badań potwierdzające, że osobnik jest wolny od wad genetycznych.
Adopcja – sposób na znalezienie przyjaciela na całe życie
W Polsce wciąż wiele zwierzaków czeka na swój kochający dom. Być może nie znajdziesz w schronisku przedstawicieli wyżej wymienionych ras kotów krótkowłosych, ale z pewnością spotkasz tam mruczka, który będzie do ciebie pasować. Pośród setek tysięcy potrzebujących znajdują się zarówno przyjacielskie, jak i dość niezależne osobniki.
Wybierając rasę kota krótkowłosego dla siebie i swojej rodziny, najlepiej kierować się przede wszystkim jego temperamentem, a nie wyglądem. Chociaż istnieje wiele dobrych hodowli, warto dać szansę mruczkom czekającym na nowy dom w schronisku lub domu tymczasowym.