Popularnie nazywana trzecią powieką kotów cienka, elastyczna tkanka jest osadzona w wewnętrznym kąciku oka. Chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi, służy również nawilżaniu, które zapobiega urazom rogówki. W weterynarii jest inaczej zwana migotką. Pytanie o to, ile powiek mają koty, wynika po prostu z uproszczeń i niedokładnego posługiwania się specjalistycznymi pojęciami. Dokładna obserwacja kocich zachowań i sposób posługiwania się dodatkową błoną śluzową mogą ci wiele powiedzieć o nastroju oraz stanie zdrowia pupila. W normalnych warunkach pupil wysunie ją tylko na moment – np. w sytuacji silnego stresu lub konieczności „przemycia” gałki ocznej. Anomalie dotyczące migotki, w tym wypadanie trzeciej powieki kota, mogą świadczyć m.in. o odwodnieniu, infekcji wirusowej czy inwazji pasożytów.
Odpowiedź na pytanie, ile powiek mają koty, wcale nie jest prosta i oczywista
Niektórzy liczą zewnętrzne błonki jako jedną, migotkę nazywając przy tym drugą powieką. Należy jednak wyraźnie rozróżnić dolną powiekę od górnej – te, które występują także u ludzi i wielu innych zwierząt. Jedna zewnętrzna powieka nie pokrywa całej powierzchni oka, tylko uzupełnia się z przeciwległą fałdą skórną. Razem osłaniają oko przed zanieczyszczeniami i rozprowadzają filtr łzowy, pomagają też regulować ilość pochłanianego światła.
Natomiast migotka jest w stanie zasłonić całą gałkę oczną – w jednym oku znajduje się tylko jedna taka błona. Ma białą lub delikatnie różową barwę, gruczołową, nieprzezroczystą strukturę i jest zbudowana z tkanki chrzęstnej. Posiada też własną sieć unerwienia oraz naczyń krwionośnych. Wysuwa się od wewnątrz na zewnątrz, po przekątnej, od strony nosa w kierunku uszu. Występująca u kotów trzecia powieka również odpowiada za jej nawilżenie i bezpieczeństwo. Potoczne nazewnictwo kłóci się terminologią weterynarii. Obecność migotki nie ma wpływu na to, ile powiek mają koty. To odrębna część ciała, która działa niezależnie od „prawdziwych” powiek.
Funkcje migotki u kota
Błona ta chroni przed urazami mechanicznymi oka. Pełni jeszcze kilka dodatkowych funkcji. Nie tylko rozprowadza wilgoć po wszystkich zakamarkach oka, ale też aktywnie uczestniczy w produkcji łez u kotów. Gruczoły w migotce wytwarzają także przeciwciała do obrony przed infekcjami, co jest szczególnie istotne dla małych kociąt. Jak wszyscy doskonale wiemy, wirusy i inne patogeny są w stanie przedostać się do wnętrza organizmu przez błonę śluzową oka. Odpowiedni poziom immunoglobulin redukuje prawdopodobieństwo zakażenia, choć nie redukuje go do zera.
Usunięcie trzeciej powieki
Niektóre stany chorobowe mogą wymagać całkowitego usunięcia migotki. Nie zmieni się wprawdzie to, ile powiek mają koty, ale u danego osobnika dojdzie do radykalnego obniżenia objętości wytwarzanych łez. Niepełny lub cieńszy filtr łzowy naraża oczy na częstsze podrażnienia. Zwiększa się też ryzyko infekcji. Dlatego tak ważna jest obserwacja zachowania czworonoga i możliwie jak najwcześniejsze wychwytywanie subtelnych zmian w samopoczuciu zwierzaka. Ponadto brak trzeciej powieki nieco utrudnia wówczas rozpoznanie innych chorób. Częste przecieranie oczu wskazuje, że w organizmie występuje problem – jaki konkretnie? To ustali już weterynarz na podstawie badań oraz innych objawów.
Zachowanie i widoczność trzeciej powieki może sygnalizować, że kotu potrzebna jest pomoc weterynarza
U przedstawicieli kocich ras z bardziej wypukłymi oczami może nie być schowana do końca. W takim przypadku nie ma poważniejszych powodów do niepokoju, ale zawsze warto upewnić się, gdzie dla danej odmiany są granice normy. Jeżeli migotka u kota jest widoczna częściej niż normalnie, to sygnał problemów ze zdrowiem u zwierzaka. O kłopotach czworonoga świadczą także wyraźne zaczerwienienia, obrzęk i owrzodzenia. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do wypadnięcia trzeciej powieki. Nieprzerwana widoczność błony, która chroni oko, wymaga korekty chirurgicznej. Do takiego stanu przyczyniają się między innymi:
- rozwijające się zapalenie spojówek;
- upośledzenie odporności;
- nadmierne osłabienie, w tym niedożywienie;
- infekcje układu pokarmowego;
- zaburzenia układu nerwowego.
W razie stwierdzenia zmian bądź objawów okulistycznych wokół tej części oka należy zabrać zwierzaka do weterynarza. Próby leczenia domowymi sposobami mogą poważnie zaszkodzić pupilowi. Stosowany przez wiele osób rumianek ma właściwości rozpulchniające – dzięki temu herpeswirusy i inne drobnoustroje zyskują więcej przestrzeni do rozmnażania się na tkance kociego oka.
To, ile powiek mają koty na zewnątrz, może wskazywać także na inny problem zdrowotny. Jego źródło może znajdować się w zupełnie innej części ciała. Robaków czy tasiemca nie usunie się poprzez przemywanie migotki, potrzebne są zupełnie inne środki zaradcze. Do listy niepokojących symptomów, które decydują o postawieniu diagnozy, należy dopisać jeszcze:
- obniżenie poziomu energii;
- wymioty;
- biegunkę;
- długie pozostawanie w tzw. pozycji bólowej przez kota;
- powiększenie węzłów chłonnych;
- gorączkę;
- katar.
Ile powiek mają koty? Dwie, w sumie cztery, a razem z trzecimi nawet sześć
Migotki nie są powiekami, choć pełnią niemal bliźniacze funkcje. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona oka przed zewnętrznymi zagrożeniami, ciałami obcymi oraz przesuszeniem. Zatem policzmy – ile powiek mają koty? W pełni zdrowy kociak ma łącznie dwie powieki górne, dwie dolne i dwie dodatkowe, przez większość czasu schowane zasłonki – po jednym w każdym oku. Są oczywiście koty z historią intensywnych przygód (oraz związanych z nimi uszkodzeń ciała) i/lub nieprawidłowości zdrowotnych, które zmieniają ten wynik. Teraz już rozumiesz, dlaczego na pytanie „ile powiek mają koty?” udziela się tylu różnych, a w sumie prawidłowych odpowiedzi.